Pozvánka na večerní vycházky za ptačími sousedy

Nebezpečné skleněné plochy jsou vedle rorýsů a netopýrů jedním z hlavních témat Večerních vycházek. Vycházka ve Zlíně 2017.
Večerní sledování netopýrů v Uherském Hradišti 2017

Srdečně zveme všechny milovníky ptáků na vycházky za synantropními živočichy – druhy žijícími v lidských sídlech.

Zdá se vám město bez života? Není to tak. Stačí jen mít oči otevřené a uši nastražené. Třeba i na vašem domě hnízdí rorýsi a vy o tom nevíte, protože jste je nevnímali. Přijďte. Budeme poznávat naše ptačí sousedy podle hlasu, hledat hnízda jiřiček, zaposloucháme se společně do křiku rorýsů, někde objevíme i netopýry.

Dozvíme se, jaká nebezpečí jim v našem okolí hrozí, proč je silueta dravce mýtus i jak můžeme pomoci.
Třeba jsou to i vaši sousedé!


Přehled vycházek

(sledujte průběžně, mohou být ještě doplněny):

Pozor! Vycházky jsou řazeny dle časové posloupnosti

Za tajemstvím okřídlených sousedů v Brně – Stránice

sobota 16. června 2018

Sraz v 19:00 na smyčce tramvaje č. 4 – zastávka Náměstí Míru. Komentovaná vycházka za ptačími obyvateli měst s důrazem na faktory, které ptáky ve městech ohrožují (zateplování budov, kolize se skly, mortalita na sloupech a drátech el. vedení apod.). Pozorování rorýsů, jiřiček a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích. Po setmění bude následovat sledování netopýrů a krátce se zmíníme o tom, jak využívají městské prostředí. Předpokládané ukončení v 21.30 na zastávce tramvaje č. 1 Bráfova.

V případě zájmu uvítám potvrzení účasti na mailové adrese horakkrystof@seznam.cz

Exkurzi povede: Kryštof Horák (tel. 737 301 664, horakkrystof@seznam.cz)

Za tajemstvím sousedů v Praze Radotíně

středa 27. června 2018

Sraz v 19:00 před kostelem na náměstí Sv. Petra a Pavla. Pozorování rorýsů, jiřiček a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, seznámení s problémy ochrany městských ptáků (při zateplování budov, před kolizemi se skly, mortalitou na sloupech a drátech el. vedení apod.). Nebude chybět ani blízké setkání s handicapovaným netopýrem ze záchranné stanice a po setmění sledování netopýrů ultrazvukovým detektorem. Pozvánku najdete ZDE.

Exkurzi povedou: Gabriela Dobruská (tel: 724 687 996) a Eva Cepáková

Podvečerní vycházka za rorýsy a jiřičkami Mělník

čtvrtek 28. června 2018

Sraz v 19:00 před Regionálním muzeem Mělník na náměstí Míru, ukončení po 21. hod. Cílem vycházky je upozornit na problematiku nevhodných rekonstrukcí domů, které často bez náhrad ničí hnízdní možnosti pro ubývající druhy ptáků a denní úkryty pro netopýry. V průběhu vycházky si prohlédneme největší mělnické hnízdní kolonie jiřiček obecných a budeme se snažit objevit, kam na budovy zalétají krmit svá mláďata rorýsi obecní i další městské druhy ptáků. Bude-li nám přát štěstí, tak se ještě před západem slunce na mělnické obloze objeví i první lovící netopýři. Účastníci vycházky se dozví mnoho zajímavostí ze života městských ptáků, představeny budou příčiny jejich ohrožení i možnosti ochrany jejich hnízdišť na rekonstruovaných budovách. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník.

Exkurzi povede: Libor Praus (tel. 605 522 692, praus@muzeum-melnik.cz)

Za tajemstvím sousedů v Olomouci I.

čtvrtek 28. června 2018

Sraz na parkovišti před OD Senimo (ul. Kaštanová) ve 20:00, ukončení okolo 22:00. Popovídáme si o našich sousedech – rorýsech – a půjdeme se podívat na jejich hnízdiště.  Pokusíme se najít i nějaká hnízdiště nová – pomůžeme tak při ochraně těchto našich spolubydlících. A pokud bude štěstí přát, uvidíme třeba i nějaké další ptáky… Se setměním se přesuneme do Bezručových sadů, kde se seznámíme s nočními sousedy, netopýry.

Exkurzi povedou: Kateřina Ševčíková (tel. 776 746 980, sevcikovaka@seznam.cz) a Evžen Tošenovský (tel. 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz)

Za tajemstvím sousedů v Ostravě

pátek 29. června 2018

Sraz před supermarketem Albert na ul. Jugoslávská (Ostrava – Zábřeh) v 19:30. Komentovaná exkurze pro veřejnost. Pozorování rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, představení různých aktivit ochrany městských ptáků (při zateplování budov, před kolizemi se skly, mortalitou na sloupech a drátech el. vedení apod.). Po setmění sledování netopýrů ultrazvukovými detektory u řeky Odry a ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit vedoucímu exkurze (pouze přes SMS s uvedením počtu osob).

Exkurzi povede: Evžen Tošenovský (tel. 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz)

Večerní vycházka za ptáky a netopýry Svitav

pátek 13. července 2018 

Sraz v 19:30 u Červené knihovny (Ottendorferův dům) ve Svitavách. Těšit se můžete na kroužkování ptáků, pozorování hnízdišť jiřiček i rorýsů a sledování netopýrů za pomoci speciálních detektorů. V příloze zasílám plakát jako oficiální pozvánku.

Exkurzi povede: Kuba Vrána (kuba.vrana@email.cz)

Večerní vycházka za zvířecími obyvateli Zlína

pátek 13. července 2018 

Sraz na zastávce Bartošova čtvrť, Kneslova (bus. č. 33) ve 20:00. Komentovaná exkurze pro veřejnost. Pozorování rorýsů, jiřiček a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, představení různých aktivit ochrany městských ptáků (při zateplování budov, před kolizemi se skly, mortalitou na sloupech a drátech el. vedení apod.). Po setmění ukázky moderních metod používaných při výzkumu a praktické ochraně netopýrů (batdetektory), ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit vedoucímu exkurze (pouze přes SMS na tel. číslo 604 220 462 s uvedením počtu osob).

Exkurzi povedou: Evžen Tošenovský (tel. 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a Lenka Pechová (tel. 604 220 462, LenkaPechova@zlin.eu)

Za tajemstvím sousedů v Olomouci II.

sobota 14. července 2018

Sraz před menzou UP na třídě 17. listopadu ve 20:00, ukončení okolo 22:30. Večerní procházka na hnízdiště rorýsů a významné úkryty netopýrů. Při setmění sledování výletu netopýřích kolonií.

Exkurzi povedou: Evžen Tošenovský (tel. 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a Kateřina Ševčíková (tel. 776 746 980, sevcikovaka@seznam.cz)

Večerní vycházka za zvířecími obyvateli Zlína II.

neděle 15. července 2018 

Sraz na náměstí ul. Masarykova v Malenovicích (před kulturním střediskem) ve 20:00. Komentovaná exkurze pro veřejnost. Pozorování rorýsů, jiřiček a dalších druhů městských ptáků na hnízdištích, představení různých aktivit ochrany městských ptáků (při zateplování budov, před kolizemi se skly, mortalitou na sloupech a drátech el. vedení apod.). Po setmění ukázky moderních metod používaných při výzkumu a praktické ochraně netopýrů (batdetektory), ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Kapacita omezena – nutné se předem přihlásit vedoucímu exkurze (pouze přes SMS na tel. číslo 604 220 462 s uvedením počtu osob).

Exkurzi povedou: Evžen Tošenovský (tel. 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a Lenka Pechová (tel. 604 220 462, LenkaPechova@zlin.eu)

(Nebojte se žít) Pod společnou střechou

POZOR: termín vycházky z důvodu nemoci přesunutý na úterý 18. září v 18:00

úterý 17. července 2018 – vycházka se v tomto termínu nekoná!!

V 17:00 začínáme besedou v knihovně v Rosicích. Po ukončení večerní procházka za rorýsy a která za soumraku vyústí pozorováním netopýrů s ukázkou použití detektoru.

Exkurzi povede: Ivo Hertl (hertl@atlas.cz)