Faunistická databáze ČSO (avif)

Avif Mobile ke stažení do mobilních telefonů.

Faunistická databáze ČSO, zkráceně přezdívaná avif, je základním informačním zdrojem o ptactvu České republiky. Současně je hlavní a nejdůležitější součástí databázového portálu birds.cz.

Avif je určen všem zájemcům o ptactvo z řad široké veřejnosti, „amatérských“ ornitologů, birdwatcherů i vědců a slouží ke sdílení a uchovávání záznamů o pozorování všech druhů ptáků na českém území. Slouží nejen ke sdílení zajímavých a neobvyklých pozorování, ale také ke sběru kompletních seznamů všech pozorovaných druhů (tj. včetně běžných druhů) pro pozdější vědecké využití.

Avif poskytuje prostřednictvím četných nadstaveb prostředí pro záznam, uchování a využívání údajů ze specializovaných projektů, jako je sledování čapích hnízd, výzkum zpěvu strnadů, mapování hnízd čejek, ale i pro nový atlas hnízdního rozšíření nebo nový dlouhodobý monitorovací program LSD.

Pro pozorovatele ptáků na jakékoli úrovni nabízí jednoduchou možnost, jak trvale a bezpečně uchovat svá pozorování, jak je sdílet a diskutovat s ostatními a jak nejjednodušším možným způsobem přispívat k občanské vědě ČSO.

Avif je dostupný na samostatné webové stránce avif.birds.cz, ale pomocí uživatelsky nastavitelného iframu lze jeho obsah zobrazovat na libovolné webové stránce.

 

Kompletní obsah databáze, kromě údajů, které jejich autoři označili jako utajené, je šířen zdarma k jakémukoli využití pod otevřenou licencí Creative Commons. ČSO tak poskytuje veřejný informační zdroj, přestože tvorba a údržba databáze nebyla a není podpořena z veřejných prostředků.