Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Čáp patří mezi typické posly jara. Snad žádné dítě nezaváhá s odpovědí na otázku, zda od nás čápi na zimu odlétají nebo ne. Cesta do Afriky ale není samozřejmostí pro všechny čápy. Někteří končí cestu už ve Španělsku a každým rokem najdeme i u nás pár míst, kde se s čápem můžeme setkat i v zimě. Podle pozorování amatérských i profesionálních ornitologů víme zatím letos asi o sedmi těchto místech. Někde zimuje jedinec, jinde dokonce celý pár. Na otázku, proč u nás někteří čápi zůstávají celý rok, neexistuje jednoznačná odpověď. Česká společnost ornitologická proto vyzývá veřejnost, aby zimní pozorování čápů zadávala do databáze birds.cz a pomohla tak tuto záhadu rozluštit.

Čáp patří k nejoblíbenějším ptákům a je v přírodě nápadný. Není proto divu, že jeho přítomnost v zimě udiví. Proč u nás ptáci zůstávají, přesně nevíme. Záleží na charakteru zimy, jakou šanci na přežití budou mít. V mírných zimách posledních let nacházeli na polích dostatek potravy. Jakmile napadne sníh, mohou mít problém. V žádném případě není ale řešením snažit se čápa hned odchytit a odvézt do záchranné stanice ani okamžitě začít s přikrmováním. „Jedná se o volně žijící zvířata a zbytečným přikrmováním jen podpoříme jejich „domněnku“, že nikam odlétat nemusí. Kdybychom pak přestali přikrmovat uprostřed zimy plné sněhu, vystavíme zvířata hladovění,“ vysvětluje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. Přikrmování má smysl jen tehdy, jestliže čápi skutečně strádají nedostatkem potravy. Záchrannou stanici potřebují pouze, jsou-li zranění nebo příliš vysílení.

Známým zimujícím párem byl pár z Blatné, který 8 let zimoval na komíně lihovaru. Poté, co samice zahnízdila s jiným samcem, společně odlétli. „Samice v prvních třech letech normálně odlétala. Pak začala hnízdit se samcem pravděpodobně z umělého odchovu v Německu, kde vypouštějí čápy ze středomořských netažných populací. Je možné, že po výměně partnera si samice prostě po osmi letech „vzpomněla“, že kdysi táhla a spolu se samcem odlétli.“ vysvětluje Petr Pavlík z ČSOP Blatná záhadu blatenských čápů. V blízkosti sádek čápy lidé přikrmovali a ti tak neměli problém zimu přežít.

Dalším párem, který již několik let pravidelně zimuje, jsou dobřanští čápi. „Létají pravidelně na louky k Radbuze shánět žrádlo,“ uvádí Libor Schröpfer u svého pozorování na birds.cz. Čápi se v zimě často zdržují v blízkosti svých hnízd, která využívají k přezimování. Podobně můžeme letos čápy spatřit na Olomoucku či Frýdeckomístecku. Hodně pozorování je ale omezeno na jednu zimu. „Pokud zimu přežili, možná zjistili, že zimovat tady není úplně to pravé a následující rok odlétli, jak se na čápa sluší a patří,“ doplňuje Dobruská.

Chápeme obavy lidí, kteří se na nás obrací s dotazy a snaží se čápům pomoci i smutek z toho, že čápa ke konci zimy, kdy se ho snaží zachránit, někdo zastřelí. „To se stalo v březnu loňského roku čápovi na Novojičínsku, který neodletěl z důvodu zranění. Lidé ze záchranné stanice v Bartošovicích ho celou zimu přikrmovali, aby mohl přežít a nakonec ho někdo trefil brokovnicí…,“ vzpomíná Dobruská a dodává: „Pomozme jim přežít zimu. Ale tak, abychom nepodporovali jejich „myšlenku“ zůstat i příští rok zbytečným přikrmováním a vytvořením iluze nadbytku potravy i v zimních měsících. To zatím není v našich podmínkách pro čápy udržitelná cesta.“

O důvodech zimování čápů u nás toho víme jen velmi málo. Pokud čápa v zimě uvidíte, zadejte své pozorování na www.birds.cz. Pomůžete tak ornitologům získat více informací o zimujících jedincích. Zastihnete-li čápa přímo na hnízdě, můžete své pozorování zadat i na web Čapí hnízda na www.cap.birdlife.cz.

 

Kontakt

Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996

Foto:

Zimující čáp v Kunčicích pod Ondřejníkem. Foto: Jaroslava Siváňová

Byli pár, v srpnu odletěli a jeden z nich se vrátil. Většinu dne chodí po loukách a na noc se pravidleně vrací,“ uvádí paní Siváňová u svého pozorování na birds.cz. Zda jde skutečně o téhož jedince nebo o ptáka, který zde ukončil svoji migraci ze severu, by prokázal pouze kroužek.

 

I v letošním roce podporuje sčítání čápů Hlavní partner ČSO E.ON Česká republika, s.r.o. Děkujeme!

Program Čapí hnízda byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.