Terénní stanice

Členové mohou jako jednu z členských výhod využívat terénní stanice ČSO. Pobyt na stanici je třeba předem rezervovat a dohodnout převzetí klíčů.


Terénní stanice ČSO Velký Tisý
Terénní stanice ČSO Velký Tisý. Foto: Tomáš Bělka/archiv ČSO.

Terénní stanice Velký Tisý

Nejoblíbenější stanice ČSO je umístěna v srdci CHKO Třeboňsko na hrázi rybníka Velký Tisý. V bezprostředním okolí hnízdí mnoho zajímavých druhů – např. orel mořský, luňák hnědý, včelojed lesní, ostříž lesní, moták pochop, zrzohlávka rudozobá, hohol severní, potápka roháč a potápka malá, rybák obecný, slavík obecný, slavík modráček středoevropský, cvrčilka slavíková. Koncem léta se Velký Tisý pravidelně stává shromaždištěm několika tisíc hus velkých. Velmi zajímavá pozorování bývají i v období podzimních a jarních tahů (např. husa běločelá, hvízdák euroasijský, morčák bílý, luňák červený, orlovec říční, koliha velká aj.).

Praktické informace

Souřadnice: 49.0637N, 14.7224E

Kapacita stanice je 7 míst (postele s matracemi).

Doporučený dobrovolný dar na krytí údržby stanice: 100 Kč za dospělou osobu a noc (děti se nepočítají).

Přístup od vlakové zastávky Lužnice nebo od autobusu z Lomnice nad Lužnicí či přímo z autobusové zastávky Smržov, Šaloun na hrázci Koclířova.

Do stanice je zaveden elektrický proud; je tu kuchyňka se základním vybavením, k dispozici jsou deky bez ložního prádla (pro chladnější období roku doporučujeme spacák), topí se dřevem, voda se dováží z blízkých sádek, veškerý odpad vyjma popela odvážejí návštěvníci při skončení pobytu.

Stanice se nalézá na území národní přírodní rezervace, která je přístupná pouze po cestách. V bezprostředním okolí stanice jsou to hráz Velkého Tisého, cesta spojující hráze rybníků Velký a Malý Dubovec a cesta k vlakové zastávce Lužnice.

V kalendáři níže si vyberte volný termín a objednejte pobyt přednostně emailem u správce stanice Mgr. Jaroslava Cepáka, Ph.D. (tisy@birdlife.cz, 271 961 256).


Terénní stanice ČSO na Blatci.
Terénní stanice ČSO na Blatci. Foto: Tomáš Bělka/archiv ČSO.

Terénní stanice Blatec

Stanice je umístěna na samém břehu rybníka Blatec u jihočeských Dívčic. V bezprostředním okolí se, kromě samotného Blatce, nachází řada zajímavých ornitologických lokalit (Zbudovský rybník, Nákří aj.) hostících běžné i velmi vzácné druhy vodních a mokřadních ptáků. Kromě těch obvyklejších můžeme potkat pisily čáponohé, kolpíky, kvakoše, husice liščí i nilské a při podzimních výlovech prakticky všechny druhy bahňáků.

Praktické informace

Souřadnice: 49.1209N, 14.3083E

Kapacita stanice je 9 míst (postele s matracemi).

Doporučený dobrovolný dar na krytí údržby stanice: 50 Kč za dospělou osobu a noc (děti se nepočítají).

Přístup od vlakové zastávky Dívčice (3,5 km) nebo od autobusu z Nákří, Dívčic či Dubenec.

Do stanice není zaveden elektrický proud; je tu kuchyňka se sporákem, propanbutanovým vařičem a základním vybavením; na spaní je nutný vlastní spacák. Topí se dřevem, vodu je třeba dovézt, veškerý odpad vyjma popela odvážejí návštěvníci při skončení pobytu.

Příjezd ke stanici je možný od obcí Nákří nebo Dubenec po lesních a lučních cestách, přičemž za mokra mohou být poslední úseky cest neprůjezdné. Při vysoké vodě v Blatci může být okolí stanice silně podmáčené a přístupné jen v holínkách.

Pobyt se objednává s dostatečným předstihem přednostně emailem u správce stanice Petra Dalíka (blatec@birdlife.cz, 604 854 826).