Jak vyrobit Secchiho desku?

Výroba Secchiho desky je velice snadná a stačí k ní pomůcky běžně dostupné v každé domácnosti. Co bude chybět, to snadno dokoupíme v nejbližším papírnictví a železářství.

Co potřebujeme:

  • bílou plastovou podložku na modelování (formát A4)
  • černou lihovou fixu nebo černou samolepící folii/pásku
  • šroub s okem (oko se závitem), dvě široké podložky a dvě matky na utažení
  • pevný provaz nebo lanko 5m

1. Základ Secchiho desky tvoří kruh z plastu o průměru cca 20. Lze také použít plastové víko od kýble s barvou, kus plechu (bude se rychleji potápět), nebo třeba starý bílý talíř. Nejsnáze dostupným materiálem je bílá plastová podložka na modelování z polypropylenu, kterou lze koupit v papírnictvích (cca 30,- Kč). Podle vhodné poklice na ni obkreslíme kruh, který následně vystřihneme.

2. Pokud je podložka čistě bílá, stačí na ni natřít dva černé kvadranty, anebo je můžeme vystřihnout ze samolepicí fólie a nalepit. Lze také použít silnou lepící pásku nebo černou barvu v spreji. Pokud je podložka jinak barevná, nalepíme či natřeme střídavě vždy černou a bílou.

3. Do středu desky umístíme větší šroub s okem a přes dvě podložky utáhneme proti sobě dvě matky, spodní může být křídlová (lépe se dotahuje rukou). Tím bude deska dostatečně zatížená, aby snadno klesala a napínala lanko.

4. Ke šroubu přivážeme pevný provázek nebo lépe pletené lanko, které se ve vodě nebude protahovat ani kroutit. A zbývá už jen poslední věc, lanko napneme a podle metru na něj uděláme značky po 5 a 50 cm. Začít měřit musíme samozřejmě od plochy desky, ne od šroubu.

Celá výroba Secchiho desky nezabere víc než 20 minut a můžeme vyrazit měřit průhlednost vody nejbližšího rybníka! Ať ji neutopíte 🙂