7 Šárecké údolí

Foto: Pražská příroda

Šárecké údolí je údolí Šáreckého potoka v severní části Prahy 6. Nejrozsáhlejší lesní porosty se nacházejí v části Divoká a Tichá Šárka, od rybníka Džbán po Jenerálku. Údolí pokračuje až k ústí potoka do Vltavy v Podbabě.

Ještě v 19. století byla většina Šárky bezlesá a lesy se zde nacházely pouze v okolí kostelíka sv. Matěje. Šárecké stráně byly vypásány stády ovcí. Na jižních svazích se zde od dob Karla IV. až do 18. století nacházely vinice. Postupem času stráně začaly zarůstat lesem, většina území však byla uměle zalesněna na přelomu 19. a 20. století. Dřeviny, které zde byly vysazovány, byly však často nevhodné a nepůvodní (např. trnovník akát nebo modřín opadavý). Zejména akát byl v té době hojně využíván na zalesňování strání a extrémních stanovišť. Nyní je v Šárce nejčastější dřevinou. V současné době je snahou nahradit akátové porosty původními dřevinami. Vysazují se zde zejména duby, habry a lípy.

Stromová zeleň má v Šáreckém údolí výrazně lesní charakter. To kromě běžnějších ptáků, jako jsou pěnkavy, budníčci menší či brhlíci, vyhovuje i řadě pro Pražské parky vzácnějších druhů, jako jsou např. oba druhy králíčků, sýkora uhelníček a sýkora parukářka, křivka obecná nebo čížek lesní. Z dravců zde díky rozlehlosti území můžeme zastihnout káni lesní, krahujce obecného i jestřába lesního. Lesy Šáreckého údolí obývá i puštík obecný. Významně zastoupeni jsou zde šplhavci. Můžeme se zde setkat s naším největším druhem datlem černým, strakapoudy velkým, prostředním i malým, žlunou zelenou a při troše štěstí můžeme narazit i na vzácnou žlunu šedou.

Druhy, které zde můžeme pozorovat: brhlík lesní, budníček lesní, budníček menší, červenka obecná, čížek lesní, datel černý, dlask tlustozobý, drozd brávník, drozd kvíčala, drozd zpěvný, holub hřivnáč, hrdlička zahradní, hýl obecný, jestřáb lesní, káně lesní, konipas bílý, konipas horský, kos černý, krahujec obecný, králíček obecný, králíček ohnivý, krkavec velký, křivka obecná, mlynařík dlouhoocasý, pěnice černohlavá, pěnice hnědokřídlá, pěnice pokřovní, pěnice slavíková, pěnkava obecná, pěvuška modrá, poštolka obecná, puštík obecný, rehek domácí, rehek zahradní, skorec vodní, skřivan lesní, slavík obecný, sojka obecná, stehlík obecný, straka obecná, strakapoud malý, strakapoud prostřední, strakapoud velký, střízlík obecný, sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora modřinka, sýkora parukářka, sýkora uhelníček, šoupálek dlouhoprstý, šoupálek krátkoprstý, špaček obecný, zvonek zelený, žluna šedá, žluna zelená

Tip na pozorování:

  • Šárecký potok je zajímavým prostředím i z ornitologického hlediska. Kromě konipasů horských zde žije i v Praze ne zcela běžný skorec vodní.

 

Doporučený způsob dopravy: MHD tram/bus do zastávky Divoká Šárka, bus, vlak nebo metro na Nádraží Veleslavín. Celým Šáreckým údolím vede cesta vhodná pro cyklisty, kočárky i vozíčky.

Mapa Šáreckého údolí na stránkách Pražská příroda ke stažení