psi

PannonEagle Life

Ochrana orlů královských v panonské oblasti

Hlavním cílem projektu je podpora populace orlů královských v panonské oblasti, pomocí snížení úhynů způsobených pronásledováním orlů člověkem. Projekt je financovaný evropským programem Life a umožňuje nám po dobu pěti let (2017–2021) zvýšit intenzitu potírání ptačí kriminality a provádět další akce na ochranu orlů i jiných dravců na území Česka, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Srbska.

Mladí orli královští na hnízdě. Foto: Szilárd Morvai.

2017

Za účelem zjišťování a prevence ilegálních aktivit páchaných na ptácích jsme založili terénní jednotku projektu PannonEagle Life. Jednotka vznikla v dubnu 2017 ve složení: psovodka Klára Hlubocká a její pátrací pes Chesapeake Bay retrívr Sam. V červnu 2017 se tým rozrostl o nového člena – štěně Chesapeake Bay retrívra, které dostalo jméno Victory (Vítězství), jež navrhli členové a podporovatelé ČSO.

Orli královští v roce 2017 vyvedli 10 mláďat. Bohužel jsme v tomto roce poprvé prokázali otravu orla královského, a to hned ve dvou případech.

Psí jednotka ČSO
Psí jednotka ČSO v plném složení: zleva Sam, Klára a Viky. Foto: archiv ČSO.

2018

V hnízdní sezóně 2018 skončilo úspěšně hnízdění dvou párů, které vyvedly každý po dvou mláďatech. V červenci ornitologové dvěma sourozencům z jednoho hnízda nasadili batůžky vybavené moderní technologií. Vysílačky s programem Anitra pomohou se sledováním pohybu mladých orlů a mohou odhalit i nebezpečí, kterým tito králové oblohy čelí. Celá akce, do které byla zapojena i vysokozdvižná plošina, se mohla uskutečnit díky mezinárodnímu ochranářskému projektu PannonEagle Life.

Dva mladí orli královští dostali lehké batůžky se satelitními vysílačkami. Foto: Zuzana Karlíková, ČSO

2019

V hnízdní sezóně 2019 jsme na jižní Moravě zaznamenali devět párů. Pět párů nakonec úspěšně vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat.

Jeden ze dvou orlů z vysílačkou se v říjnu přestal ozývat. Vysílačka se naposledy ohlásila z Rakouska. Ve spolupráci s rakouskými kolegy jsme bohužel zjistili, že mladý orel zahynul. Jeho sourozenec (poloha v mapě zobrazená červeně) je v pořádku.

Mládě orla královského narozené na Znojemsku. Je jedním ze šesti mláďat, která v sezóně 2019 posílila českou populaci. Foto: Hynek Matušík

 

Více o projektu na webu www.imperialeagle.eu/cs

Projekt PannonEagle Life běží s přispěním finančního nástroje Evropského společenství LIFE a dotace Ministerstva životního prostředí.