3 Park Vítkov

Foto: Katarína Slabeyová

Vítkov je protáhlý vrch nacházející se mezi Karlínem a Žižkovem. Vrch je orientovaný z východu na západ, přibližně od autobusového nádraží Florenc po křižovatku Ohrada.

Vstup do parku je z východní strany od vojenského muzea, z jihu od Tachovského náměstí (kde se zároveň nachází tunel do Karlína) nebo z ulice pod Vítkovem a pak od západu od křižovatky Ohrada. Mimo tyto hlavní vstupy se nedá do parku dostat. Ještě jedna možnost je vstup do parku po nové cyklostezce, která byla vybudovaná z bývalé vlakové tratě. Cyklostezka začíná u Hlavního nádraží, nad křižovatkou u Bulhara, a táhne se podél jižního svahu až do Libně. Zajímavostí této cyklostezky je průjezd bývalým železničním tunelem pod vrchem Vítkov.

V době vlády Karla IV. se na svazích začaly vysazovat vinice. Některé patřily pražskému konšelovi Vítkovi z Hory, po kterém má vrch název. Během staletí byly vinice postupně zdevastovány. V současné době je opět jedna vinice zrekonstruována. Nachází se na svahu u Tachovského náměstí. Rekonstrukce vinice je součástí rozsáhlé rekonstrukce, kterou bude park procházet během několika následujících let.

Park má různorodý charakter. Klasickou parkovou úpravu lze najít na západním svahu a v horní části kopce, zatímco severní a jižní svah mají spíše lesoparkovou až lesní úpravu. Jižní svah je pokrytý hlavně akáty a severní strana je zarostlá především duby. Oba svahy jsou pokryté hustým podrostem keřů.

Hlavní dominantou parku je národní památník s jezdeckou sochou Jana Žižky. Na plošině kolem památníku je nízká vegetace z okrasných keřů a travnaté plochy, místy osázené jarními cibulovinami. Linii hlavní páteřní cesty umocňuje alej z javoru stříbrného. Horní promenádní cesta i svahy Vítkova poskytují příjemné místo jak k procházkám a odpočinku, tak i k rozmanitému sportování.

Z hlediska pozorování ptáků je nejzajímavější jižní svah. Zatímco v horní části parku a na severní straně můžeme najít hlavně straky, sojky, hřivnáče a všudypřítomné sýkorky, všechno ostatní drobné zpěvné ptactvo se zdržuje v porostech jižního svahu. Jedno z nejlepších míst na pozorování je pak v okolí centrální louky nad Tachovským náměstím.

V parku na vrchu Vítkově se můžeme setkat s běžnými druhy ptáků městské zeleně, jako je holub hřivnáč, strakapoud velký, žluna zelená, straka či sojka. Z drobných pěvců jsou to sýkory, budníček menší, brhlík lesní, drozd zpěvný nebo kos. Díky vyvýšené poloze je park vhodným místem pro pozorování lovících vlaštovek, jiřiček a rorýsů. Zapojené lesní porosty vyhovují i dravcům, například poštolce obecné nebo i jestřábovi lesnímu, se kterým je možné se při troše štěstí v parku na Vítkově taky setkat.

O ptačí blaho se v parku stará skupina dobrovolníků, kteří se sdružují ve skupině Pomáháme ptákům v Praze.

Druhy, které zde můžeme pozorovat: holub hřivnáč, hrdlička zahradní, žluna zelená, strakapoud velký, straka obecná, sojka obecná, poštolka obecná, králíček obecný, sýkora modřinka, sýkora koňadra, sýkora lužní, budníček menší, pěnice černohlavá, pěnice pokřovní, brhlík lesní, šoupálek krátkoprstý, mlynařík dlouhoocasý, kos černý, vrabec domácí, vrabec polní, rehek zahradní, drozd zpěvný, červenka obecná, slavík obecný.

Tipy na pozorování:

  • Jedno z nejlepších míst na pozorování je v okolí centrální louky nad Tachovským náměstím.
  • V zimě můžeme pozorovat i další druhy, se kterými se zde jindy nesetkáme: zvonek zelený, pěnkava obecná, čížek lesní, sýkora lužní, hýl obecný.

 

Doporučená trasa:

  1. Od Tachovského náměstí po cyklostezce ke schodům a pak chodníčkem podél jižního svahu k centrální louce. Poté stezkou dolů kolem vinice k Tachovskému náměstí.
  2. Od Tachovského náměstí k beach volejbalovému hřišti. Projde se přes hřiště a za ním se nachází nově prosekaná stezka přes nejdivočejší část parku. Je to velmi oblíbené místo červenek a rehků. Vrátit se pak může okruhem kolem fotbalového hřiště.