Zabezpečte skla a zapojte se do soutěže!

Zabezpečte skla ve svém okolí! Aspoň jedno. Zkuste najít na budově školy nebo i jinde místo, kde se nejvíce zrcadlí okolní stromy nebo kde je vidět skrz budovu, a toto místo zabezpečte. Pošlete nám alespoň 3 fotky své realizace (před, po a ilustrační – viz níže) spolu se slovním popisem co, proč a jak jste udělali, na adresu dobruska@birdlife.cz do 10. června 2018.

Jak plochu zabezpečit?

Především se snažte o funkční zabezpečení. Myslete na to, že jedna silueta nefunguje a nefunkční realizace budou ze soutěže vyřazeny. Aby zabezpečení bylo účinné a vaše snaha nepřišla nazmar, je třeba dát přednost většímu množství byť drobných motivů. Vzdálenost mezi nimi by neměla být větší než 10 cm. Výraznější vzdálenosti mezi většími tvary je tedy potřeba doplnit nějakými drobnými motivy. Více potřebných informací najdete v brožuře Ptáci a skla.

Jaký materiál a vzor zvolíte, záleží na vás – nápad se počítá. UV samolepky jsou možné, elegantní, ale hodně nákladné řešení a na mnoha místech, např. školních chodbách, venkovních plochách, až zbytečné. Doporučujeme je spíše do domácností. Stejnou funkci udělají i reklamní fólie (některé reklamní agentury jsou ochotny pro tento účel poskytnout zbytky), barvy na sklo, závěsné dekorace. Důležité je jejich umístění zvenku, neboť při umístění zevnitř by v případě zrcadlení nebyly vidět.

Jak udělat fotografie:

Zvolené místo / plochu vyfoťte před jejím zabezpečením a následně po akci, pokud možno ze stejného místa vně budovy. Pro rozměrovou představu pořiďte i ilustrační fotografii: při focení zabezpečené plochy umístěte do obrázku papír velikosti A4 (např. přilepený páskou na ploše nebo vedle ní, může ho držet i dítě stojící vedle). Tato fotka může být focená z interiéru. Optimální velikost zasílaných fotografií je 800 x 600 – 1280 x 960 px.

Způsob hodnocení:

Budeme hodnotit zabezpečení ze dvou hledisek:

1) funkčního – aby zabezpečení splnilo svůj účel. Projděte si proto, jak by mělo vypadat správné zabezpečení skleněné plochy. Potřebné informace najdete na stránce Ptáci a skla nebo ve stejnojmenné brožuře.

2) estetického – důležitý bude celkový dojem, oceníme zajímavý nápad.

O co se soutěží?

Výherci se mohou těšit na zajímavé ceny a všechny zapojené školní kolektivy na drobné odměny.

Hlavní ceny v kategorii jednotlivců:

  1. cena – zpívající plyšák / kniha Ptáci našich zahrad (možný výběr dle věku)
  2. cena – ptačí hrneček
  3. cena – magnetická záložka

 

Hlavní ceny v kategorii školních kolektivů:

  1. cena – Výukový program na Josefovských loukách v termínu dle dohody
  2. cena – Venkovní akce s ukázkou kroužkování
  3. cena – Beseda o sovách a Ptákovi roku 2018 – sýčkovi obecném

 

Před zapojením do soutěže si nezapomeňte přečíst Pravidla.