Ťuhýk obecný: „pirát z šípkového keře“

Ťuhýk obecný se představuje

Ťuhýk obecný (Lanius collurio) patří mezi typické zástupce polních ptáků. Hnízdí v zemědělské krajině s roztroušenými křovinami nebo keřovými pásy, ale i na lesních pasekách či okrajích lesů. Ťuhýk se živí především živočišnou potravou, zejména pak hmyzem, pavouky a dalšími bezobratlými, je ale schopný ulovit i drobné hlodavce. Je tažný, zimoviště se nacházejí až ve východní a jižní Africe. Hnízdí od začátku května do konce srpna, obvykle jednou ročně. Zničenu snůšku dokáže nahradit i několikrát. Hnízdo si staví z rostlinného materiálu jako jsou různá stébla stonky, větvičky, výstelku tvoří jemnější vlákna. Nejčastěji je skryté v trnitých křovinách (často v růžích, trnkách či hlohu). Snáší
4 – 6 našedlých vajec s výrazným prstýnkem drobného skvrnění blíž tupému pólu.

Samec ťuhýka obecného. Foto: Petr Šaj/birdphoto.cz

Vývoj početnosti 

Mezi lety 2014-2017 se početnost ťuhýka obecného pohybovala na úrovni 31 000-62 000 párů (Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice). V porovnání s předchozím mapování v rámci hnízdního atlasu mezi lety 2001-2004 zůstala odhadovaná populace téměř na stejné úrovni.  Ačkoli v zemích západní Evropy dochází k poklesu početnosti tohoto druhu, v českých zemích došlo podle výsledků Jednotného programu sčítání ptáků od roku 1982 do roku 2006 k dvojnásobnému nárůstu početnosti. Nicméně v roce 2011 se česká populace přiblížila zpátky stavu z roku 1982 a meziročně u ní dochází k pravidelným výkyvům. Vzhledem k tomu, že mezi nejvýznamnější lidské aktivity, které ovlivňují přežívání tohoto druhu patří zemědělství, je zároveň vhodné zde uvést, jak je možné tento druh podpořit právě vhodnou zemědělskou činností.

Možnosti podpory ťuhýka obecného v zemědělských kulturách: 

Orná půda

  • Ťuhýk obecný se v nejúrodnějších oblastech České republiky vyskytuje jen sporadicky. Hlavním důvodem je nedostatek vhodných keřů ke hnízdění a travních ploch ke sběru potravy.
  • Vytvořte vhodné hnízdní prostředí výsadbou trnitých keřů, např. trnky nebo hlohu, na mezích, podél cest a vodotečí
  • Vysejte travnaté pásy na okrajích polí. Již pás o šíři 1 metru je přínosný pro výskyt bezobratlých, které tvoří potravu ťuhýka, ale vhodnější je šíře alespoň 6 metrů. Sečte tyto porosty jednou za 2 roky co nejpozději, optimálně v září. Vhodné je nekosit všechny porosty v jednom roce.
  • Pokud je to možné, neaplikujte pesticidy na okrajích polí. Jedná se o nejpestřejší prostředí na orné půdě, přežívají zde kromě vzácných plevelů i různé druhy bezobratlých živočichů, které ťuhýci loví.
  • Zvažte možnost přechodu z konvečního na ekologický způsob hospodaření. Využijte k tomu agroenvironmentální program Ekologické zemědělství. Díky vyloučení chemických látek je na ekologických farmách z pohledu ťuhýka větší potravní nabídka.

    Trnité keře v otevřené zemědělské krajině jsou preferovaným hnízdním prostředím ťuhýka obecného. Foto: Václav Zámečník

Travní porosty

  • Zachovejte pastvu na travních porostech s rozptýlenými keři. Ťuhýkovi se na pastvinách snáze vyhledává potrava, protože se porost udržuje nízký. Optimální je pastva koz, které navíc přirozeně zmlazují keře skusem jednoletých až dvouletých prýtů.
  • Využijte nabídku tzv. nadstavbových agroenvironmentálních titulů, které byly připraveny pro přírodně nejcennější oblasti České republiky. Omezením hnojiv a chemických látek vytvoříte pro ťuhýka vhodnější potravní stanoviště.
  • Využijte agroenvironmentální program Ekologické zemědělství. Díky vyloučení hnojiv a chemických látek je na pozemcích v systému ekologické výroby vyšší zastoupení hmyzu a dalších bezobratlých.

 

Rozptýlená zeleň

  • Zachovejte křoviny podél polních cest, travních porostů, vinic a sadů, současně ale zabraňte zarůstání lokalit neprostupnými porosty keřů. Na lokalitách s vyšším zastoupením ťuhýka podpořte jeho hnízdění zmlazováním přestárlých keřů, které jsou obsazovány jen zřídka. Keřové formace je vhodné průběžně udržovat pravidelným ořezáváním, aby se nerozrůstaly do šířky. U křovinných formací bez stromů stačí maximální šířka 3 m. Ořezem dochází také k jejich zahuštění. Vhodné je zmlazovat keře po etapách podle jejich zastoupení a aktuálního zdravotního stavu. Provádějte všechny práce mimo březen až srpen, kdy probíhá hnízdění ptáků.
  • Zabraňte prorůstání keřových formací nežádoucími dřevinami, které je mohou zastínit. Pokud k tomu dojde, ťuhýk takové lokality ve většině případů opouští.
  • Zabraňte rušení (rozorávání) mezí, ničení remízků, vysekávání nebo dokonce vypalování křovin. Ťuhýk tak ztrácí své původní hnízdní prostředí.

    Párek ťuhýků obecných. Foto: Petr Šaj/birdphoto.cz

Vznik článku byl podpořen Ministerstvem životního prostředí a Německou spolkovou nadací pro životní prostředí (DBU).