Pražskými mokřady

Botič
Botič. Foto: Gabriela Uhrová

Rozmanitost městského prostředí poskytuje životní podmínky mnoha druhům živočichů, a tak ani ptáci nejsou výjimkou. Pozorování ptáků ve městě má své výhody. Ptáci jsou zvyklí na přítomnost lidí, nejsou plaší, často se dají krmit přímo z ruky. Lokality jejich výskytu jsou snadno dostupné a pohyb na nich bývá jednoduchý, mnohdy i bezbariérový.

Mokřady představují specifický, velmi důležitý a ohrožený biotop nejen ve volné krajině, ale i v rámci městského prostředí. Vodní ptáci jsou jednoduše pozorovatelnou a snadno rozpoznatelnou skupinou – s jejich poznáváním může začít tedy opravdu každý i bez předchozích zkušeností či odborných znalostí.


Mapujte rybníky a pojďte s nám zjistit, zda jsou vhodné pro ptáky!

Zajímá nás:

  • zda se průhlednost vody z roku na rok výrazně mění,
  • jak jsou na tyto změny schopni reagovat ptáci,
  • jakou roli hraje okolí rybníků na celkovou početnost a druhovou rozmanitost ptáků.

Městské lokality bývají často vystaveny tlaku veřejnosti. Jak se s tímto tlakem vyrovnají ptáci? Proto bychom se letos rádi zaměřili i na rušivé elementy včetně volně pobíhajících psů.

K hodnocení rybníků jsme připravili jednoduchý formulář, který můžete použít i v mobilním telefonu a zadat údaje přímo u rybníka. Z ptačích údajů do formuláře zaznamenáváme pouze celkový počet druhů a pozorovaných jedinců na vodní hladině. Pokud ptáky znáte dobře, pak můžete konkrétní druhy, které bezpečně poznáte, zadat přímo do faunistické databáze AVIF jako částečný seznam. Nezapomeňte – ptáky, s jejichž určením si nejsme jisti, do Avifu nezapisujeme!

Co ve formuláři hodnotíme a zapisujeme?

  • název rybníka a umístění lokality v mapě (v mobilu se automaticky ukáže vaše poloha, pokud máte tuto funkci povolenou), špendlík vodní plochy zadáte do mapy,
  • celkový počet pozorovaných druhů a jedinců, které jsme na rybníce pozorovali, další živočichy (žáby, vážky),
  • okolí vodní plochy – všímáme si litorálního porostu, ostrůvků, vrb na břehu, sousedící louky, další vodní plochy nebo pás stromů či keřů (dřeviny),
  • přibližnou průhlednost vody, ale možnost je měřit i Secchiho deskou (získané údaje pak porovnáme nejen s loňskem, ale i s údaji z roku 2015, kdy byla ptákem roku potápka černokrká).
  • rušivé vlivy – pohyb osob, psi pobíhající na volno, hluk,
  • důležité je datum a čas pozorování, váš email a jméno.

 

Více o sledování rybníků naleznete zde.


Ptáci pražských mokřadůV rámci projektu Za ptáky prahy bude aktualizována kapesní určovací terénní příručka, která vás seznámí s nejběžnějšími ptačími obyvateli pražských mokřadů, upozorní na příčiny jejich ohrožení a nabídne tipy, jak se zapojit do ochrany ptactva a jeho životního prostředí. Vypravte se do přírody a objevujte vodní ptáky!


Semináře pro učitele a lektory EVVO

Mokřady kolem nás

Přiblížíme si nejen pražské mokřady – jejich význam, ptačí obyvatele i problematiku jejich ochrany. Představíme si výukový program Má adresa: Mokřad, zjistíme, jaký vliv může mít naše chování na hnízdící ptáky i do jakých programů občanské vědy se s dětmi můžeme zapojit. Pro pedagogy ZŠ i SŠ.

Praha: 25. 1. 2024


Vycházky na ptáky

Další částí projektu jsou terénní vycházky s průvodcem se zaměřením na poznávání vodního ptactva a lokalit jeho výskytu v rámci Prahy. Vycházky jsou pořádány během celého kalendářního roku s cílem přiblížit veřejnosti jednotlivé ptačí druhy vázané na vodní a mokřadní biotopy na území Prahy v rámci různých období (hnízda sezóna, migrace, zimování). Některé vycházky jsou organizovány v rámci našich oblíbených pravidelných akcí – zimních vycházek u příležitosti Světového dne mokřadů, Vítání ptačího zpěvu na jaře a Festivalu ptactva na podzim.

Přehled aktuálních vycházek:

PP Lítožnice a okolí

Sraz v sobotu 3. 2. v 8:00 na parkovišti U Dubečské tvrze. Procházka s pozorováním ptáků podél koryta Říčanského potoka k Lítožnickému rybníku a podle počasí a zájmu až k zrevitalizovaným tůním na Říčanském potoce a Rokytce u Běchovic. S sebou vhodné mít terénní oblečení, pevnou obuv a dalekohled. Očekávaný konec akce před polednem. Vedou Veronika Švestková (778 009 822) a Jan Studecký (728 372 778).

Malá Strana, Kampa

Sraz v úterý 6. 2. v 8:30 na břehu Vltavy v jižním cípu Kampy. Projdeme Kampou přes Karlův most k Novotného lávce. S sebou dalekohledy, městské oblečení možné. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vedou Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Modřany

Sraz v neděli 4. 2. v 9:50 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Trasa není vhodná pro kočárky a osoby s omezenou pohyblivostí (uklouzaná pěšinka ze svahu)!  V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

Smíchov

Sraz 1. 2. v 10:00 u pomníku F. Palackého na Palackého náměstí. Projdeme se po Rašínově nábřeží, dojdeme na Dětský ostrov, kde budeme pozorovat vodní ptáky zimující na Vltavě. Vlastní dalekohledy vítány, ale k dispozici bude i stativový dalekohled. Vycházku zakončíme na Smíchovské náplavce v sousedské dílně Městské knihovny v Praze, DOK 16. Délka trasy max. 3 km, lze ji případně přizpůsobit aktuálnímu počasí a zdatnosti účastníků. Vede Alena Klvaňová (klvanova@birdlife.cz; tel. 776 895 795).

Smíchov, 3 ostrovy

Sraz ve čtvrtek 8. 2. v 8:30 na Žofíně. Během vycházky obejdeme všechny 3 blízké ostrovy – Slovanský ostrov (Žofín), Střelecký ostrov, vycházku ukončíme na Dětském ostrově, odkud se podíváme, co loví pod Šítkovským jezem. S sebou dalekohledy, městské oblečení možné. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Troja

Sraz v pátek 26. 1. v 8:30 na parkovišti pod Trojským zámkem. Vycházka povede po proudu Vltavy k přívozu v Podbabě. Dle množství ptáků a času je možné přeplutí na druhou stranu, podél plavebního kanálu k Malé říčce a rybníčkům ve Stromovce. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Vltava u Karlova mostu


Projekt byl finančně podpořen Hlavním městem Prahou.