Přichází Biosmršť 2024 – spojme mapování nepůvodních druhů s pátráním po vhodných lokalitách pro ptáky

Biosmršť je zpět! Zapojte se do třetího ročníku bleskového mapování nepůvodních druhů veřejností, který se koná již tento víkend 24.–⁠26. května 2024. Projekt, zaměřený na nepůvodní druhy živočichů a rostlin, je organizovaný kolegy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR. V rámci projektu budeme sledovat také tři ptačí druhy: husici nilskou, husici rezavou a kachničku mandarínskou. Všechny tyto druhy jsou spojené s vodním ekosystémem, proto můžeme současně mapovat i vodní plochy pro ptáky.

Projekt Biosmršť je výjimečný svou mezioborovostí. Kromě ptačích druhů se během, tohoto víkendu můžeme mnoho dozvědět i o nepůvodních rostlinách, hmyzu či savcích. A to jak v rámci organizované vycházky či během vlastní procházky přírodou, na které si budeme těchto druhů všímat. Do projektu se může zapojit úplně každý. Pozorované ptačí druhy zapisujme nejlépe rovnou do faunistické databáze Avif.

Více o husicích nilské a rezavé a kachničce mandarínské

Všechny sledované druhy patří do řádu vrubozobých. Jak ilustrují data z Evropského atlasu hnízdního rozšíření ptáků (European Breeding Bird Atlas 2, EBBA2), areál výskytu těchto tří druhů se za posledních 40 let významně rozšířil. To, jaký to má vliv na původní avifaunu je jen velmi málo známé. I proto je důležité tématu věnovat pozornost a sledovat, jak se areál rozšíření mění.

Klikněte pro zvětšení.

U řek, rybníků i v parcích

Největší šanci na sledované druhy narazit budete mít v blízkosti vodních ploch ale i v městských parcích. Stručné medailonky jednotlivých druhů naleznete společně s výčtem dalších introdukovaných vrubozobých v článku Ptačího světa z roku 2021, který je k dispozici pod odkazem ZDE. Součástí článku je i určovací grafika, která vám určení druhu v terénu usnadní. Všeobecně jsou ale všechny tři druhy velmi snadno rozpoznatelné a takřka nezaměnitelné.

Klikněte na ilustraci pro náhled ve větším rozlišení či stažení v PDF. Zdroj: Ptačí svět 4/2021

Sledujme a zaznamenávejme i další živočichy a rostliny

Pro zaznamenávání ostatních druhů si stačí stáhnout aplikaci iNaturalist.  Aplikace slouží jednak pro zaznamenávání, tak jako pomocník pro určení pozorovaného organismu. 

Do Evropy se prostřednictvím člověka, ať už záměrně či omylem, dostalo zhruba čtrnáct tisíc nepůvodních druhů. Invazní jsou pak ty z nich, které se masivně šíří a mohou ohrožovat jak biologickou rozmanitost, tak ekonomiku nebo dokonce lidské zdraví. Odhaduje se, že invazní druhy způsobují celosvětově ztráty ve výši 10 bilionů korun ročně. Údaje získané v rámci víkendové Biosmršti mají tudíž pro vědce velký význam, neboť přinášejí nové informace o postupném šíření mapovaných nepůvodních druhů.

Zapojte se i do hodnocení rybníků

Největší šanci na to narazit na tři vybrané ptačí druhy – husici nilskou, husici rezavou a kachničku mandarínskou, budeme mít v blízkosti vodních ploch. Proto můžeme mapování spojit i se zapojením se do monitoringu vodních ploch pro ptáky, který se koná celou letošní sezónu až do září.

 

Jak se zapojit?

 

Do minulého ročníku Biosmršti se zapojilo téměř 200 dobrovolníků, kteří zaznamenali celkem 425 údajů. Vědci tak získali cenné informace o šíření i výskytu druhů, které jsou v ČR již invazní či by se jimi mohly stát v budoucnu. Všechna ověřená pozorování jsou navíc poskytována do nálezové databáze ochrany přírody (NDOP) a slouží tedy nejen vědcům, ale i ochráncům přírody.  

Novinkou letošního ročníku je soutěž. Soutěžit se bude v počtu zaznamenaných druhů (nikoli pozorování). Počítají se samozřejmě jen sledované druhy (viz seznam druhů).

Více informací naleznete na: