8 Hostivařský lesopark

Foto: Pražská příroda

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační území. Nový les byl vysazen převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže (napuštěna v roce 1964). Od začátku byl koncipován jako lesopark, tedy ne zcela zapojený les s loukami a turistickými cestičkami. Nechybí v něm početná návštěvnická infrastruktura – lavičky, hřiště, altány, pikniková místa…

V Hostivařskom lesoparku se můžeme potkat s celou řadou ptačích druhů. Naučeny na přítomnost lidí zde uvidíme nejen naše staré známe ze sídlišť – straky, sojky či holuby hřivnáče, ale i méně odvážné druhy jako jsou pěnkavy, stehlíky, hýly, brhlíky nebo zvonky zelené. Žijí zde všechny druhy našich sýkor (modřinka, koňadra, parukářka, uhelníček, lužní, babka) i mlynaříci dlouhoocasí. V podrostu se pohybují střízlíci, červenky a pěnice, na zemi hledají potravu kosi a drozdi. V dutinách hnízdí datel černý, strakapoud velký i prostřední, žluna zelená, ale i náhradní nájemníci – holubi doupňáci nebo upovídaní špačci. Lesopark svojí rozlohou vyhovuje i káněti lesnímu, které zde můžeme pozorovat.

Druhy, které zde můžeme pozorovat: krahujec obecný, káně lesní, holub doupňák, holub hřivnáč, hrdlička zahradní, datel černý, žluna zelená, strakapoud prostřední, strakapoud velký, straka obecná, sojka obecná, králíček obecný, sýkora modřinka, sýkora koňadra, sýkora parukářka, sýkora uhelníček, sýkora lužní, sýkora babka, mlynařík dlouhoocasý, budníček menší, pěnice černohlavá, brhlík lesní, šoupálek dlouhoprstý, šoupálek krátkoprstý, střízlík obecný, špaček obecný, kos černý, drozd zpěvný, drozd kvíčala, drozd brávník, červenka obecná, rehek zahradní, pěnkava obecná, dlask tlustozobý, hýl obecný, zvonek zelený, křivka obecná, stehlík obecný, čížek lesní

Tipy na pozorování:

  • Věnujte pozornost i Hostivařské přehradě a potoku Botič. Zejména v zimním období se na ní můžou objevit kromě všudypřítomných kachen divokých či labutí i zajímavější druhy vodních ptáku, jako například zrzohlávka rudozobá, ledňáček říční nebo skorec vodní.

 

Mapa Hostivařského lesoparku na stránkách Pražská příroda ke stažení