Ptáci a energetika

Českou republiku křižují desetitisíce kilometrů linek vysokého napětí, které podpírá přibližně 750 000 sloupů. Pouze menší část z nich je konstruována tak, aby na nich nehynuli ptáci v důsledku elektrického výboje. Nebezpečné jsou především konstrukce s rovinnými prvky, na které ptáci s oblibou usedají. Sloupy jsou totiž často jediným vyvýšeným bodem v širokém okolí.

Dalším rizikem pro ptáky jsou samotné vodiče. V místech, kterými ptáci často proletují (říční údolí, horská sedla, okolí stojatých vod) se zejména za snížených podmínek viditelnosti stává, že ptáci v letu narazí do vodičů a způsobí si vážná zranění nebo smrt. Nejvíce jsou ohroženi velcí těžcí ptáci, především labutě, husy, jeřábi, ale i malé druhy – potápky, chřástali, pěvci.

Hynou stovky tisíc ptáků

Na základě výsledků monitoringu činí odhad celkové roční mortality ptáků na linkách vysokého napětí v Česku minimálně 117 825 ptáků a maximálně 343 301 ptáků. Závěrečná zpráva je ke stažení ZDE.

Hromadný úhyn čápů na vedení vysokého napětí, Turecko

Ačkoli mortalita ptáků na nadzemních rozvodech elektřiny je zřejmě nižší než v důsledku dopravy nebo srážky se skly, její dopad na přírodu je srovnatelný. Postihuje totiž často velké druhy s malou početností, např. orly, čápy, sokoly, krkavce nebo výry.

Významnou změnu přinesly aktivity nevládní organizace Ochrana fauny ČR, především velmi úspěšná výstava v Národním muzeu „Světlo pro Prahu“, která vzbudila zájem široké veřejnosti a mnoha zodpovědným doslova rozsvítila oči. Následně byly položeny základy budoucí spolupráce se dvěma klíčovými distributory elektřiny v zemi. V tomto ohledu je zásadní spolupráce se společností EG.D, a.s. (dříve E.ON Distribuce, a. s.), zahrnující jak systémová opatření, tak i cílené ochranářské akce v místech zjištěných zvýšených úhynů. Zároveň vznikla při Agentuře ochrany přírody a krajiny odborná pracovní skupina, ve které má ČSO reprezentativní zastoupení. Tato skupina posuzuje bezpečnost používaných i teprve vyvíjených technických prostředků, používaných pro zabezpečení sloupů.

Zákonné povinnosti ukládají distributorům povinnost postupovat při stavbě a rekonstrukcích linek vysokého napětí tak, aby nedocházelo k úhynu ptáků. Novela energetického zákona č. 158/2009 Sb. rovnou stanovuje termín pro zabezpečení všech sloupů v zemi – červenec 2024. V tuto chvíli je již jisté, že tento zákonný termín nebude naplněn. Proto jsme společně s kolegy ze společnosti EG.D. , a. s. vytvořili mapovou vrstvu úseků linek vysokého napětí, které budou přednostně zabezpečeny, abychom předešli úhynům v místech výskytu ptáků, které patří v tomto směru k nejvíce ohroženým.

Ornitologové a EG.D spolupracují na ochraně ptactva zabezpečováním vysokého napětí