2 Stromovka – Královská obora

Foto: Pražská příroda

Stromovka nebo také Královská obora je největší – a určitě také nejznámější – pražský park s rozlohou 95 hektarů. Najdeme ji v Praze-Bubenči v nivě Vltavy v sousedství holešovického Výstaviště. Pestrou skladbu dřevin protkávají zatravněné plochy, květinové záhony i stezky pro pěší, cyklisty a jezdce na koních.

Současná podoba parku vznikla postupnou proměnou lužních lesů na březích Vltavy. K nejvýznamnějšímu rozkvětu Stromovky došlo za vlády císaře Rudolfa II, kdy byl zbudován velký rybník o rozloze 20 hektarů. Hráz rybníka je ještě dnes patrná v podobě valu táhnoucího se od výstaviště až k bývalé Šlechtově restauraci. Uprostřed rybníka byl navezen dodnes patrný malý ostrůvek kruhového tvaru osázený duby. V 18. století byl rybník vypuštěn a na jeho dně byly založeny pole a louky. Počátkem 19. století se z obory stal veřejný park a na dně původního velkého rybníka byly koncem století vybudovány nové menší rybníky, které přetrvaly dodnes. V letech 2014–2016 došlo k rozsáhlé opravě všech rybníků v Královské oboře a k vybudování několika nových vodních ploch v nejvíce podmáčených částech dna bývalého Rudolfova rybníka.

Stromovka byla poškozena srpnovými záplavami v roce 2002, kdy byla zničena zhruba třetina celé obory. K největším ztrátám došlo na ploše bývalého Rudolfova rybníka. Povodeň poškodila velké množství stromů, cca 200 jich bylo zničeno prakticky ihned, 300 uhynulo později v důsledku nedostatku kyslíku v půdě a dalších 200 stromů uschlo. Severní část byla opětovně zaplavena při povodni v roce 2013.

Ačkoli je Stromovka zejména o víkendech až masově navštěvována, poskytuje podmínky pro život mnoha druhům ptáků. Bylo jich zde zaznamenáno už víc než 100 druhů, z nich víc než 30 i pravidelně hnízdí. K tomuto vysokému počtu přispívá různorodost prostředí v parku (staré stromy s dutinami, keře, vodní plochy, travnaté plochy) a blízkost Vltavy, jako významného migračního koridoru.

Druhy, které zde můžeme pozorovat: káně lesní, holub hřivnáč, hrdlička zahradní, žluna zelená, strakapoud prostřední, strakapoud velký, straka obecná, sojka obecná, sýkora modřinka, sýkora koňadra, budníček menší, pěnice černohlavá,, brhlík lesní, šoupálek krátkoprstý, střízlík obecný, špaček obecný, kos černý, drozd kvíčala, drozd zpěvný, červenka, obecná, slavík obecný, pěnkava obecná, dlask tlustozobý, zvonek zelený, stehlík obecný

Tipy na pozorování:

  • Pro nerušené pozorování ptáků zaměřte do jihovýchodní části obory v blízkosti železniční tratě. Běžnější lesní druhy, jako jsou pěnkavy, brhlíci nebo holuby hřivnáče, ale uslyšíte či uvidíte i přímo v blízkosti hlavní promenády vedoucí od výstaviště k Šlechtově restauraci.
  • Neupadejte v pochybnosti ohledně vašich ornitologických znalostí, pokud v parku spatříte exoticky vyhlížejícího opeřence. V městských parcích se často vykytují papoušci ulítnutí ze zajetí. V Stromovce byt takto pozorovaný  alexandr malý i ara zelenokřídlý.

 

Doporučená trasa: Ze zastávky MHD Výstaviště Holešovice nejjižnější pěšinkou podél železniční trati. Ponad domek s vyústěním Rudolfovy štoly ku královskému letohrádku. Sejdeme dolů na úroveň Šlechtovy restaurace pěšinkami  lemovanými hustými keři. Projdeme louku s fontánou a altánkem a vydáme se k rybníkům, které obejdeme ze severní strany. Pokračujeme na východ severním obloukem koňské stezky a vycházku ukončíme na východiskové zastávce MHD Výstaviště Holešovice.

Doporučený způsob dopravy: Vlakem ze stanice Praha – Holešovice zastávka nebo Praha – Podbaba, autobusem MHD linky 131 ze zastávky Goetheho/Sibiřské náměstí nebo tramvají linky 5, 6, 12 a 17 ze zastávky Výstaviště Holešovice. Autem na některé z parkovišť v okolí výstaviště. Na kole – ve Stromovce a jejím okolí se nachází mnoho dobře značených cyklotras.

Mapa parku na stránkách Pražská příroda ke stažení