Pražskými parky krok za krokem

Rybníky ve Stromovce
Foto: Pražská příroda

Městská zeleň představuje v rámci urbanizovaného území Prahy velmi důležitý biotop nejen pro hnízdící, ale i migrující a zimující ptáky. Mnohé z hodnotných pražských parků jsou v povědomí obyvatel jako místa pro odpočinek nebo sportovní aktivity. Pozorování ptáků ve městě, tzv. urbanbirding, se stává stále populárnější aktivitou v mnoha Evropských i světových městech, což dokazuje i zájem lidí o tyto aktivity v České republice. Prostřednictvím projektu bychom rádi rozšířili zájem veřejnosti i o další způsob využití a trávení volného času, a to právě o birdwatching, resp. urbanbirding.

Ptáci žijící ve městě si zvykli na přítomnost lidí a dají se zblízka a poměrně jednoduše pozorovat. Jsou proto vhodnou skupinou, jejímž prostřednictvím je možné budovat vztah veřejnosti k přírodě a přírodnímu prostředí ve městě.


V rámci projektu Pražskými parky krok za krokem bude vytvořena kapesní určovací terénní příručka, která vám doporučí deset vybraných pražských parků, seznámí s jejich nejběžnějšími ptačími obyvateli, upozorní na příčiny jejich ohrožení a nabídne tipy, jak se zapojit do ochrany ptactva a jeho životního prostředí. Najdete zde i seznam všech vyobrazených ptáků, kde si můžete zaznamenat pozorované druhy. Vypravte se do přírody a objevujte ptáky městské zeleně!

Druhou částí projektu jsou terénní vycházky s průvodcem se zaměřením na poznávání ptactva a lokalit jeho výskytu v rámci Prahy. Vycházky jsou pořádány během celého kalendářního roku s cílem přiblížit veřejnosti jednotlivé ptačí druhy a místa jejich výskytu na území Prahy v rámci různých období (hnízda sezóna, migrace, zimování). Některé vycházky jsou organizovány v rámci našich oblíbených pravidelných akcí – Vítání ptačího zpěvu na jaře či Festivalu ptactva na podzim.

Nadcházející vycházky:

Královská obora jako ptačí ráj – 25.11.2019 (pondělí)
Stromovka láká díky svému přírodnímu vzezření mnoho druhů ptáků. Společně se je pokusíme objevit a určit, Popovídáme si o jejich ekologii a chování. S sebou dalekohled a určovací příručku, máte-li. Pejsky, prosím, nechte doma. Sraz v 8:00 před vchodem do planetária. Připravila Alena Klírová, vede Jan Grünwald (tel. 720 563 538).

 

Uskutečněné vycházky:

Vycházka za ptačími obyvateli Milíčovského lesa – 17.11.2019 (neděle)
Milíčovský les patří mezi jednu z ornitologicky nejzajímavějších pražských lokalit. Projdeme se nejen lesem ale prohlédneme si také ptactvo přilehlých rybníků. S sebou dalekohled a příručku k určování ptáků, máte-li. Pejsky, prosím, nechte doma. Sraz v 8:30 u sochy kosmonautů vedle stanice metra Háje. Vede Alena Klírová (alena_rulfova@post.cz, tel. 731 964 845).

Praha-Dolní Počernice – 19.10.2019 (sobota)
Jste srdečně zváni na vycházku za ptactvem v Praze-Dolních Počernicích. Sraz v sobotu 19. 10. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dolní Počernice. S sebou oblečení odpovídající počasí, dalekohled a ptačí atlas výhodou. Vyrazíme se podívat na Počernický rybník, který je významnou tahovou zastávkou pro různé druhy vodních ptáků, do parku, který na rybník navazuje a také do nedaleké rezervace V pískovně, ve které je zaznamenáno přes 100 druhů ptáků a je tak jednou z nejvýznamnějších ornitologických lokalit na území Prahy. V minulých letech zde na ornitologických vycházkách byl pozorován například moudivláček lužní, strakapoud prostřední nebo ledňáček říční. Vede Honza Grünwald (tel. 720 563 538).

Dubeč, retenční nádrž Slatina – 5.10.2019 (sobota)
Sraz v sobotu 5. 10. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Podzimní vycházka okolím Dubče a Slatiny s pozorováním a určováním přítomných opeřenců. Vyjde-li počasí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou M. Brožová (tel. 607 500 496) a V. Štancl (tel. 728 606 782). Případné dotazy Vám rádi zodpovíme i na slatinadubec@seznam.cz.

Stromovka – 13.6.2019 (čtvrtek)
Sraz ve čtvrtek 13. 6. 2018 v 20:30 hod u zastávky Výstaviště. Délka trvání cca 90 min. Během vycházky se účastníci seznámí se základními informacemi o netopýrech a ptácích, speciálně druhy žijícími v pražských parcích, budou mít možnost sami si vyzkoušet ultrazvukový detektor, pohladit si živého hendikepovaného netopýra a zároveň uslyšet i jeho hlasy pomocí detektoru. Hmatem si budou moct porovnat siluety několika druhů netopýrů v životní velikosti či přivonět k netopýřímu trusu (nepovinné! 🙂 )

Organizuje Česká společnost ornitologická ve spolupráci se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR, vycházku povede Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů a Katarína Slabeyová z České společnosti ornitologické.

Praha 5 – Stodůlky – 1.5.2019 (středa)
Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před klubem Mlejn. Seznámení s ptačími obyvateli městské zeleně pražského sídliště a jeho blízkého okolí. Vede: Jiří Novák (tel.: 773 784 835, jiri.n.53@gmail.com).

Praha 6 – obora Hvězda – 5.5.2019 (neděle)
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 ráno u letohrádku Hvězda. Vede: Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, jan.reznicek@volny.cz).

Praha – Dubeč, retenční nádrž Slatina – 11.5.2019 (sobota)
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Čeká nás tradiční vycházka okolím Dubče a Slatiny s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním přítomných opeřenců, vyjde-li počasí i ukázka kroužkování přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou: M. Brožová, L. Hlaváčová, V. Osoba, V. Štancl. Případné dotazy Vám rádi zodpovíme na slatinadubec@seznam.cz nebo tel.: 723 887 729 (M. Brožová).

Praha – Komořany – 3.5.2019 (pátek)
Znáte krále pěvců? Víte, kdy zpívá? A je to opravdu nejlepší pěvec? Tyto a mnohé další otázky Vám zodpovíme na naší „Noci slavíků“. Večernímu koncertu slavičích hlasů budeme naslouchat v PP Modřanské a Komořanské tůně a v okolí Vltavy. Sraz v pátek 3. 5. ve 20:15 na autobusové zastávce Komořany. S sebou baterku, terénní obuv a hlavně dobrou náladu. Vycházka se koná jen za vhodného počasí tj. bez deště a silného větru. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha Žižkov – park Vítkov – 20.4.2019 (sobota)
Sraz v sobotu 20. 4. v 7:00 na Tachovském náměstí, u tunelu do Karlína. Procházka parkem s prohlídkou zajímavých lokalit, ukázka kroužkování s odborným výkladem. Vede: Michal Ďuríček (michal.duricek@gmail.com). Zájemce prosíme o registraci na uvedeném e-mailu. Podrobnosti v pozvánce.


Projekt byl finančně podpořen Hlavním městem Prahou.