Projekty na ochranu rorýsů

PŘÁTELÉ RORÝSŮ

Co je Motivační program a jak funguje?

Mnoho z nás má kladný vztah k přírodě, který ale nemáme vždy možnost směřovat do nějakého konkrétního úsilí. Motivační program tuto šanci nabízí formou aktivní nebo finanční pomoci rorýsům.

Připravili jsme jej s pomocí dotace Ministerstva životního prostředí ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Každý, kdo se rozhodne umístit na svém domě budky pro rorýse (aniž by jej k tomu zavazovalo například rozhodnutí orgánu ochrany přírody v rámci chystané rekonstrukce, realizace půdní vestavby, zateplování apod.), obdrží certifikát, podepsaný předsedou České společnosti ornitologické a také štítek na dům, prokazující, že jeho obyvatelé jsou Přáteli rorýsů.

Na jeho stránkách najdete rady a příklady, jak rorýsům pomoci s hnízděním, jak zvolit vhodné budky pro rorýse, kam mohou zaslat finanční dar na nákup a distribuci budek ti, kdo nemají možnost pomoci jiným způsobem nebo jaké kroky podniknout, když je existence kolonie rorýsů ve vašem sousedství ohrožena a mnoho dalších informací.

Škoda je také každé dobré zkušenosti, která není dále sdílená. Proto vás zároveň prosíme: Podělte se s ostatními o své zážitky a zkušenosti! Stačí nám napsat na kontaktní emailovou adresu a ev. přidat i pár snímků. Můžete tím další přátele rorýsů inspirovat, stejně jako upozornit na tzv. slepé cesty.


RORÝSÍ ŠKOLY

Každá škola, která se rozhodne pomáhat rorýsům, se může stát Rorýsí školou. Jakým způsobem můžete jako škola pomoci a jaké kroky musíte učinit, abyste se mohli stát Rorýsí školou, najdete na webu rorýsích škol.


Ubytujte rorýse!

Úbytek hnízdních příležitostí rorýsů se významně nesnižuje ani po přijetí celoplošných opatření. Každoročně zmizí několik tisíc hnízdišť, která nejsou nijak nahrazována. Rorýsů bez domova tak stále přibývá. Vytvoření nových hnízdních příležitostí je vlastně jakousi formou adopce rorýsích bezdomovců. Ne všichni však vlastní rodinný dům, nebo mohou v okolí svého bytu vytvářet rorýsům podmínky ke hnízdění. V takovém případě nabízíme možnost poskytnout finanční dar na nákup speciálních budek, které pak následně budou instalovány na vhodných místech a se souhlasem vlastníků.

 

Postavte mu dům

Nemusíte se obávat, že výroba nevelkých rorýsích budek není obtížná. A kdyby přece jenom byla, je tu hned několik výrobců, kteří vám mohou hotovou budku dodat. Vám jen stačí se rozhodnout a budku nebo budky podle našich doporučení instalovat.

Kam a jak budky umístit?

Ze všeho nejdůležitější je umístit budku dostatečně vysoko. Rorýsi mají velmi krátké běháky, takže se nemohou před vzlétnutím dostatečně odrazit. Z hnízdní dutiny prakticky vypadávají a potřebují během volného pádu nabrat dostatečně velkou rychlost. Budky (ale i jiné typy vytvořených hnízdišť) proto musí být umístěny alespoň 4 metry nad nejbližší překážkou. Tou může být vyčnívající balkon nebo terasa, střecha garáže, výsuvná pergola nebo koruna stromu či keře. Proto je nevhodné umisťovat budky například na strojovny výtahů na plochých střechách panelových domů, které jsou obvykle jen 3 až 3,5 m vysoké.

Zkušenosti německých kolegů ukazují, že i orientace na světovou stranu může hrát svou roli. Ačkoli ostatní budky doporučujeme umístit vletovým otvorem na jihovýchod, rorýsi tento směr preferují ze všech nejméně. Naopak jim vyhovuje orientace na sever, severozápad a severovýchod. Záleží ovšem na místních podmínkách, někde může být překážkou velká hluková zátěž jedné ze stran budovy, jinde zas intenzívní noční osvětlení, které, jak se zdá, rorýsi příliš nemilují.

Každopádně se snažme využít stínu, který poskytuje například římsa atiky, převislá střecha nebo jiné typy podhledů. Do podobných prostor se také budky lépe upevňují a jsou chráněny nejenom před přímým sluncem, ale i před srážkami, což značně prodlužuje jejich životnost.

Pokud umisťujeme budky při probíhajícím zateplení obvodového pláště budovy, je dobré budky umístit na stávající plášť a doslova je zanořit do vrstvy zateplení. Takové umístění má více výhod: budky tolik nevyčnívají z fasády, tepelná izolace chrání vnitřek budky před slunečním žárem a budky také déle vydrží. Pro tento případ je nejlepší použít budky, vyrobené z příbuzného materiálu – extrudovaného polystyrenu, který se při měnících podmínkách (teplota, vlhkost) chová podobně jako polystyren klasický.

 


Hlavní zásady při umisťování budek – převzato s laskavým svolením www.swift-conservation.org

 

Jak rorýse přilákat?

Umístění reproduktorů pro přehrávání kontaktního hlasu. Foto: archiv ČSO

Je známo, že rorýsi pozitivně reagují na kontaktní hlasy, které se ozývají z hnízdních dutin. Takové dutiny pak rorýsi prozkoumávají a pokud mají vhodné parametry v nich zahnízdí.

Této zkušenosti můžeme samozřejmě využít i pro instalované budky a lákat do nich rorýse s pomocí nahrávky kontaktního hlasu (ve formátu MP3 ke stažení zde). Je však zároveň nutné ji umět správně využívat, především zvolit vhodnou roční a denní dobu. Jako nejlepší se v našich podmínkách ukázalo období od 10. května do 20. července, ideální denní doba je mezi 9 a 13 hodinou a potom od 18 hodiny do soumraku. Nahrávka by samozřejmě měla bát dobře slyšet, alespoň na 70-100 m, přičemž reproduktory je potřeba umístit co nejblíže k budkám. Mějte však na paměti, že vaši sousedé nemusejí vaše nadšení bez výhrad sdílet a raději si předem vyžádejte jejich souhlas!

 

 

Vábení rorýsů atrapami hrdelních skvrn mláďat. Foto: Mark Smyth
Mark Smyth je náš kolega ze Severního Irska. Svůj dům proměnil v jednu velkou rorýsí kolonii, takže získal spoustu praktických zkušeností. Jednou z nich je vábení rorýsů pomocí malých kousků bílého plastu, umístěných do vletových otvorů nově instalovaných budek. Připomínají totiž bílé skvrny na hrdlech mladých rorýsů, podle kterých se jejich rodiče orientují ve budce při krmení. Proletující rorýse mohou atrapy skvrn k prohlídce budek přilákat.

 

 

 

Dřevocementový základ hnízdní kotlinky. Foto: archiv ČSO

Další možností, jak urychlit hnízdění rorýsů, je instalovat do budky předem vytvořenou hnízdní kotlinkou, která zabrání rozkutálení vajec po dně budky. Průměr takové kotlinky je ca. 10 cm, hloubka 1,5 cm. Měla by být umístěna ve vzdáleném zadním rohu budky. Umělá kotlinka může být vyrobena ze dřevocementové směsi, nebo z kousku extrudovaného polystyrenu zatřeného vrstvou stavebního lepidla, které polystyren mechanicky zpevní. Je možné rovněž použít korkovou podložku pod laboratorní baňky, která je běžně k dostání v obchodech s laboratorními potřebami.

 

Realizace

  • Jméno: SVJ
  • Adresa: ulice Jaselská, Přerov
  • Důkazem toho, že i na historické řadové zástavbě v centru měst je možné zachovávat hnízdní a úkrytové možnosti pro chráněné synantropní druhy ptáků a netopýrů je realizace rohového domu ulice Jaselská v Přerově. Při rekonstrukci v roce 2013 zde byly zachovány hnízdní možnosti rorýsů na dvou původních místech šikminy střechy. Za zbývající hnízdiště (2-3 párů) v římse, která musela být kompletně zrekonstruována, byly na stejném místě instalovány dvě čtyřkomorové budky, navíc pod nimi přibyly i dvě netopýří budky.

   


  • Jméno: Martin Hrubiš
  • Adresa: Kunčice pod Ondřejníkem
  • Pan Martin Hrubiš osadil štít svého rodinného domku v Kunčicích pod Ondřejníkem dvěma dvoukomorovými budkami, vyrobenými ze zbytků palubek v roce 2009. V roce 2010 se již dočkal prvního zahnízdění rorýsů, kteří jednu z komor obsadili poté, co zde svou rodinu úspěšně vyvedl párek rehků domácích.

   


  • Jméno: paní Máchová
  • Adresa: Nový Jičín, ul. Husova
  • Paní Máchová instalovala na jedné ze stěn rodinného domu v Husově ulici v Novém Jičíně celkem pět dřevěných dvoukomorových budek, které vyrábí Semenářský podnik v Týništi nad Orlicí. Tyto budky jsou pro daný účel vhodné a byly správně umístěny pod římsou atiky, která je chrání před přímým sluncem.


  • Jméno: SVJ
  • Adresa: ulice Želatovská, Přerov
  • Jednoduchá úprava římsy a provětrávací mřížky stačila na bytovém domě na ulici Želatovská v Přerově k zachování hnízdních příležitostí až pro 40 párů rorýsů. Na domě byly při předchozím zoologickém průzkumu zjištěny i stopy po výskytu netopýrů, proto byly při rekonstrukci do vrstvy zateplení na jiží straně zabudovány dvě budky pro netopýry z XPS a jedna speciální dřevocementová budka vhodná i pro zimování. Tento příklad je ukázkou ideálního provedení rekonstrukce s ohledem na chráněné druhy ptáků a netopýrů u podobných typů budov (starší bytový dům se sedlovou střechou).

   


  • Jméno: Eva Mikolášková
  • Adresa: Teplice, ul. Habrová
  • Panelový dům v Habrové ulici v Teplicích osadila dodavatelská firma dvěma čtyřkomorovými budkami z extrudovaného polystyrenu jako náhradu za původní hnízdiště v podstřešních dutinách, které musely být v důsledku úspor energie zaslepeny. Umístění budek na štítu domu v místě původních ventilačních otvorů, kterými byly dutiny odvětrávány je správné a je proto velmi pravděpodobné, že rorýsi nabízené náhradní hnízdiště přijmou.

  • Jméno: MUDr. Světla Brázdová
  • Adresa: Olomouc, ul. Resslova
  • Při rekonstrukci římsy a střechy historického domu v centru Olomouce došlo bohužel na tomto domě v roce 2012 k zániku hnízdních příležitostí pro několik párů rorýsů. Upřímnou snahou paní Brázdové spolu s dalšími vlastníky domu došlo k úpravě otvoru po bývalém vývodu okapových svodů a navazující dutiny ve zdivu, která úspěšně posloužila v hnízdní sezóně 2013 alespoň jednomu páru. Po konzultaci na Ornitologické stanici v Přerově se paní Brázdová také rozhodla pořídit náhradní hnízdní budky Schwegler, které za spolupráce ornitologů instalovala na místa původních vletových otvorů. Díky tomuto umístění je velká šance, že budky budou v dalších letech plně obsazeny. Za svou aktivní a nezištnou snahu o pomoc rorýsům byla paní dr. Brázdová v roce 2013 oceněna plaketou Přátel rorýsů.

   


  • Jméno: Ing. Petr Volčík
  • Adresa: obec Václavov u Bruntálu
  • Po provedené rekonstrukci panelového bytového domu se na ČSO obrátil technický dozor stavebníka se žádostí o konzultaci k vyřešení mřížkou překrytých ventilačních otvorů. Díky dobré vůli stavebníka i investora (obce Václavov) byly nakonec všechny otvory v podstřeší úplně vyřezány a hnízdní možnosti pro rorýse byly i po rekonstrukci plně zachovány.

   


POD JEDNOU STŘECHOU

Projekt, realizovaný v období 2012 – 2014, cílil na ochranu rorýsů, netopýrů, jiřiček a dalších druhů chráněných živočichů vázaných svým výskytem na lidská sídliště a budovy v Olomouckém a Zlínském kraji. Tito živočichové jsou dnes ohrožováni především úbytkem vhodných hnízdních a úkrytových možností v souvislosti s nezbytným zateplováním a rekonstrukcemi budov. Denně tak mizí desítky hnízdních příležitostí pro rorýse a letní i zimní úkryty mnoha kolonií netopýrů. Přitom vhodná opatření nejsou nijak složitá ani nákladná a na provedení vlastní rekonstrukce nemají žádný významnější negativní vliv.

Projekt významně zvýšil informovanost v této oblasti mezi odbornou (stavební firmy, úřady státní správy) i laickou veřejností, poskytl odborné poradenství i řešení ve stovkách případů a celkově zvýšil povědomí o problematice ochrany synantropních živočichů.

Nedílnou součástí projektu se stalo mapování hnízdišť rorýsů a úkrytů netopýrů na stavbách za podpory krajských i městských úřadů, do kterého se zapojily desítky dobrovolných spolupracovníků se zájmem o volně žijící živočichy a praktickou ochranu přírody. Projekt byl financován prostřednictvím Blokového grantu Nadace partnerství z prostředků Programu švýcarsko-české spolupráce.


Školící a poradenské centrum pro ochranu živočichů městské zástavby
(rorýsi, jiřičky, netopýři aj.)

 

Poskytujeme osobní, telefonické i e-mailové konzultace a poradenství pro úřady státní správy, stavební firmy, správce a vlastníky domů i širokou veřejnost. Účastníme se správních řízení a provádíme i odborné poradenství přímo na stavbách. V rámci projektu pořádáme pravidelná školení (s vystavením příslušného osvědčení o absolvování) zaměřená na konkrétní problémy jednotlivých cílových skupin (úřady, stavební firmy, majitelé nemovitostí atd.).

Rádi pomůžeme a poradíme při řešení problémů spojených s rekonstrukcemi a zateplováním budov ve vztahu k ochraně živočichů vázaných svým výskytem na městskou zástavbu (rorýsi, jiřičky, netopýři atd.).

 

Aktualizace původního rorýsího webu proběhla v rámci projektu Domov pro lidi i pro ptáky v roce 2020. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.