Cesta ke zdravější zemědělské krajině

 Projekt Cesta ke zdravější zemědělské krajině spoluprací ochránců přírody, samosprávy a zemědělců je založený na spolupráci ČSO, Ekotoxy – Centra pro životní prostředí a hodnocení krajiny a německým spolkem pro péči o krajinu DVL (Deutscher Verband für Landschaftspflege) a byl podpořený Německou spolkovou nadací pro životní prostředí DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt). Aktivity projektu podpořilo také Ministerstvo životního prostředí, Královéhradecký kraj a Magistrát města Hradce Králové.


Foto: DVL

Hlavním cílem projektu je vytvořit prostor pro vzájemnou diskuzi mezi samosprávou, vlastníky pozemků, zemědělci a ochránci přírody a nalézt společnou cestu k pestřejší a stabilnější zemědělské krajině.

Co děláme v rámci projektu

V rámci česko-německého projektu (únor 2021 – duben 2024) probíhají setkání se zástupci samosprávy, farmáři, spolky a dalšími zájmovými skupinami, na kterých jsou projednávány odborné podklady pro zatraktivnění zemědělské krajiny nejen pro ohrožené druhy ptáků, ale také pro lidi. Během individuálních návštěv, společných kulatých stolů a seminářů nabízíme zemědělcům cesty k posílení biodiverzity krajiny včetně jejich finančního zajištění z různých grantových či dotačních  programů MŽP nebo prostřednictvím zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky. Společným otevřeným dialogem chceme porozumět potřebám každé skupiny a následně hledat vhodné řešení pro lidi i pro krajinu. Součástí aktivit je také společná práce v terénu při realizaci krajinných prvků, která zároveň slouží jako stmelovací akce pro místní komunitu.

Tento projekt je pilotní a na území České republiky se jedná o jeden z prvních svého druhu. Zda-li se začnou vyplňovat i naše ambicióznější představy, jako je budoucí rozšíření pole působnosti projektu do dalších koutů České republiky a vytváření samostatných lokálních spolků pro péči o krajinu, ukáže až vývoj a výsledky této pilotní akce.

Foto: DVL

Spolupráce s Německem

DVL má naopak s podobnými projekty bohaté zkušenosti. V současnosti zastřešuje již 175 Spolků pro péči o krajinu, se kterými ve spolupráci se zástupci ochrany přírody, zemědělství a politiky usilují o zvýšení rozmanitosti kulturní krajiny se zaměřením na ekologický regionální rozvoj. DVL dohlíží na průběh projektu v České republice, sdílí své zkušenosti a poskytuje poradenskou podporu. Zástupci samosprávy, vlastníci půdy a zemědělci z České republiky mají v rámci projektu možnost se zúčastnit exkurzí do Německa a seznámit se tam s některými výsledky tamních úspěšných projektů v praxi.

Lidé_krajina_DVL
Foto: DVL – Německé DVL uspělo už s více než 170 podobnými projekty

Projektové území ČSO

Projektové území ČSO se nachází v mikroregionu Nechanicko v Královéhradeckém kraji. Na území o rozloze 136 km2 se rozkládají zejména zemědělsky využívané plochy s menším podílem lesa. Nížinou oblastí s převažující zemědělskou činností protéká řeka Bystřice. Krajina je výrazně poznamenaná lidskou aktivitou a v průběhu staletí se několikrát proměnila v duchu své doby. Původně významná rybníkářská oblast dnes vlivem vysoušení v minulém století výrazně změnila svůj charakter a odvodnění je zde v současnosti jedním z hlavních problémů.

Z pohledu ptáků zemědělské krajiny se oblast nijak neodlišuje od jiných nížinných oblastí. Zejména v sousedství řeky Bystřice se dosud udržely čejky chocholaté, vzácně je možné pozorovat koroptve polní a na keřích a ostatní zeleni při polí ťuhýky obecné i šedé. V území hnízdí čápi bílí a také čím dál běžnější čáp černý, který na louky a pole zaletuje z okolních lesů za potravou. V posledních letech se zde pravidelně objevují jeřábi popelaví, ale hnízdění dosud nebylo prokázáno. Na vzestupu jsou také druhy jako moták lužní, orel mořský, strnad luční nebo husice nilské, které je možné stále častěji v oblasti pozorovat nebo slyšet.

Krajinné prvky na Nechanicku

Zemědělský specialista ČSO Ing. Václav Zámečník, PhD. navazuje prostřednictvím projektu na aktivity, které na Nechanicku zahájil již v minulosti. Jedná se zejména o monitoring a ochranu hnízd čejek chocholatých nebo o společnou aktivitu ČSO a místních myslivců podpořenou městem Nechanice a ZD Nechanice, v rámci které se zahájilo vytváření křovinatých mezí s cílem rozdělit velké půdní celky na menší plochy. Meze vznikají na pozemcích původních polních cest osetím travními semeny a vysázením vhodných keřů a stromů s cílem zvýšení nabídky potravy a možnosti úkrytu pro ptáky, hmyz, včely a další faunu.

V listopadu 2023 se podařilo vysázet biokoridor a vytvořit trvanatý pruh, v místě původní polní cesty směrem u Hrádku u Nechanic. Výsadba proběhla ve spolupráci s mysliveským sdružením Lověna Nechanice, Městěm Nechanice a ZD Nechanice. Její realizaci finančně podpořil grant Nadace Partnerství. Celá akce měla komunitní charakter – zapojilo se do ní asi 50 místních občanů. V současnoti pracujeme na projektu revitalizace mokřadu v Komárově (část Nechanic).

Plocha mokřadu byla dříve mimo jiné využívána také pro težbu štěrku a kamení. Dnes zarůstá náletovými dřevinami (včetně např. nepůvodního dubu červeného) a prakticky absentující litorál snižuje potenciál pro řadu živočišných i rostlinných druhů. Vodní plochu využívají místní rybáři. Na základě provedených průzkumů (analýza sedimentu, botanický, herpetologický, ichtyologický a ornitologický průzkum) navrhujeme vyčištění vodní plochy, odstraněním sedimentu, vytvoření litorálního pásma a dalších doprovodných opatření jeho je zemní val, který oddělí mokřad od sousedícího pole dále plánujeme vyhloubit tůně pro obojživelníky, vyset květnatou louku pro hmyz a vybudovat zimoviště pro plazy včetně zhotovení naučné stezky a místa k odpočinku pro místní obyvatele.


Partner projektu Ekotoxa působí na území MAS Hrušovansko na jižní Moravě. Více informací zde.

A co na to ptáci aneb proč to děláme?

Početnost a druhová rozmanitosti ptačích druhů zemědělské krajiny se snižuje, pro mnoho druhů (př. koroptev polní) už od druhé poloviny 20. století s nástupem kolektivizace a chemického zemědělství. ČSO se dlouhodobě snaží vedle přímé ochrany hnízda hnízdišť ptáků ohrožených zemědělskou technikou udělat pro zemědělskou krajinu mnohem víc (čtěte zde). Pomocí tohoto komunikačního projektu chceme přispět k vytváření zdravé a pestré zemědělské krajiny, ve které nechybí pro ptáky životně důležité prvky, jako jsou zamokřená stanoviště, remízky, křoviny, biopásy, strniště a úhory. Snažíme se tak o vznik stabilního ekosystému, ve kterém vedle moderního člověka prospívají také populace čejek, ťuhýků, koroptví, motáků lužních a celé řady dalších druhů živočichů. O tom, jak se nám daří našeho cíle dosáhnout, budeme postupně informovat.

  

Foto: Václav Zámečník

Materiály ke stažení

Informační leták k projektu Cesta ke zdravější zemědělské krajiněstáhnout

Leták k databázi dotací  – stáhnout

Průvodce pro vlastníky pozemků a farmáře

Vlastníte zemědělskou půdu a chcete, aby byla živá a zdravá? Praktické informace naleznete na stránce Tipy pro zemědělce  nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky tohoto projektu.

Kontakty na pracovníky projektu ČSO

Působí v mikroregionu Nechanice v Královehradeckém kraji.
Václav Zámečník (zemědělský specialista) – e-mail: zamecnik@birdlife.cz; tel: 776 368 360
Michaela Kadavá (projektová asistentka pro zemědělství a polní ptáky) – email: kadava@birdlife.cz; tel: 605 343 974

Partneři projektu

Ekotoxa – Centrum pro životní prostředí a hodnocení krajinywww.ekotoxa.cz
Působí v území MAS Hrušovansko v Jihomoravském kraji.
Německý spolek pro péči o krajinu (DVL)www.dvl.org
Poskytuje poradenství českým partnerům.
Německá spolková nadace pro životní prostředí (DBU)www.dbu.de
Finančně podporuje tento projekt.

Výstupy projektu

Publikované články a další výstupy podpořené projektem

Nechanický zpravodaj (5/2023 / článek Úsilí za zdravou krajinu pokračuje 

Zpravodaj Mikroregionu Nechanicko (4/2021) / článek Spolupráce ochránců přírody, samosprávy a zemědělců

Zpravodaj Mikroregionu Nechanicko (2/2021) / článek Za zdravou krajinou společně s ČSO

Zpravodaj Mikroregionu Nechanicko (2/2021) / článek Buďme ohleduplní k přírodě

Web ČSO / článek Na procházku se psem s respektem k přírodě

Web ČSO / zpráva Na Nechanicku proběhl seminář o ozdravení zemědělské krajiny

Web ČSO / report Na raftech za slíďákem břehovým a dalšími ukázkami ochranářské práce německého spolku pro péči o krajinu DVL

Tiskové zprávy:

Web ČSO / Konference pro vlastníky půdy představuje cesty ke zdravé zemědělské krajině

Web ČSO / ČSO zve na webinář o praktických zkušenostech s krajinnými prvky

Proběhlé akce: 

Webinář: Praktické zkušenosti s přípravou a realizací krajinných prvků (14. 3. 2024, online)

Konference: Cesta ke zdravější zemědělské krajině  (21. – 22. 11. 2023, Velké Hostěrádky)