Ochrana doupných stromů v lesích

Biotop vzácných druhů

Dříve v každém lese běžný puštík obecný (Strix aluco) mizí z lesů, kde nenajde vhodnou hnízdní dutinu. Foto Dušan Boucný

V dnešních hospodářských lesích zůstává ponecháno jen málo doupných, starých či odumřelých stromů. Nedostatek hnízdních možností, potravních zdrojů a úkrytů může být závažný nejen pro ptáky. Řada lesních druhů se proto stala vzácnými a ohroženými.


Svébytný biotop nebo semeniště nemocí?

Proč by občas nemohl být ponechán takovýto pahýl i v hospodářském lese? Foto: Vojtěch Kodet

V tlejícím trouchu a odumřelém dřevě starých stromů se vyvíjí i mnoho, nezřídka vzácných druhů bezobratlých živočichů a celá řada zajímavých hub, jako jsou korálovce… Stárnoucí stromy osidluje zpravidla zcela jiné spektrum druhů než ty, které napadají mladší stejnorodé porosty kulturních dřevin. Je načase opustit dosud vžitou představu, že přestárlé stromy nebo torza jejich odumřelých kmenů se stávají “semeništěm zhoubných škůdců a nemocí“.


Co je doupný strom aneb jak vznikají dutiny?

Vrátí se doupné stromy do našich lesů? Foto: Vojtěch Kodet

Doupnými stromy rozumíme stromy s dobře vyvinutými přírodními dutinami. Takové dutiny vznikají jednak vydlabáním, jak to činí zejména datlovití ptáci, nebo v důsledku narušení jádrového dřeva kmene hnilobami. Přítomnost dutin nám prozrazují také otevřené suky po vypadlých větvích.


Proč šetřit v lesích doupné, staré nebo odumřelé stromy?

Tyto stromy poskytují úkryt četným druhům dutinových živočichů, včetně těch, kteří mohou být prospěšní svým působením při nežádoucím přemnožení jiných druhů – tedy i lesním hospodářům. Přítomnost doupných stromů, souší, pahýlů a tlejícího dřeva v lesních porostech nemusí znamenat zanedbání “čistoty lesa“, ani nedostatky pěstební výchovy. A mimo to – jedná se nezřídka o esteticky velmi působivé stromy, obdivované i mnohými návštěvníky lesa.


Ptačí budky versus doupné stromy

Bez doupných stromů nebudou v lesích ani holubi doupňáci (Columba oenas). Foto: Daniel Stejskal

Řada druhů ptáků si neumí sama vydlabat hnízdní dutinu, a jsou tak odkázáni na doupné stromy ponechané v lesních porostech. Jde o holuby doupňáky, krutihlavy, sýkorky, brhlíky, lejsky, rehky zahradní, ze sov o kulíšky, puštíky, sýce, sýčky a další. I když vyvěšujeme a pravidelně čistíme ptačí budky, nedokážeme tím přirozeně vzniklé dutiny zcela nahradit; některé druhy budky nepřijmou.

Plšík lískový (Muscardinus avellanarius) Foto: Vojtěch Kodet

Navíc, nejde jen o ptáky: stromy s dutinami mají ve velké oblibě též plši, plšíci, myšice či veverky. Některé druhy netopýrů využívají dutin stromů jako svého úkrytu nebo k přezimování.


Jak může lesní hospodář a vlastník lesa chránit dutinové živočichy

I v hospodářských lesích mohou být ponechány nízké pahýly po zlomech, rozlámané oddenky vývratů, odumřelá torza stromů i tlející dřevo. Představují vyhledávaný zdroj potravy a útočiště mnoha, nejen dutinových živočichů.

  1. Vyhněte se lesní těžbě v hnízdním období (od stání sněhu do konce června).
  2. Doupné stromy se v zásadě netěží. V místech těžebního zásahu je potřebné tyto dřeviny ze zamýšlené těžby vyjmout.
  3. Ponechávejte v lesních porostech menší skupiny tvořené doupnými nebo starými stromy přirozenému dožívání, a to i po ukončení porostní obnovy. Doupné stromy mohou zůstat v lesích i jednotlivě, jako trvalé porostní výstavky.

Přítomnost zvolna stárnoucích stromů umožňuje dutinovým živočichům lesní porost trvale osídlit a najít zde svůj úkryt.


Značení stromů

I v hospodářských lesích, které na Vysočině představují z více než 90 % smrkové monokultury, lze občas objevit starý doupný buk. Foto: Daniel Stejskal

V lesích na Vysočině můžete nalézt stromy označené modrým trojúhelníkem. Vyhledané stromy jsou ve spolupráci s místními správami Lesů České republiky zakreslovány i do lesnických porostních map.
Modrým trojúhelníkem jsou značeny:

  • Odumřelé stromy
  • Doupné stromy
  • Hnízdiště vzácných druhů

 

Pokud není na konkrétním místě domluveno jinak, může být podle smlouvy podepsané s LČR, s. p., označeno maximálně 5 stromů na hektar lesa. Tato značka dává stromu naději, že může dožít vysokého věku a zůstane v lese i po svém odumření, dokud úplně nezetlí. Označené stromy nebudou pokáceny z důvodu zdravotního ani tvarového výběru v lesním porostu.