PannonEagle Life

Ochrana orlů královských v panonské oblasti

 

Hlavním cílem projektu je podpora nárůstu populace orlů královských v panonské oblasti, pomocí snížení úhynů způsobených pronásledováním orlů člověkem. Projekt je financovaný evropským programem Life a umožňuje nám po dobu pěti let (2017–2021) zvýšit intenzitu potírání ptačí kriminality a provádět další akce na ochranu orlů i jiných dravců na území Česka, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Srbska.

Mladí orli královští na hnízdě. Foto: Szilárd Morvai.

Za účelem zjišťování a prevence ilegálních aktivit páchaných na ptácích jsme založili terénní jednotku projektu PannonEagle Life. Jednotka vznikla v dubnu 2017 ve složení: psovodka Klára Hlubocká a její pátrací pes Chesapeake Bay retrívr Sam. V červnu 2017 se tým rozrostl o nového člena – štěně Chesapeake Bay retrívra, které dostalo jméno Victory (Vítězství), jež navrhli členové a podporovatelé ČSO.

Psí jednotka ČSO
Psí jednotka ČSO v plném složení: zleva Sam, Klára a Viky. Foto: archiv ČSO.

V hnízdní sezóně 2018 skončilo úspěšně hnízdění dvou párů, které vyvedly každý po dvou mláďatech. V červenci ornitologové dvěma sourozencům z jednoho hnízda nasadili batůžky vybavené moderní technologií. Vysílačky s programem Anitra pomohou se sledováním pohybu mladých orlů a mohou odhalit i nebezpečí, kterým tito králové oblohy čelí. Celá akce, do které byla zapojena i vysokozdvižná plošina, se mohla uskutečnit díky mezinárodnímu ochranářskému projektu PannonEagle Life.

Dva mladí orli královští dostali lehké batůžky se satelitními vysílačkami. Foto: Zuzana Karlíková, ČSO


Více o projektu na webu www.imperialeagle.eu/cs                                                         

Projekt PannonEagle Life běží s přispěním finančního nástroje Evropského společenství LIFE a dotace Ministerstva životního prostředí.