zabiják

Proběhl týden Skleněného zabijáka – co dál?

Na počátku října letošního roku, stejně jako vloni, proběhla kampaň Skleněný zabiják. Upozorňovali jsme na nebezpečí, které pro ptáky představuje sklo obecně, zvláště pak celoskleněné pláště budov. Jednotlivými příspěvky se nám podařilo oslovit celkem více než 170 000 lidí.

plochy
Červenka obecná zabitá o prosklenou plochu. Foto: Eva Bernadová

Právě doba ptačí migrace je obdobím, kdy ke kolizím ptáků dochází ke zvýšené míře. Hned na začátku kampaně uhynulo více než 20 sýkor na prosklené fasádě obchodního centra v Ostravě. K dalším známým obětem tohoto týdne patří dva ptačí životy v Praze, čtyři v Brně a pět v dalších městech. Pokud se vám čísla zdají na první pohled velmi nízká, musíme si uvědomit, že:

– pravděpodobnost nalezení mrtvého ptáka při cílené kontrole během 1 týdne je poměrně nízká (ptáci se na daném místě nemusí zabíjet každý den a ranní úklidové čety často ptáky zametou před příchodem zaměstnanců či dokonce klientů),
– většina oslovených lidí pouze informovala o nebezpečných stavbách, nechodila do terénu,
– mrtvé ptáky je potřeba hlásit během celého roku.

Již během kampaně se na nás začali obracet majitelé budov s žádostí o konzultace k možnostem jejich zabezpečení. Můžeme uvést např. budovu Městské knihovny v Praze na Proseku či obchodní centrum ve Stodůlkách. Doufejme, že se přidají k prvním vlaštovkám, které tento krok již učinily.

Mezi ně patří např. areál Heršpice v Brně. Je důkazem, že i velkou budovu je možné zabezpečit elegantně a funkčně.

Kampaň Skleněný zabiják pro letošek skončila. Sklenění zabijáci však stojí dál a my máme nadále zájem o informace o ptácích, kteří u nich skončili svůj poslední let. Pokud na nějakého takového nešťastníka narazíte, nezapomeňte ho vyfotit a údaj zadat do faunistické databáze Avif. Moc tyto údaje potřebujeme. Bohužel majitelé, kteří jsou ochotni do zabezpečení investovat peníze bez tohoto smutného důkazu, jsou stále světlou výjimkou. O to více si těchto výjimek vážíme a rádi je uvedeme jako příklady dobré praxe.

V rámci projektu Ptáci a skla budeme v následujících 2 letech nadále přednášet o problematice ochrany synantropních ptáků na akademické půdě i na středních školách stavebního či architektonického zaměření, budeme pořádat semináře pro architekty. Pokud máte o tyto přednášky zájem, kontaktujte nás na dobruska@birdlife.cz, případně sledujte přehled vypsaných seminářů.