čejka chocholatá Foto Milan Koutník

Neuvěřitelné hnízdění pod kopyty koní a další čejčí příběhy z ptačích parků

čejka chocholatá Foto Milan Koutník
Čejka chocholatá. Foto: Milan Koutník

…na Josefovských loukách

Čejčí hnízda letos postavená na nejexponovanějších místech Josefovských luk přímo uprostřed pastviny nevyvolávala mnoho optimismu. Úspěch hnízdění však překonal veškerá očekávání. Posuďte sami:

Čejka se tiskne ke svému vaječnému pokladu a pár centimetrů od ní se vyvaluje ve své prachové koupeli exmoor. Divocí koně mají svá oblíbená výležiska na sušších místech, kde si pravidelně odrbávají starou srst, kůži a parazity. Tato prachová koupel musela být během hnízdění odvážné čejky využita nesčetněkrát!

 

čejka na hnízdě a exmoor na Josefovských loukách Foto Alice Janečková
Čejka sedí pevně na vejcích u zádě divokého koně. Foto: Alice Janečková
Exmoor v prachove koupeli na JL. Foto Alice Janečková
Čejka na hnízdě těsně před hlavou divokého koně, který si dopřává prachovou koupel. Foto: Alice Janečková

Jiný pár čejek se rozhodl hnízdit na okraji mělkého kanálu. Velké kolísání průtoku vody v řece Metuji rozkolísalo i výšku hladiny vody v tomto kanálu. Naštěstí máme na zavlažovací soustavě hradítka, kterými po celé období hnízdění vyrovnáváme extrémní průtoky, ať nízké nebo vysoké. Čejka tak měla při stoupání vody čas reagovat. Hnízdo si překvapivě nastavovala do výšky. Fotografie ukazuje, že tomuto hnízdu nezbývalo mnoho k rozplavení. Možná k zachování hnízda pomohl i materiál základu. Zdá se, že ho tvořily hlavně koňské koblížky!

 

čejka hnízdící na koblížcích na JL
Foto: Alice Janečková
Čejka při stoupání vodní hladiny nastavuje hnízdo do výšky. Foto: Alice Janečková

A to nejlepší na konec. Týden po vylíhnutí všech 8 vajec (bahňáci mají v hnízdě 4 vajíčka) jsou obě rodinky v kompletní sestavě, živé a zdravé. Další mláďata čekáme každým dnem. Čejky tento rok hnízdí v západní, střední i východní části parku. Tomu evidentně napomohl ještě nedokončený Centrální ptačník. Také mláďata nejvzácnějšího hnízdiče – vodouše rudonohého – čekáme každou chvilku. Na Josefkách jsou letos rekordní 4 páry!

Čejka chocholatá se svými mláďaty na Josefovských loukách. Foto: Alice Janečková
Charakteristický pohled na spásaný mokřad na Josefovských loukách. Kuřátka čejek mezi krkem a předními končetinami koně nalevo a vpravo od jeho ocasu. V popředí čejka a čírky modré, vodouši bahenní, jespáci bojovní a špačci. V pozadí pratuři. Foto: Alice Janečková

Vztahy mezi velkými kopytníky a lučními ptáky jsou plné překvapení. Naše pozorování podporují předpoklad, že divocí koně ptáky registrují, uvědomují si jejich blízkost a pravděpodobně svůj pohyb s ohledem na ptáky přizpůsobují. To by vysvětlovalo poměrně úspěšné přežívání kuřátek čejek až do vzletnosti přes neustálý pohyb celkem velkého stáda koní. Za pět let přítomnosti exmoorských pony nemáme jediný doklad toho, že by koně zničili hnízdo nebo rozšlápli kuřátko. Přesto se to může dříve či později stát. Nabízí se paralela z lidského světa: automobily. Život nám usnadňují, často zachraňují, ale při nešťastných nehodách ho i berou.

 

…na Mnišských loukách

Čejky se mohou radovat. Našly další nové hnízdiště! Při loňském plánování velké mělké tůně jsme předpokládali, že se tu začnou ukazovat některé druhy bahňáků. Čejky, které tu nebyly několik let pozorované, našly novou tůň hned v prvním roce a rovnou tu začaly hnízdit. Jedná se dokonce o dva páry. Mělká bahnitá voda a upravené okolí sečí a pojezdem techniky jsou evidentně neodolatelným prostředím.

 

…na Kosteliskách

Území třetího ptačího parku ČSO je pro čejky domovem již dlouho. Zaplavené Ptačí pole, které do parku náleží, i rozorané okolí hostí až několik desítek těchto charismatických bahňáků, kteří se bohužel stali symbolem úbytku ptactva z naší krajiny. Kosteliska jsou však významná nejen pro čejky. Senzační jarní zprávou je, že se tu pokouší hnízdit další prioritní druhy – vzácné pisily čáponohé a dokonce i tenkozobci opační. Byli přistiženi při toku i stavění hnízda. Podaří se jim už letos úspěšně vyvést mláďata?

Mapujeme hnízdění čejek

Hledání a počítání mláďat čejek je velmi obtížné. Pokud se Vám podaří nějaká spatřit, prosíme o nahlášení pozorování do faunistické databáze avif na birds.cz s udáním hnízdní kategorie. Ke sledování ptáků ale využívejte jen vyznačených stezek a cest. Děkujeme!

  • K hnízdění ptáků na Josefovských loukách se vztahuje i nedávná reportáž Českého rozhlasu ZDE.

Ptačí parky ČSO prospívají zejména díky neutuchající podpoře stovek dárců. Přispět na rozvoj ptačích parků můžete snadno na jejich dárcovském portálu. Děkujeme!


Projekty Centrální ptačník a okrajové tůně a Kosteliska – obnova nivních biotopů byly podpořeny granty z Norských fondů.

Projekt Iniciální práce na podporu ohrožené fauny v Ptačím parku Mnišské louky byl podpořen Libereckým krajem.

KÚLK – Dotační program Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže – Liberecký kraj