Zažijte s námi Soví noc!

Ku příležitosti vyhlášení sýčka obecného Ptákem roku 2018 jsme letos spolu s dobrovolníky z řad jednotlivců i organizací připravili speciální sérii nočních vycházek. Dozvíte se na nich mnoho zajímavého nejen o sýčkovi, ale i o jeho dalších houkajících příbuzných. Na úvodní povídání a promítání o sovách, mnohde doplněné o aktivity pro děti, navážou noční vycházky za sovami v okolí. Samotná výprava za sovami je dobrodružstvím nejen pro děti, i kdyby se nakonec žádná sova neozvala. S tím je třeba počítat – půjde se do přírody na divoké sovy.Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni sýčkovi věnovat svůj čas
, přichystat tuto jedinečnou vycházku a přiblížit sovy i dalším milovníkům přírody. Pro mnoho lidí je sýček  záhadnou sovou, ale většina netuší, že mu u nás hrozí vyhynutí, ani co ho ohrožuje. Proto budeme velmi rádi za každou další Soví noc, která otevře oči dalším lidem. Pokud vás tato myšlenka, jak svou kapkou přispět do letošní kampaně Ptáka roku zaujme, všechny potřebné informace k naplánování vycházky (včetně toho, co vám k ní můžeme poskytnout) najdete ZDE.

Přehled vycházek:

Sledujte průběžně, doplněné vycházky jsou vyznačené červeně.

PRAHA

Praha – Zbraslav

Vycházka za sovím houkáním na keltské hradiště Závist. Sraz v pátek 16. 3. v 17:50 na vlakovém Nádraží Zbraslav. S sebou baterku, terénní obuv a dobrou náladu. Vycházka se koná jen za vhodného počasí bez deště a silného větru. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (jindrasedl@volny.cz, mob.: 737 332 989).

Praha – Modřany

Vycházka za sovím houkáním do Modřanské rokle. Sraz v pátek 23. 3. v 18:00 u vyústění pochodu z tramvajové zastávky Poliklinika Modřany směrem do rokle. S sebou baterku, terénní obuv a hlavně dobrou náladu. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (jindrasedl@volny.cz, mob.: 737 332 989).

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Mělník
Ve čtvrtek 15. 3. od 17:00 proběhne v kavárně Regionálního muzea Mělník, náměstí Míru 54, setkání s živými sovami a přednáška o našich sovách a jejich tajemném nočním životě.

V pátek 16. 3. je plánována večerní vycházka za sovím houkáním do Kokořínského dolu. Sraz v 17:50 na železniční zastávce Nebužely (odjezd vlaku z Mělníka v 17:29), ukončení ve 20:30 na nádraží ve Lhotce, odkud jede vlak zpět do Mělníka. S sebou baterku, terénní obuv a reflexní doplňky pro chodce. Vycházka se koná jen za vhodného počasí bez deště a silného větru. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, vede Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Slánsko          JIŽ OBSAZENO!

Vycházka za sýčkem obecným, ptákem roku 2018 se uskuteční v pátek 20. 4. (18:00–21:30)
Z důvodu ochrany sýčků je počet lidí omezen na max. 15 osob. Ze stejného důvodu se zájemci dozví přesné místo srazu až po přihlášení na akci u Martina Šálka (salek@birdlife.cz). Děkujeme za pochopení.
Podmínka: vlastní doprava na lokalitu
Program: Seznámení s výzkumem a aplikovanou ochranou sýčka obecného, rozbor vývržků synantropních sov, ukázka loveckých a hnízdních biotopů sýčka, odstraňování technických pastí, večerní pozorování sýčků, sov pálených a kalousů ušatých.

Vrané nad Vltavou

V sobotu 3. 3. proběhne od 16:30 hodin v CEV Zvoneček povídání a promítání o sovách, prohlédneme si pera, vývržky, naposloucháme hlasy. Po západu slunce se v případě vhodného počasí vydáme do okolních lesů za živými sovami. S sebou obuv to terénu a svítilny. Vede Gabriela Dobruská (Tel.: 724 687 996) a Michal Kubelík (Tel: 606 131 028).

JIHOČESKÝ KRAJ

Blanský les               JIŽ OBSAZENO! 

V pátek 16. 3. od 18:00. Předpokládané ukončení okolo 22:00. Večerní výprava za sovami našich lesů spojená s povídáním o našich druzích sov a jejich životě, o ptákovi roku 2018 – sýčkovi obecném a dalších tématech se sovami spojenými.
Maximální počet – 20 účastníků; je potřeba se předem přihlásit na e-mail bazant@birdlife.cz. Na exkurzi je nutné dorazit vlastními vozidly, neboť po krátkém povídání a vycházce do okolí se účastníci budou přesouvat mezi několika dalšími lokalitami v okolí. S sebou si vezměte svítilnu, teplé oblečení a dobrou obuv.
Sraz na exkurzi bude v okolí Kletě. Přesné místo bude zasláno přihlášeným účastníkům. V případě velmi nepříznivého počasí (silný déšť/sněžení nebo vítr) může být akce zrušena (přihlášení účastníci o tom budou zavčasu informováni SMS zprávou).
Exkurzi vedou Miroslav Bažant (bazant@birdlife.cz, 777 862 231, Česká společnost ornitologická) a Václav Mikeš (Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích).
Pozvánku najdete ZDE.

Blatná

Sraz ve čtvrtek 15. 3. v 19:00 v SOŠ Blatná, ale pro zájemce s výjezdem již od 17:00 a noční vycházkou i na závěr. Podrobnosti viz fotopozvánka, bude upřesněno. Pořádá ČSO ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná a SOŠ Blatná, vede Petr Pavlík, podrobnosti na www.csop.cz/blatna.

Borkovická blata           JIŽ OBSAZENO!

V sobotu 17.3. 2018 od 17 hod. do přibližně 22 hod. Večerní výprava za sovami našich lesů spojená s povídáním o našich druzích sov a jejich životě, o ptákovi roku 2018 – sýčkovi obecném a dalších tématech se sovami spojenými.
Maximální počet – 20 účastníků a je třeba se na ni předem přihlásit na e-mail bazant@birdlife.cz. Na exkurzi je nutné dorazit vlastními vozidly, neboť po krátkém povídání a vycházce do okolí se účastníci budou přesouvat mezi několika dalšími lokalitami v okolí.
Sraz na exkurzi bude v okolí Veselí nad Lužnicí. Přesné místo bude zasláno přihlášeným účastníkům. S sebou si vezměte svítilnu, teplé oblečení a dobrou obuv.
V případě velmi nepříznivého počasí (silný déšť/sněžení nebo vítr) může být akce zrušena (přihlášení účastníci o tom budou zavčasu informováni SMS zprávou).
Exkurzi vede Miroslav Bažant (bazant@birdlife.cz, 777 862 231, Česká společnost ornitologická).
Pozvánku najdete ZDE.

Mladovožicko       JIŽ OBSAZENO! 

V pátek 23.3. 2018 od 17 hod. do přibližně 22 hod. Večerní výprava za sovami našich lesů spojená s povídáním o našich druzích sov a jejich životě, o ptákovi roku – sýčkovi obecném a dalších tématech se sovami spojenými.
Exkurze je limitována počtem 20 účastníků a je třeba se na ni předem přihlásit na e-mail bazant@birdlife.cz. Na exkurzi je nutné dorazit vlastními vozidly, neboť po krátkém povídání a vycházce do okolí se účastníci budou přesouvat mezi několika dalšími lokalitami v okolí.
Sraz na exkurzi bude v Mladé Vožici. Přesné místo bude zasláno přihlášeným účastníkům. S sebou si vezměte svítilnu, teplé oblečení a dobrou obuv.
V případě velmi nepříznivého počasí (silný déšť/sněžení nebo vítr) může být akce zrušena (přihlášení účastníci o tom budou zavčasu informováni SMS zprávou).
Exkurzi vede Miroslav Bažant (bazant@birdlife.cz, 777 862 231) a Ondřej Bielik (Česká společnost ornitologická).
Pozvánku najdete ZDE.

 

 PLZEŇSKÝ KRAJ

Plzeň

Sraz účastníků v pátek 23. 3. v 18:00 hod na Záchranné stanici živočichů Plzeň (Zábělská 75). Zde se dozvíte zajímavosti ze života sov, prohlédnete si soví letku pod binokulární lupou, uvidíte živé sovy ze Záchranné stanice živočichů Plzeň a vydáte se na netradiční noční vycházku za sovami do blízkého lesa pod Chlumem. Pořádá ČSO ve spolupráci s DES OP, vede Lubomír Volter (Tel: 608 568 065). Pozvánku najdete ZDE.

 

ÚSTECKÝ KRAJ

Ústí nad LabemNOVÝ TERMÍN ZA VYCHÁZKU ZRUŠENOU Z DŮVODU PŘEDPOVĚDI VELMI ŠPATNÉHO POČASÍ

V pátek 13. 4. je plánována večerní vycházka za sovím houkáním po ústeckém sídlišti Severní terasa. Sraz v 19:45 na trolejbusové zastávce Mírová, v parku na rohu ulic Mírová a Mezní. Nejdříve proběhne krátká ukázka našich sov ze sbírek muzea a sovího peří. Následně vyrazíme za sovami na sídliště. Podle nadšení účastníků a dle spolupráce sov bude přizpůsobena trasa vycházky. V Ústí nad Labem stále hnízdí i sýčci obecní, takže pokud nám bude přát štěstí, setkáme se i s nimi. S sebou vybavení do města a dobrou náladu. Kdo vydrží až do konce, může bojovat o velký plakát se sovami. Vycházka se koná jen za vhodného počasí bez deště a silného větru. Pořádá Muzeum města Ústí nad Labem a Česká společnost ornitologická, vede Václav Beran (lutra@email.cz, 731 407 839)

 

LIBERECKÝ KRAJ

Český ráj

Sraz 17. 3. v 18:00 v informačním středisku Věžák. Po krátké přednášce v budově informačního centra u rybníku Věžák následuje  terénní vycházka za poslechem sov s výkladem do místních údolí.  Více informací najdete v pozvánce. Vede Jiří Šťastný (tel.: 732 525 942, csop.bukovina(zavináč)seznam.cz)

Jizerka
Tradiční Soví noc v Jizerských horách, dvoudenní akce pro všechny milovníky přírody (zejména pro rodiny s dětmi), se uskuteční 27.–28. 4. s přespáním v osadě Jizerka. V pátek na vás čeká zajímavé povídání o nočních opeřených obyvatelích Jizerských hor, blízké setkání se živými sovami, večerní škola soví řeči a výprava do nočního lesa. V sobotu bude připravena ranní vycházka za ptáky s ukázkou kroužkování a dopoledne bude plné her s ptačí tématikou. Letošní ročník bude věnován zejména ptáku roku 2018 a oslavám 50. výročí vyhlášení CHKO Jizerské hory.
Pořádají: Správa CHKO Jizerské hory, Společnost pro Jizerské hory, o.p.s. a Česka společnost ornitologická.
Na akci je nutné se přihlásit. Více informací (včetně jak a kde se přihlásit) naleznete po 5. 3. na www.projizerky.cz a www.jizerskehory.ochranaprirody.cz. Dříve přihlášení není možné.

VYSOČINA

Křemešník u Pelhřimova

V sobotu 3. 3. v 18:30 se vydáme od hotelu na Křemešníku u Pelhřimova na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání a o sovách si povídat. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí sovy nehoukají a akce se konat nebude. Pořádá Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce, kontakt: 737 768 102, zelenesrdce(zavináč)atlas.cz.

Studenec

V sobotu 24. 3. v 18:00 Vás zveme na soví noc, která proběhne na detašovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve Studenci. Během programu, který bude uzpůsoben i pro děti, zazní informace o sovích druzích, které můžeme pozorovat v okolí. Dozvíte se, proč je sýček obecný ptákem roku a rovněž spoustu informací ze sovího života. Mapku a další informace najdete v pozvánce.

S sebou teplé terénní oblečení a baterku. V případě nepříznivého počasí (silný déšť/sněžení nebo vítr) může být akce zrušena (přihlášení účastníci o tom budou případně informováni SMS zprávou nejpozději 3 hodiny před akcí). Vedou Oldřich Tomášek a Ondřej Kauzál. Kapacita akce je 20 lidí, hlásit se můžete na e-mail: fornuskova@ivb.cz

OLOMOUCKÝ KRAJ

Horka nad Moravou

Tradiční Soví noc na Sluňákově se uskuteční 9. 3. v Centru ekologických aktivit města Olomouce – Sluňákově. Od 18:00 program v ekocentru – naučné hry a aktivity se soví tématikou (nejen) pro děti, prodej triček, CD, odznáčků a dalších předmětů z produkce ČSO, přednáška o životě sov s ukázkami handicapovaných sov ze ZS a exponátů ze sbírek ORNIS Přerov. Komentovaná exkurze do terénu místního areálu Domu přírody pro veřejnost (podle počtu účastníků případně opakovaná), kde se pokusíme „nahoukat“ místní puštíky a kalouse. Rodinné vstupné 50 Kč. Další informace na www.slunakov.cz.

Kontakt na organizátory: Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz) a Jiří Popelka (tel.: 585 154 711, e-mail: info@slunakov.cz,)

Olomouc

17. 3. je připraven celodenní program v Centru popularizace vědy a výzkumu PřF UP – Pevnosti poznání. Naučné hry a aktivity se soví tématikou (nejen) pro děti. V 16:00 vědecko-popularizační přednáška o životě sov s ukázkami handicapovaných sov ze ZS. V 18:00 krátká vycházka do olomouckých parků za městskými druhy sov. Další informace a detail programu na www.pevnostpoznani.cz

Kontakt na organizátory: Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz) a Martina Vysloužilová (tel.: 585 634 142, e-mail: martina.vyslouzilova@upol.cz)

Přerov

Čtvrtek 8. 3. bude v ornitologické stanici v Přerově patřit tradičně sovám. Od 16:30 hodin ornitologové postupně představí všechny druhy sov, které můžeme potkat v České republice. Zvláštní hvězdou podvečera bude sýček obecný, který si bohužel svým ohrožením vysloužil letošní titul Pták roku. Návštěvníci se seznámí i s jeho hlasem a hlasy dalších sov, dozví se odlišnosti řádu sovy od jiných ptáků a další zajímavosti. Preparáty sov ze sbírek ORNIS umožní srovnání velikostí a pohled zblízka, k vidění budou i trvale handicapované živé sovy ze záchranné stanice. Se vstupenkou obdrží návštěvníci otázku, za jejíž správné zodpovězení budou moct získat velký plakát se sovami.

Akce se koná v budově ORNIS v Bezručově ulici č. 10 v Přerově, zakončena bude v blízkém parku Michalov (100 m pěšky), kam se všichni vypraví za živými sovami do jejich „domova“. Předpokládané zakončení v 18:30-19:00 hodin, jednotné vstupné 30 Kč, doporučujeme vhodné oblečení a obutí pro pobyt venku. Vede Jana Kosturova (kosturova@prerovmuzeum.cz).

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Ostrava Zábřeh

TAKOVÉ TO SOVÍ HOUKÁNÍ proběhne 6. 3. v 17:00 v ekocentru ČSOP Ostrava V Zálomu Ostrava Zábřeh (zastávka MHD Pískové doly); přednáška o naších sovách, hlasy sov, rozbor vývržku; 18:15 – přesun MHD do (19:00) Třebovického parku, průvodce E. Tošenovský

S sebou: dalekohled, jízdenku MHD 30 minut, čelovku, účastnický poplatek 30 Kč, každý odejde se sýčkem. Pozvánku najdete ZDE. Kontakt:  Ptáček Dan (773 151 127), Mayer Jan  (733 726 250), zo.csop.alces@email.cz.

ZLÍNSKÝ KRAJ

Valašské Meziříčí

Sraz v pátek 16. 3. v 17:00 v ekocentru. Seznámíte se s Ptákem roku – ohroženým sýčkem obecným a s dalším sovami a jejich hlasovými projevy. Pak se vydáme – buď pěšky, ale ideálně přejezd auty, do Podlesí za sovím houkáním. Za nepříznivého počasí (vítr, déšť) se akce nekoná. Vede: Jitka Dvorská (tel.: 733 651 127)

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Tišnov

Začátek ve čtvrtek 15. 3. v 18:00 v SVČ Tišnov (Riegrova 312). Představení našich druhů sov a jejich hlasů, živý puštík, hry pro děti a večerní vycházka na Květnici, při které se pokusíme nalákat a zaslechnout její soví obyvatele. Ukončení do 21 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci se Střediskem volného času Inspiro a Ústavem biologie obratlovců AV ČR. Pozvánku najdete ZDE. Životem sov vás provedou Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, j.kolecek@gmail.com) a Ivana Kroutilová (tel.: 737 331 437, reditelka@svcinspiro.cz).

Zastávka u Brna + Rosice

V pátek 23. 3. proběhne v 17:00 přednáška s promítáním RIC Zastávka, potom pro zájemce společná procházka do Obory Rosice (cca 5 km). Vede Ivo Hertl (hertl@atlas.cz)