Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2019

 

Jaro je již v plné síle, další a další druhy tažných ptáků přilétají ze svých zimovišť a s nimi se blíží další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická proto zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Nejvíce akcí je po celé republice nachystáno v rozmezí plus mínus týden od první květnové neděle (s širokým rozptylem od dubna do června). Každý si tak může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

U takto označených vycházek máte jistou naději, že se setkáte s letošním ptákem roku – hrdličkou divokou. Držíme palce!
Více o vycházkách za hrdličkou zde

 

Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.

Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

 

 

Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.

Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

 

Přehled akcí:

Dodatečně nahlášené akce, které nenajdete v mapě:

České Budějovice, středa 8. 5.
Doksy, sobota 11. 5.
Frýdlant, sobota 27. 4.
Chrudim, pátek 3. 5.
Lednice, sobota 4. 5.
Libáň, neděle 28. 4.
Mikulčice u Hodonína, neděle 26. 5.
Vrbice u Poděbrad, sobota 18. 5. v 7:00

Zvířetice, neděle 12. 5.

Změny termínu:

Krásná Lípa: sraz 4. 5. v 6:30
Písek: VYCHÁZKA Z DŮVODU NEMOCI ZRUŠENA
Přebudov, Budislavice: neděle 18. 5.
Třeboň: neděle 21. 4.

PRAHA

Praha 5 – Stodůlky
Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před klubem Mlejn. Seznámení s ptačími obyvateli pražského sídliště a jeho blízkého okolí. Vede: Jiří Novák (tel.: 773 784 835, jiri.n.53@gmail.com).

Praha 6 – obora Hvězda
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 ráno u letohrádku Hvězda. Vede: Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, jan.reznicek@volny.cz).

Praha – Dubeč, retenční nádrž Slatina
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Čeká nás tradiční vycházka okolím Dubče a Slatiny s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním přítomných opeřenců, vyjde-li počasí i ukázka kroužkování přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou: M. Brožová, L. Hlaváčová, V. Osoba, V. Štancl. Případné dotazy Vám rádi zodpovíme na slatinadubec@seznam.cz nebo tel.: 723 887 729 (M. Brožová).

Praha – Hrnčíře
Vycházka za ptáky zemědělské krajiny. Sraz sobotu 4. 5. v 8:00 na autobusové zástavce Hrnčířský hřbitov (směr na Kunratice). Projdeme se PP Hrnčířské louky a okolo soustavy rybníků mezi Šeberovem a Hrnčíři. Účastníci se mohou těšit například na čejky, skřivany, koroptve a na zajímavé rostliny, na které narazíme na loukách a březích rybníku. S sebou dalekohledy, oblečení a obuv do terénu, svačinu a hlavně dobrou náladu. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha – Komořany
Znáte krále pěvců? Víte, kdy zpívá? A je to opravdu nejlepší pěvec? Tyto a mnohé další otázky Vám zodpovíme na naší „Noci slavíků“. Večernímu koncertu slavičích hlasů budeme naslouchat v PP Modřanské a Komořanské tůně a v okolí Vltavy. Sraz v pátek 3. 5. ve 20:15 na autobusové zastávce Komořany. S sebou baterku, terénní obuv a hlavně dobrou náladu. Vycházka se koná jen za vhodného počasí tj. bez deště a silného větru. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha Žižkov – park Vítkov
Sraz v sobotu 20. 4. v 7:00 na Tachovském náměstí, u tunelu do Karlína. Procházka parkem s prohlídkou zajímavých lokalit, ukázka kroužkování s odborným výkladem. Vede: Michal Ďuríček (michal.duricek@gmail.com). Zájemce prosíme o registraci na uvedeném e-mailu. Podrobnosti v pozvánce.

Středočeský kraj

Brandýs nad Labem, Stará Boleslav
Sraz v sobotu 18. 5. v 9:00 hod u zdymadel v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, na
staroboleslavské straně, 50.1901308N, 14.6698828E. Ornitologická vycházka (6 km) přes přírodní památku Hluchov (starý lužní les) podél Labe k Proboštským jezerům, kde proběhne ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování. S sebou dalekohledy a terénní obuv. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá MAS Střední Polabí a Česká společnost ornitologická. Vede Libor Praus (tel.: 315 630 926, praus@muzeum-melnik.cz). Kontaktní osoba Eva Neubergová (tel. 730 182 815, neubergova@strednipolabi.cz).

Bubovice
Sraz v neděli 28. 4. v 8:30 na autobusové zastávce v Bubovicích. Bližší informace najdete v pozvánce.

Dobříš – Anglický zámecký park
Ve středu 8. 5. od 8:00 se bude konat vycházka za ptačími obyvateli anglického zámeckého parku na Dobříši. Během vycházky budeme pozorovat ptáky a seznámíte se při ní s ptačími hlasy některých našich druhů. Sraz před branou ke vstupu do parku. V případě dobrého počasí bude součástí také ukázka kroužkování ptáků. Procházka povede po zpevněných cestách a bude trvat cca 3 – 4 h. S sebou si vezměte dalekohled. Těší se na Vás tým organizátorů: Martin Strnad (tel.: 607 545 140), Zuzana Strnadová, Eliška Kaňková, Vítězslav Palan a Petr Mašek.

Horní Bezděkov
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na zastávce autobusu „Horní Bezděkov, křiž.„. Vyražme i letos do rozmanitého lesního biotopu v blízkosti Horního Bezděkova a prozkoumejme zdejší průseky a prosluněné paseky, povězme si něco o místních ptácích, o jejich životě a jakým způsobem je nejlépe poznat v terénu ať už za pomoci hlasu nebo charakteristických vizuálních znaků. Za dobrého počasí uvidíme ptáky jak z dálky v jejich přirozeném prostředí, tak i z blízka, prostřednictvím drobné ukázky kroužkování. S sebou v ideálním případě dalekohled a obuv vhodnou do terénu (může být bahno). V případě zájmu na účasti kontaktujte prosím pořadatele na emailu a připište počet účastníků. Budu se těšit! Vede: Martin Vlk Mrňous (martin.vlk.mrnous@gmail.com).

Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 18. 5. v 8:00 na hrázi Litovického rybníka. S sebou doporučujeme dalekohledy. Tradiční vycházka s pozorováním a posloucháním ptáků kolem Hostivických rybníků, kde hnízdí například potápka černokrká. Vedou Jiří Kučera (tel.: 724 209 973) a Ota Vorel.

Kladno – Záchranná stanice Aves
Sraz v neděli 5. 5. v 7:00 na parkovišti záchranné stanice Aves. Seznámení s různými druhy ptáků lesů, luk a polí. Možnost návštěvy záchranné stanice. Ornitologická poznávačka. Vede: Milan Tichai (tel.: 602 336 014).

Králův dvůr – Popovice
Sraz v neděli 5. 5. v 9:00 u dětského hřiště v Králově Dvoře – Popovicích. Více informací najdete v pozvánce.

Lysá nad Labem
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 před vchodem do zámeckého parku v Lysé nad Labem z ulice Komenského. Vycházka zámeckým parkem až k Hrabanovské černavě s ukázkami ptačích hlasů a odchytem ptáků. Za organizátory se těší Pavel Marhoul, Vilém Jarský, Petra Málková (tel.: 602 648 668, pamalkova@seznam.cz).

Mělník (s přespáním)
Sraz v pátek 3. 5. po 17:00 na tradičním místě na levém břehu Vltavy u cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem (50.3307197N, 14.4759817E). Večerní táborák, spaní ve vlastních spacácích. Ranní vítání začíná v sobotu ve 4.30, zájemci mohou dorazit i kdykoli během dopoledne. Připravena bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec v sobotu ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická, Regionální muzeum Mělník a Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Organizují Libor Praus (tel.: 605 522 692, praus@muzeum-melnik.cz,), Petr Lumpe (tel.: 728 158 417,petr.lumpe@nature.cz,), Markéta Ticháčková, Ivan Svoboda a Karel Novotný.

Mníšek pod Brdy (rybník Sýkorník)
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:30 na hrázi rybníka Sýkorník. Vycházka podél rybníka spojená s pozorováním ptáků. Za vhodného počasí ukázka kroužkování. Vedou: Gabriela Dobruská (tel.: 724 687 996, dobruska@birdlife.cz) a Michal Kubelík.

Neratovice
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem dočišťovacích nádrží Spolany. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohledy, terénní obuv a svačinu. Vycházka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník. Vede Libor Praus (tel.: 605 522 692).

Nové Strašecí
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 u Fortenského rybníka. Kočárkové vítání ptačího zpěvu se koná v Novém Strašecí 1. května za jakéhokoliv počasí. Dalekohledy si určitě vezměte s sebou. Připravena je ukázka kroužkování a soutěž pro děti i dospělé. Na ty, kteří dorazí s dítětem v kočárku, bude čekat drobná odměna. Vedou Hana a Tomáš Brinkeovi (tel.: 734 170 810, hana.u@seznam.cz).  pozvánka

Obruby
Sraz v sobotu 4. 5. od 6:00-6:30 hodin u rybníčka (50°27’31.767″N, 15°5’21.041″E), parkování v místě na pevné cestě. Akce proběhne v Obrubech na okraji pískovny a v přilehlém lese, za každého počasí. Dopolední trasa cca 2 km s ukázkou kroužkování a představením oblasti. Vedou: Pavel a Tomáš Kverkovi (tel.: 723 009 527, pkverek@volny.cz, blog Zaměřeno na slavíky).

Poříčí nad Sázavou
Sraz v sobotu 27. 4. v 8.00 před ZŠ. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, presentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Josef Jirásek, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Průhonice – Dendrologická zahrada
Sraz v sobotu 6. 4. v 7:30 u hlavní brány do Dendrologické zahrady. Otevírání sezony v Dendrologické zahradě v neděli 6. 4. 2019 v 7:30 hod. Procházka nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva, a pokud počasí dovolí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Co s sebou? Dobrou náladu, oblečení a obuv do terénu, dalekohled. Bližší informace na stránkách dendrologické zahrady. Vedou: M. Brožová, L. Hlaváčová, V. Osoba, V. Štancl.

Rakovník
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 na parkovišti pod Tyršovým koupalištěm. Trasa o délce cca 4 km povede podél Rakovnického potoka. Během vycházky budeme společně určovat ptáky podle zpěvu, zbarvení i chování, zkontrolujeme ptačí snůšky v umělých budkách. Konec vycházky je plánován na 11:00. Vlastní dalekohled výhodou. 23. ročník Vítání pořádá ČSO ve spolupráci s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix v Rakovníku za podpory Města Rakovníka. Kontakt: Milan Tichai (tel.: 608 301 387, ros.fenix@seznam.cz).

Roztoky u Prahy
Zveme všechny milovníky ptáků a přírody na prvomájovou vycházku za ptactvem lidských sídel, polí a luk. Projdeme se ranní přírodou, poslechneme si ptačí koncert a naučíme se alespoň některé ptačí hlasy. V případě pěkného počasí proběhne i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Za brzké vstávání budete odměněni skutečně nevšedními zážitky z čerstvě probuzené přírody. Sejdeme se ve středu 1. 5. v 6:20 na zastávce busu 340 a 350 Roztoky – rozcestí Žalov a půjdeme přes panelku směr louka pod bývalou skládkou nad Tichým údolím. S sebou si vezměte boty a oblečení vhodné do terénu, pokud máte, tak dalekohled, popř. určovací klíč ptáků a snídani, jejíž součástí by podle tradice neměla být vajíčka. Budeme rádi za potvrzení účasti na hoskova@birdlife.cz (tel: 602 972 368). Pořádá ČSO a Sdružení Roztoč. Na setkání se těší Lucie Hošková a Petr Voříšek.

Řevnice
Sraz 4. 5. v 7:30 před vlakovým nádraží Řevnice. Vycházka povede do nejbližšího okolí. V případě příznivého počasí je naplánovaná ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede: Zdeněk Valeš (zetval@volny.cz).

Slapy nad Vltavou
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 na parkovišti u Motorestu. Poslouchání a pozorování ptáků našich zahrad a polí s povídáním o nich během procházky za humna (dalekohled s sebou). Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků v závislosti na dobrém počasí. Těší se na Vás organizátorský tým ve složení Martin Strnad (tel.: 607 545 140), Zuzana Jůzlová, Petr Mašek, Eliška Kaňková a Vítězslav Palan.

Tachlovice
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:40 před obecním úřadem v Tachlovicích, trasa povede podél Radotínského potoka k Prostřednímu mlýnu, zde bude provedena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO a Správa CHKO Český kras. Vede Jaroslav Veselý.
Pozvánka

Unhošť
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 v Městském parku za dětským domovem. Projdeme se ranním parkem, okrajovými ulicemi města a v okolí rybníka Bulhar. Na programu bude určování ptáků podle hlasu, jejich pozorování, odchyt ptáků s ukázkou kroužkování a dle situace nahlédneme do hnízdních budek rozvěšených v parku. Účastníkům doporučujeme vzít si dalekohledy a oblečení přizpůsobit počasí. Předpokládaný konec akce bude v 9:30, ale čas se může změnit v závislosti na počasí a zájmu účastníků. K vycházce je možné se připojit i později. Vede: Libor Ševčík (604 105 233, libor.sevcik@seznam.cz), Jan Havelka.

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic, (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Ukončení akce kolem 12. hod. Vede Jan Křivský (tel. 732 560 647, krivsky@gmail.com).

Velké Popovice
Sraz v neděli 5. 5. v 9:00 na hrázi rybníků u Černého mlýna v Brtnici. Koncert zdarma pod širým nebem? Jste vítáni na: Vítání ptačího zpěvu 2019. Koncertní síní nás opět provede ornitolog a kroužkovatel Jan Matouš (tel.: 731 406 175).

Vrbice u Poděbrad

Sraz v sobotu 18. 5. v 7:00 na letním parketu. Představíme si ptáky blízkého okolí, budeme je pozorovat, poslouchat a vyjde-li počasí, tak i kroužkovat. Kdo má, vezměte si dalekohled a určovací příručku. Budeme se pohybovat pouze v nejbližším okolí místa srazu, akce je vhodná pro návštěvníky všech věkových kategorií. Vede: Miloš Kovář (tel.: 723 128 646) a Jiří Šimák (tel.: 603 722 963).

Všenory
Sraz 5. 5. v 7:30 na železniční zastávce Všenory. Vycházka povede okolo řeky, kde se pravidelně setkáváme se zpěvem slavíků. V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede: Zdeněk Valeš (zetval@volny.cz).

Zeleneč
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 hodin na nádraží v Zelenči. Vlak z Masarykova nádraží jezdí každou půl hodinu. V případě příznivého počasí odchyt a kroužkování ptáků. Vedou Vlaďka a Jirka Sládečkovi.

Zvířetice

Sraz v neděli 12. 5. v 8:00 před TIC Zvířetice v Podhradí. Vycházka k Podhradské tůni, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO a ČSOP Klenice. Kontakt:: info@csopklenice.cz, Petr Lumpe (tel.: 728 158 417, petr.lumpe@nature.cz), Markéta Ticháčková (tel.: 736 434 120, marketa.tich@seznam.cz).

Plzeňský kraj

Bor
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 před bránou borského zámku. Trasa vycházky bude probíhat od borského zámku přes zámecký park až k rybníku Tážný, pro zdatnější na Boreček. Akce proběhne pod vedením Karla Machače (tel.: 721 962 801).

Budislavice
V sobotu 18. 5. od 19:00 proběhne v místním kostele povídání na téma PTÁCI KOLEM NÁS. Povídat o ptácích bude Pavel Munclinger (tel.: 732 509 909, muncling@natur.cuni.cz).

Dobřany
Sraz v neděli 12. 5. v 7:00 u nového fotbalového hřiště. Vítání ptačího zpěvu je v Dobřanech na jižním Plzeňsku tradiční májová akce, letos podruhé na novém místě nedaleko nového fotbalového stadionu u řeky Radbuzy. Akci zaštiťuje Pavel Krákora (tel. 725 362 448).

Domažlice
Sraz účastníků je v neděli 5. 5. v 5:30 v městském parku u bývalé nemocnice (u busty Petra Hany). Bude provedena pochůzka s pozorováním a určováním ptáků (vizuálně i akusticky), ale také budou podány informace o České společnosti ornitologické, vyhlášení ptáka roku 2019, ptačích oblastech a soustavě NATURA 2000. Předpokládané ukončení akce je v 7:30. Akce se koná za každého počasí. S sebou je vhodné vodě odolné oblečení a obuv, vítaný je dalekohled a atlas ptáků. Na viděnou se těší průvodci Jiří Sladký a Petr Sladký (tel.: 728 496 065). Akce je pořádána ve spolupráci s Městským úřadem v Domažlicích.

Holýšov
Sraz v neděli 5. 5. v 6:00 hod u radnice v Holýšově. Ranní procházka spojená s určováním ptačích druhů zejména podle zpěvu. Teplé oblečení, pevnou obuv a dalekohled s sebou. Vedoucí akce Libor Schröpfer (tel.: 732 370 036).

Horšovský Týn
Sraz Ve středu 1. 5. v 7:00 u brány parku u obchoďáku. Procházka parkem s určováním druhů ptactva pohledem a podle zpěvu s výkladem průvodce. Vede: Petr Lang (tel.: 728 013 280, lang.peta@seznam.cz). Oblečení podle počasí, ne moc barevné (zelená, šedá nebo hnědá barva je nejlepší). Dalekohled vítán.

Horšovský Týn – večer slavíků
Sraz ve středu 8. 5. v 19:00 na začátku aleje cesty na Svatou Annu. Procházka po staré silnici ke koupališti nivou Černého potoka s posloucháním zpěvu slavíka obecného a ostatního ptactva a jejich určení s popisem. Vede: Petr Lang (mob: 728 013 280, lang.peta@seznam.cz). Oblečení podle počasí, ne moc barevné (zelená, šedá nebo hnědá barva je nejlepší). Dalekohled vítán.

Plzeň
Sraz v sobotu 11. 5. v 6:00 hod. na konečné tramvaje č. 4 – Košutka. Součástí vycházky je ukázka odchytu a kroužkování ptáků U Pecihrádku (lze navštívit i samostatně v době od 7:00 do 11:00 hod.). Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů Plzeň, Zábělská 75, kde si budete moci prohlédnout aktuální pacienty. Vhodná výbava: dalekohled, pevnější obuv, kočárek není překážkou. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s DES OP v Plzni. Vede Lubomír Volter (tel.: 608 568 065).

Přebudov
Sraz v sobotu 18. 5. v 7:00 na horním konci Přebudova. Ukázka odchytu a kroužkování, určování ptáků podle zpěvu. Vede Pavel Munclinger (tel.: 732 509 909, muncling@natur.cuni.cz).

Strážov – Mladotice
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:30 u myslivecké chaty MS Strážov. MS Strážov a ČSO zve na vítání ptačího zpěvu s terénním odchytem a kroužkováním ptáků (podrobnosti v pozvánce). Vede: Jiří Vlček (jiri.vlcek@plzensky-kraj.cz).

Tachov
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:00 v zahradě Muzea Českého lesa v Tachově. Posezení v klášterní zahradě věnované naslouchání poslům jara. Rozeznávání ptáků podle zpěvu a jejich pozorování. Za příznivého počasí ukázka odchytu ptáků do nárazových sítí a jejich kroužkování. Pro návštěvníky bude připraveno malé občerstvení (předpokládaný konec v 11:00). Vedou: Pavel Řepa (tel.: 604 194 010), Milena Prokopová (tel.: 725 724 956), Martin Liška.

Karlovarský kraj

Cheb
Sraz v pondělí 1. 5. v 7:00 u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Trasa povede kolem řeky Ohře, k přehradě Skalka po naučné stezce až na Komorní Hůrku. Odtud k rybníku Amerika a do Františkových Lázní. Vede Aleš Jelínek (tel.: 604 925 022).

Mariánské Lázně
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 na Ferdinandově kolonádě. Tradiční jarní vycházka za ptačími hlasy spojená s odchytem ptáků do sítí a doprovodnými aktivitami pro děti. Po úvodní ukázce nachytaných ptáků vyrazíme na krátkou procházku po parku za ptačím zpěvem. Následovat bude další demonstrace odchycených ptáků spojená s jejich kroužkováním (konec cca v 11:00). Průvodci: Pavel Jaška (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, tel.: 602 213 347), Mgr. Pavla Tájková. Dalekohled vítán.

Jihočeský kraj

Blatná
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 v Blatné u špejcharu (sýpky) u rybníka Topič. Parkování nejlépe na nedalekém parkovišti před krematoriem (ulice Buzická, GPS 49.4215817N, 13.8926839E). Pro ranní ptáčata lze doporučit příchod již v 6:45, mohou se pak již od počátku účastnit kroužkování ptáků a po ránu uslyší i nejvíce zpívajících ptáků. Vycházka povede k rybníkům Topič (přední i zadní) a Řitovíz. Některé ptáky lze vidět z bezprostřední blízkosti při ukázce jejich kroužkování a opětovném vypouštění do přírody. Uslyšíme i uvidíme rákosníky, pěnice, cvrčilky, slavíky, snad i chřástaly, uvidíme husy (asi i s housaty), pochopy a mnoho dalších druhů. Hlasy zajímavých druhů, které neuslyšíme naživo, budou reprodukovány z nahrávek. Vhodná je obuv do mírného vlhka a dalekohled. K dispozici bude i velký stativový dalekohled. Budou rozdány informační materiály o ptácích včetně Ptáka roku 2019 hrdličky divoké, která se snad dostaví i osobně. Vycházka je vhodná i pro děti, pro které budou připraveny jednoduché soutěže. Vycházku připraví blatenští ornitologové (členové České společnosti ornitologické a Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO Českého svazu ochránců přírody Blatná, hlavními organizátory jsou Petr Pavlík a blatenští kroužkovatelé. Kontakt csopblatna@seznam.cz.  Bližší údaje v pozvánce, informace z minulých vycházek na facebooku ČSOP Blatná a webu.

České Budějovice
Sraz ve středu 8. 5. v 7:30 na východním okraji PR Vrbenské rybníky, 150 m SZ od točny trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném. Program v pozvánce. Dobrou náladu, svačinu a dalekohled s sebou :-). Vede Vojta Kubelka (Tel.: 721 018 336, kubelkav@gmail.com).

Jistebnice
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 na náměstí, před MěÚ Jistebnice. Vycházka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Josef Jahelka a K. Urbánek (tel.: 723 432 988).

Lutová
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 na návsi v Lutové na návsi u kapličky. Tradiční vycházka z Lutové přes louky a pole k rybníku Podsedek. U Podsedku ukázka kroužkování ptáků. Vede Jaroslav Cepák (tel.: 606 183 587, jaroslav.cepak@seznam.cz).

Milevsko
Sraz v neděli 28. 4. v 8:00 na parkovišti u parku „Bažantnice“. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, presentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Vlasta Machartová, Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Nadějkov
Sraz v pátek 7. 6. v 16:00 na náměstí. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, presentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Písek               VYCHÁZKA Z DŮVODU NEMOCI ZRUŠENA!
Sraz v neděli 5. 5. v 6:00 na dolním nádvoří před přednáškovým sálem Prácheňského muzea – vchod průchodem Obchodní akademie. Chcete se potěšit zpěvem ptačího chóru přímo v centru Písku nerušeným hlukem dopravy a jiných městských zvuků? Dozvědět se, kolik druhů ptáků žije přímo v centru nebo se začít učit poznávat ptáky podle zpěvu? Vydejte se na procházku ranním městem plným ptačího zpěvu. Dalekohledy vítány. S dalekohledem uvidíte 10x více. Vedou zoologové Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestian (sebestian@prachenskemuzeum.cz; tel.: 382 201 111 (ústředna muzea)) a Karel Pecl.

Planá nad Lužnicí
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 v ulici V Hlinách (před sběrným dvorem). Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, presentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Stanislav Vyhnal, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Prachatice
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 na Hrašově louce nad Husineckou přehradou. Odtud půjdeme k srubu „U Kulíška“ na Blanici. Vycházka povede směrem proti proudu řeky Blanice ke srubu U kulíška. Pozorování ptáků, určování jejich hlasů, ukázka odchytu a kroužkování. S sebou: dalekohled, příruční atlas ptáků, dobré oblečení a obuv. Akci předchází páteční přednáška o čižbě. Pořádá ČSO ve spolupráci se SZČ CEV Dřípatka a A Rocha. Vedou: Pavel Světlík (tel.: 775 042 228), Aleš Vondrka, Jana Ledečová.

Stožec (okr. Prachatice)
Sraz v sobotu 4. 5. před Informačním střediskem NP Šumava ve Stožci. Od 5:00 do 8:00 pozorování a rozpoznávání podle hlasů, od 9:00 do 12:00 vycházka s určováním druhů. Pořádá ČSO ve spolupráci s Informačním střediskem a Střediskem environmentální výchovy NPŠ Stožec (tel.: 388 335 014, 731 530 466). Plakát s informacemi zde. Vedou Lumír Vozábal a Martin Lazarovič a Vladimír Dvořák.

Tábor
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na stanici MHD Klokotská hospoda. Vycházka spojená s poslechem ptačího zpěvu, pozorováním ptáků, presentací prvků pomoci a ochrany ptáků. V případě příhodných podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Stanislav Vyhnal a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Třeboň
Sraz v neděli 21. 4. v 8:00 na parkovišti u Schwarzenberské hrobky. První hodinu se budeme věnovat vizuální i akustické determinaci ptáků v parku Schwarzenberské hrobky a také propagaci ornitologie a ochrany ptáků v ČR i celé Evropy. Další hodina proběhne na hrázi Opatovického rybníka, kde budeme pozorovat ptáky na hladině i ve stromořadí hráze, seznámíme se s ohrožujícími vlivy na hnízdění ptactva v mokřadech a závěrem půjdeme podél Zlaté stoky do města, kde bude řeč o vlivech současného rybníkářství na ptactvo v CHKO Třeboňsko. Vede Lukáš Šimek (tel.: 602 763 112). Pozvánka na akci ZDE.

Liberecký kraj

Česká Lípa
Sraz v neděli 5. 5. v 9:00 před hlavní budovou muzea, náměstí Osvobození 297. Procházka z centra na JZ okraj České Lípy k Holému vrchu a podél Ploučnice do Dubice, kde proběhne ukázka odchytu ptáků do ornitologických sítí a jejich kroužkování. Vycházku spojenou s poznáváním hlasu ptáků vede M. Honců (tel.: 731 484 907, Honcu@muzeumcl.cz), kroužkování obstarávají P. Lumpe a M. Ticháčková.

Doksy
Sraz v sobotu 11.5. na hrázi Poselského rybníka ve 4.30 hod. Po cca hodinovém naslouchání rannímu sboru se přesuneme do zadní části rybníka, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Parkování severně od rekreačního areálu. Vede Petr Lumpe (tel.: 728 158 417, petr.lumpe@nature.cz) a Markéta Ticháčková (tel.: 736 434 120, marketa.tich@seznam.cz).

Frýdlant
Sraz v sobotu 27. 4 v 7:30 u motelu Na Rozcestí (Daniela). Vycházka podél Řasnického potoka, za dobrého počasí ukázka kroužkování.
Vede Jiří Mikšíček (tel.731 833 034).

Hrubá skála
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:00 na parkovišti u Věžického rybníka. Několika kilometrový okruh za poslechem ptačích zpěvů přírodní rezervací Podtrosecká údolí, zakončený ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s Domem přírody Českého ráje, AOPK ČR – Správou CHKO Český ráj a ZO ČSOP Bukovina. Vede Vojtěch Šťastný (tel.: 739 425 076, stastny.Vojta@seznam.cz).

Křižany
Sraz na louce u vodárny (50°44’23.212″N, 14°56’20.514″E) v pátek 10. 5. v 17:00, popřípadě v sobotu 11. 5. v 5:00. Akce s přespáním. Předpokládaný konec akce 11. 5. cca v 10:00–11:00. Přespání ve vlastních stanech (nebo jinak). Na programu ornitologická vycházka, ukázky kroužkování ptáků, povídání o ptačím životě, večerní poslouchání hlasů lesa, opékání buřtů, ranní probouzení s ptačím zpěvem, hry pro děti i dospělé. Doporučujeme teplejší a vlhkuodolné oblečení a obutí. Vlastní dalekohled vítán.
Doprava: vlakem – stanice Křižany, odtud dolů do Křižan, v obci doleva, na křížení se žlutou turistickou značkou opět doleva a za vodárnou doleva na louku, nebo autobusem (popř. vlastním autem) do stanice Křižany – Horní ves, odtud kousek po silnici směr Ještěd a vlevo před prvním domem po žluté turistické značce až k vodárně, za ní odbočíte doleva na louku.
Vycházku vedou: Martin Pudil (tel. 734 755 791, martin.pudil@muzeumlb.cz) a Jitka Feřtová.

Příšovice – Písečáky
Sraz v neděli 12. 5. v 8:05 na Parkovišti mezi Malým a Velkým Písečákem. Na programu bude nenáročná vycházka probouzející se krajinou Pojizeří. Kolik uvidíme druhů? A kolik jich chytíme? Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj. Jakub Hlaváček (tel. 739 742 158, email: nova.kob@seznam.cz).

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 11. 5. v 5:00 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme@tiscali.cz).

Ústecký kraj

Dobroměřice
Sraz v sobotu 4. 5. ve 14:00 na parkovišti pod Červeným vrchem naproti benzínové pumpě. Vycházka kolem rybníka s množstvím vodních ptáků, např. potápek černokrkých, zrzohlávek rudozobých, hus velkých atd. Dále budou viděny druhy otevřené krajiny. Vede: Jaroslav Bažant (bazant@muzeum-most).  Pozvánka.

Duchcov
V neděli 12. 5. zvou členové České společnosti ornitologické a Bílinské přírodovědné společnosti všechny milovníky přírody na jarní vycházku spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle vzhledu i podle zpěvu. Sraz je jako každoročně v 7:00 h v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka. Trasa povede Zámeckou zahradou směrem k lužním lesům.
Vycházka bude zakončena u Dubského rybníka, kde za příznivého počasí proběhne ukázka kroužkování ptáků. Pro děti budou opět připraveny krátké soutěže.
S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), pevnou obuv, dobrou náladu, dalekohled, foťák, svačinu. Povedou: Miroslav Horák, Martina Hanzlíková, Pavel Vít.

Koštice nad Ohří
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 u obecního úřadu Koštice nad Ohří. Projdeme společně část obce a přes pole se vydáme ke křovinám, kde bude vycházka již tradičně zakončena ukázkou kroužkování. Cestou si prohlédneme a poslechneme místní ptačí druhy, probereme novinky v ochraně ptáků či Ptáka roku 2019. Na vycházku si sebou vezměte pohodlné boty, fotoaparát, dalekohled a samozřejmě dobrou náladu. Vycházku a ukázku kroužkování zajišťuje Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti. Těšíme se na Vás. Vede: Jiří Vaník (Gothig@seznam.cz).

Krásná Lípa
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 v Krásné Lípě – před budovou Správy NP České Švýcarsko.
Terénní exkurze do Ptačí oblasti Labské pískovce (přírodní rezervace Velký rybník), ukázka odchytu a kroužkování ptáků zajímavost: během exkurze je vysoká pravděpodobnost pozorování jeřábů popelavých a orlů mořských. Pozvánku najdete ZDE. Kontakt na organizátory: Richard Nagel, Správa národního parku České Švýcarsko (tel.: 412 354 048, 737 276 857, r.nagel@npcs.cz).

Most – Kopisty
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:20 u tramvajové zastávky Rozcestí Kopisty. Vycházka za ptáky průmyslové krajiny, k vidění budou ptáci vod, otevřené krajiny ruderálů a rekultivací. Na závěr bude předvedena ukázka kroužkování manželi Vaníkovými. Vede: Jaroslav Bažant, (bazant@muzeum-most.cz). Pozvánka.

Roudnice nad Labem I
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:00 na okraji mostu na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Vycházka do jarní přírody spojená s poslechem ptačího zpěvu. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia. Pozvánka

Roudnice nad Labem II
Srdečně zveme na přednášku Ptáci na vodě a kolem vody s digitálními snímky a nahrávkami ptačích hlasů v sále městské knihovny na Karlově náměstí v Roudnici n. L. ve čtvrtek 25. 4. od 18:00 hodin. Vede Stanislav Chvapil. Pozvánka.

Ústí nad Labem
Sejdeme se jako tradičně 1. 5. u dolního vchodu do ZOO v 5.00, ti, kdo si rádi přispí, mají mojí možnost se zúčastnit od 6:30. Vycházka to bude typická, žádné novoty, kdo již akci zná, ví co čekat. Ale třeba bude zase nějaké překvapení, obvykle nám příroda nějakou drobnost vždy nachystá. V roce 2018 to byl samec králíčka v plném toku. I letos proběhne ukázka odchytu ptáků. Připraveny budou i propagační materiály ČSO. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, lutra@email.cz).

Pardubický kraj

rybník Bohdaneč (Lázně Bohdaneč)
Sraz v pátek 3. 5. v 16:00 na hlavní hrázi Bohdanečského rybníka, za benzinovou stanicí směrem na Chlumec nad Cidlinou. Ukončena bude v 19: 00 hod. Později příchozí nás naleznou při cestě k ptačí pozorovatelně ležící na Polákově poloostrově. Na programu je pozorování ptáků v přilehlých biotopech a informace o jejich významu. Akce bude doplněna ukázkou odchytu ptáků. Akci organizuje město Lázně Bohdaneč. Akci vede František Bárta, (tel. 602 225 749).

Dolní Čermná
Sraz v neděli 5. 5. ve 4:00 na náměstí v Dolní Čermné (ÚO). Několikakilometrová procházka probouzející se přírodou, poslech ptáků s provokací jejich zpěvu audionahrávkami, ukázka odchytu a kroužkování, v cíli kvíz pro děti, beseda s prezentací činnosti při občerstvení. Vedou Aleš Hampl (tel.: 604 208 580) a Jan Růžička (tel.: 731 070 397).

Chrudim
Sraz v pátek 3. 5. 16:00 před Červenou Kapličkou a dřevěným mostem u nově revitalizovaného parku Střelnice, v ulici Malecká. Budeme hovořit o ptactvu žijícím podél Chrudimky, blíže se seznámíme například s havranem polním, díky kterému bylo vyhlášeno toto chráněné území,  patřící mezi největší hnízdiště ve východních Čechách. Provázet nás bude Roman Hellinger. Dalekohledy s sebou. Z Pardubic je možnost jet vlakem z Hlavního vlakového nádraží v 15:03 a nebo busem v 15:00 z autobusového nádraží v 15 hod., do Chrudimi na hlavní nádraží. Odtud linkou MHD č.1 do zastávky U Kapličky, kam přijede v 15:51. Kontakt: 775 012 157, zelenydumchrudim@email.cz.

Libáň
Sraz v neděli 28. 4. v 8:30 u myslivecké chaty u rybníka Hluboký. Přístup možný ze směru od LIbáně nebo od Louček. Pozorování a ukázky kroužkování ptactva. Vede František Bárta (zelhora@seznam.cz).

Litomyšl
Sraz v pátek 26. 4. v Nedošínském háji. Sraz účastníků v 8:30 u vstupu do háje (1. zastavení naučné stezky). Již tradičně se budeme věnovat i zdejší floře. Vede Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652).

Svitavy, Horní a Dolní rybník
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:30 na hrázi Dolního rybníka. Vycházka s určováním ptáků a jejich hlasových projevů. Ukázka kroužkování ptáků, hry a soutěže pro děti. Vede Jiří Mach (tel.: 603 349 088).

Vysoké Mýto
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:15 na vlakové zastávce Slatina u Vys. Mýta. Procházka okolo rybníka ve Slatině – vodní ptactvo – zemědělskou krajinou celkem pestrou – dravci, pěvci, bahňáci – asi 4km do Vysokého Mýta – rozchod asi v 11:30. Spolupořadatelem je Junák Vysoké Mýto. Vede Lubor Nováček (tel. 724 221 324).

Královéhradecký kraj

Broumov
Sraz v sobotu 18. 5. v 7:30 u vstupu do klášterní zahrady. Nejprve se rozhlédneme po ptácích klášterní zahrady, která je na avifaunu překvapivě bohatá. Odtud zamíříme parkem pomalu k řece. Na programu je určování ptáků podle hlasu, pozorování a odchyt ptáků s kroužkováním. Účastníkům doporučujeme vzít si dalekohledy. Pejsky, prosím, nechte doma. Předpokládaný konec akce je v 11:30. Petr Kafka (tel.: 732 287 356, petr.kafka@centrum.cz,) a Alena Klírová (alena_rulfova@post.cz).

Dobruška
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na parkovišti v průmyslové zóně v ulici Zastavilka. Vycházka povede zemědělskou krajinou k lesíku Kamínek a bývalému hliništi (cihelně) a zpět. Boty do terénu. Vede: Pavel Světlík (tel.: 775 042 228, e-mail: psvetlik@arocha.cz), Vojta Volf, Filip Laštovic.
Pozvánka

Josefovské louky – Starý Ples
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:00 u rybníka na Starém Plese (50.3379583N, 15.9568228E).
Procházka s experty na ptačí hlasy a pozorování ptáků po zbrusu nové obvodové stezce kolem ptačího parku místy, kam desítky let lidská noha nevstoupila! Slavnostní přestřižení
liány Josefovské džungle a otevření stezky. Výkonné dalekohledy, ptáčníci a kroužkovatelé i specialista na savce mokřadů, divocí koně a co hlavně: na ptáky nejbohatší akce roku! Kontakt: Břeněk Michálek (tel.: 734 226 037, josefovskelouky@birdlife.cz).

Nový Bydžov
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:30 v ulici u Mlýna (u mostu přes řeku Cidlinu). Vycházka kolem řeky Cidliny a do říční nivy, poslech a určování ptáků. Vedou: Michla Pavelka a Lukáš Kadava (tel. 602 366 477, louka.s@seznam.cz).

Vrchlabí I
Sraz v sobotu 27. 4. u zámku v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky zámeckým parkem v centru města s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Program pro děti. Pořádá ČSO a spolupráci se Správou KRNAP. Vede Jiří Flousek (tel.: 499 456 212, 732 864 202, e-mail: jflousek@krnap.cz).

Vrchlabí II
Sraz v sobotu 4. 5. u příjezdu k rybníku u letiště v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky podél rybníka s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Program pro děti. Pořádá ČSO a spolupráci se Správou KRNAP. Vede Jiří Flousek (tel.: 499 456 212, 732 864 202, e-mail: jflousek@krnap.cz).

Vysočina

Havlíčkův Brod
Sraz v sobotu 4. 5. tradičně již ve 4:00 hod ráno v městském parku před budovou ZŠ V sadech. Trasa povede městským parkem, dále pak podél řeky Sázavy a přes park Psychiatrické léčebny k lokalitě Pivovarských rybníčků, kde bude akce ukončena ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Vede Václav Hlaváč (hlavac.vaclav@seznam.cz).

Jihlava
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 na křižovatce ulic Smrčenská a Slavíčkova. Trasa bude dlouhá cca 5 km. Soutěže pro děti, odchyt ptáků s kroužkováním. Vycházku povede Bára Kolmanová (tel. 606 885 091).

Jiříkov
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:45 na hrázi Jiříkovského rybníka. Vycházka po Ornitologické pozorovací stezce okolo Jiříkovského rybníka a PR Havranky. Pozorování a určování ptačích druhů. Opékání špekáčků. Zve Ornitologický klub Vysočina. Jaroslav Rychlý (tel.: 728 321 912).

Náměšť nad Oslavou
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 na parkovišti u zámku v Náměšti nad Oslavou. Procházka Kralickou oborou v doprovodu lesníků s výkladem k aktuální problematice lesnictví a ochrany lesních druhů ptáků. Vede Ivo Hertl (tel.: 604 328 834, e-mail: hertl@atlas.cz).

Náměšť nad Oslavou II
Sraz v neděli 5. 5. ve 4:30 v areálu lesní školky Oslavánek (U Vícenického žlebu 2). Vede: Jan Roleček (honza.rolecek@centrum.cz).

Pacov
Sraz v sobotu 18. 5. v 8:00 v parku A. Sovy. Vycházka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Jiří Vitovský, M. Kačer. Informace Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Pelhřimov
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:00 v městských sadech, před Domovem pro seniory. Vede: Petr Marek (tel.: 723 066 404).

Telč
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 u záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Kočárkové vítání ptačího zpěvu se koná v Telči 5. května za jakéhokoliv počasí. Dalekohledy si určitě vezměte s sebou. Připravena je ukázka kroužkování a soutěž pro děti i dospělé. Na ty, kteří dorazí s dítětem v kočárku, bude čekat drobná odměna. Vedou Hanka a Tomáš Brinkeovi (tel. 734 170 810, hana.u@seznam.cz).

Jihomoravský kraj

Adamov
Sraz v neděli 14. 4. v 8:00 na Ptačině u Ptačí studánky. Studánka je přístupná po žluté turistické trase, asi 300 m od aut. zastávky Adamov III, točna. Součástí vycházky bude ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků a botanický výklad. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody, dalekohled a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Od 10:00 naváže tradiční Den Země u Ptačí svatyně. Pořádáno ve spolupráci se spolkem Okras. Exkurzi povedou: Jaroslav Koleček (tel. 605 552 978, j.kolecek@gmail.com) a Zdeněk Musil. Pozvánka.

Brno-Holásky
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 na zastávce MHD Popelova. Exkurze povede městskou zástavbou do Přírodního památku Holásecká jezera. Místo s nejpestřejší avifaunou na území města zaujme především pestrou škálou mokřadních druhů. Tuto lokalitu čekají v následujících letech výrazné úpravy a především odbahňování a tak využijeme jednu z posledních příležitosti si jezera prohlédnout ve stávající podobě. Poté se vypravíme pozorovat polní ptactvo a mezi poli dorazíme k Decathlonu kde je možné spatřit vzácné a ohrožené chocholouše. Délka trasy je cca 6 km, je možné se v průběhu odpojit. S sebou vhodnou terénní obuv a oblečení, ideálně dalekohled. Koná se za každého počasí. Vedou Kryštof Horák (tel.: 737 301 664, horakkrystof@seznam.cz), Gabriela Štětková. Pozvánku najdete ZDE.

Brno – Juliánov, Slatina, Tuřany, Dvorska
Sraz ve středu 8. 5. v 5:50 na autobusové zastávce Podstránská (dosažitelné linkou N89 – z Hl. nádraží v 5:20 či 5:40). Trasa povede přes NPP Stránská skála, přes Slatinu a Slatinku do oblasti tuřanského letiště se zakončením v místní části Dvorska či v Chrlicích. Exkurze bude v shodě s kampaní Pták roku 2019 zaměřena především na ptáky zemědělské krajiny. S sebou vhodnou terénní obuv, oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Jan a Oldřich Sychrovi (tel.: 603 901 754, dubovec@seznam.cz).

Bzenec
PO Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví
Sraz v neděli 5. 5. v 6:00; Bzenec-Přívoz nádraží. Vycházka povede do meandrů řeky Moravy a Vátých Písků, trasa bude dlouhá přibližně 8 km a povede středně těžkým terénem. Zaměříme se na pozorování a určování ptáků zejména podle zpěvu. Vede Gašpar Čamlík (tel.: 731 782 066, gasparc@seznam.cz).

Jiříkovice (Brno-venkov)
Sraz v sobotu 27. 4. v 6:30 u mostku přes potok Romzu. Trasa povede zemědělskou krajinou v okolí vesnice. Vycházka bude zaměřena na ptáky zemědělské krajiny s pozorováním a poslechem ptáků a bude doplněna povídáním o zajímavostech z jejich života. Součástí akce bude i ukázka kroužkování odchycených ptáků. Proběhne kontrola ptačích budek. Máte šanci uvidět i letošního ptáka roku – hrdličku divokou, kterou jsme zde loni pozorovali. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a kdo má, tak dalekohled. Průvodci budou Leoš Řičánek (tel.: 775 908 438, leos.ricanek@seznam.cz), Karel Daněk a Kryštof Horák. Více informací zde.

Lednice
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na Zámeckém náměstí v Lednici. Ukázka, kroužkování na náměstí, zámeckým parkem k Minaretu, pozorování života v kolonii volavek, kvakošů a kormoránů, přesun na Pastvisko u Lednice a zde ukončení vycházky opékáním špekáčků. Vede Vilém Vyhnálek (tel.: 601 578 466, zivotni@hustopece.cz).

Mikulčice u Hodonína
Sraz v neděli 26. 5. v 8:00 u archeologické expozice na Valech. Tradiční procházka lužním lesem ke smíšené lesní kolonii čápů a volavek. Dále ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ve spolupráci s Masarykovým muzeem v Hodoníně. Vede: Karel Šimeček (tel.: 720 024 596).

Mutěnické rybníky (okr. Hodonín)
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 před rybárnou U Petra (střed Mutěnických rybníků, asi 1 km východním směrem od vlakového nádraží). Akce bude včetně ukázky kroužkování ptactva a procházky po lokalitě. V případě trvalého deště se akce ruší, dalekohledy s sebou! V případě trvalého deště se akce ruší. Vede: Ondřej Ryška (tel.: 704 042 108, ryska.ondra@gmail.com).

Pohořelice
Sraz ve středu 8. 5. v 7:00 před budovou Kulturního informačního centra v Pohořelicích. Naslouchání a poznávání ptačího zpěvu s výkladem. Vede Antonín Krása. Pořádá Jihomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s městem Pohořelice.

Slavkov
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:30 u rybářské chaty na východní straně velkého rybníka. Seznámíme se s historií vzniku slavkovských rybníků, mokřadů a říčky Litavy, projdeme se kolem velkého rybníka, budeme pozorovat hnízdění labutí (možná už uvidíme malé labuťky). Poslouchání a poznávání hlasů ptáků se soutěžemi pro malé i velké u rybníka Kačeňáku, něco o Ptácích roku 2018 a 2019 (sýček obecný, hrdlička divoká). Vyvěšování ptačích budek v této lokalitě (kdo chce, může si donést svoji budku a společně ji umístíme na vhodné místo). Předpokládaný konec cca v 11:30 hod. Pořádá CSO ve spolupráci se Slavkovským ochranářským spolkem, Ekoklubem Pampeliška a ZO ČSOP Rousínov Kontakt: Petr Navrátil, (navratil.geo@seznam.cz). Pozvánka

Veselí nad Moravou (okres Hodonín)
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 u kašny na Bartolomějském náměstí. Exkurzi do přilehlých pomoravních luk; zámeckým parkem do lužního lesa a podél řeky Moravy. Akce se ruší v případě nepříznivého počasí. Vhodné boty a dalekohled s sebou. Ve spolupráci s ZO ČSOP Bílé Karpaty pořádá Karel Šimeček (tel.: 720 024 596).

Olomoucký kraj

Hlubočky
Sraz ve středu 1. 5. v 7:30 u vlakového nádraží Hlubočky, ukončení okolo 10:00. Na programu bude procházka kolem Bystřičky, případně do okolních lesů, spojená s poznáváním ptáků podle hlasu, výklad o jejich životě a ukázka kroužkování. Dá se očekávat pozorování mimo jiné skorců vodních, konipasů horských, mnoha druhů šplhavců a dravců. Vede: Jan Vidlař (tel.: 775 254 238, janvidlar@gmail.com).

Horka nad Moravou
Sraz v neděli 28. 4. v 7:30 u vstupu do ekocentra Sluňákov. Čeká Vás jarní procházka areálem Domu Přírody LP kolem rybníčků, tůněk a řeky, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti, kontroly a rozvěšování (nejen) ptačích budek – vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohledy s sebou!). Opět společně zabezpečíme část skleněných ploch budovy ekocentra proti nárazům ptáků! Pořádá ČSO ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz).

Hranice (+ Teplice nad Bečvou)
Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před vstupem do areálu Střední lesnické školy (naproti nádraží Hranice na Moravě -město). Ranní vycházka do blízkého a přesto velmi pestrého okolí města Hranice. Přijďte se podívat a poslechnout si naše ptačí sousedy ve městě, v zahradách, na lukách za městem, v lesích obklopujících unikátní Hranickou propast či okolo řeky Bečvy. Doporučujeme dalekohled, tužku a oblečení spíše nenápadných barev. Vycházka bude dlouhá asi 4,5 km a ukončíme ji v lázních Teplice nad Bečvou (možnost občerstvení). Návrat do Hranic je možný pěšky či hromadnou dopravou (vlak, bus). Na místě srazu je možnost bezplatného parkování. Vede Jiří Lehký (tel.: 725 044 047, jiri.lehky@nature.cz).

Chomoutovské jezero
Sraz je v sobotu 4. 5. v 8:00 hod na parkovišti za křižovatkou směr Březce. Na místo je spojení autobusem z Olomouce buď linkou 764 (odjezd 6:45 hod z autobusového nádraží, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:11 hod) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59 hod, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:18 hod). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí. Na místo srazu vede asfaltová silnice a cesta trvá zhruba 10 minut. Mimo poslechu a identifikace ptačích druhů na základě zpěvu je v plánu také prohlídka bývalé pískovny, která je významnou ornitologickou lokalitou. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 5 kilometrů. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Exkurzi povede Jan Vidlař (tel.: 775 254 238, janvidlar@gmail.com).

Jeseník
Akce se konná ve čtvrtek 9.5. od 8:00 do 18:00 v lokalitě Za Podjezdem. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci s AOPK ČR – Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel.: 724 800 937).

Noc slavíků v Olomouci
Sraz ve středu 1. 5. u kostela sv. Mořice (zadní část ul. Opletalova) ve 21:00. Krátká noční procházka (směr Řepčín) jarní přírodou nejen za hlasy slavíků. Ukončení do 23. hodiny. Pořádáno ve spolupráci s centrem Sluňákov. Exkurzi povede Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980,  sevcikovaka@seznam.cz).

Olomouc – Bezručovy sady
Speciální „Vítání“ pro účastníky s handicapem (zejména nevidomé a slabozraké) proběhne ve středu 8.5. Vycházka Bezručovými sady s poznáváním ptačích hlasů. Pouze pro přihlášené, přihlášky e-mailem (tosenovsky@birdlife.cz) s uvedením počtu účastníků. Místo a čas srazu bude účastníkům upřesněn při přihlášení. Pořádá ČSO ve spolupráci s Centrem popularizace vědy UP – Pevnost poznání (www.pevnostpoznani.cz) a TyfloCentrem Olomouc (www.tyflocentrum-ol.cz). Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz).

Olomouc – Řepčín
Sraz ve středu 1. 5. v 6:00 u mostu přes Mlýnský potok v Olomouci-Řepčíně, na konci Martinovy ulice. Ukončení mezi 8:00 a 9:00 u koupaliště Poděbrady. Součástí akce bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádáno ve spolupráci s DDM Olomouc a 71/02 ČSOP Upolín a centrem Sluňákov. Exkurzi povede: Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980, sevcikovaka@seznam.cz)

Pivonín u Zábřeha
Sraz v neděli 28. 4. v 5:00 hod u restaurace v Růžovém údolí – Pivonín u Zábřeha. Procházka za ranního rozbřesku a ptačího zpěvu s ornitologem Zdeňkem Vermouzkem. Snídani a dalekohledy s sebou! V případě silného deště a větru se vycházka nekoná. Kontakt: R. Unzeitigová (tel.: 737 622 193).

Tovačovské rybníky I
Sraz v sobotu 13. 4. u sádek v Tovačově v 8:00. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce, dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky. Exkurzi povedou Jiří Šafránek (tel.: 606 324 763, mosprerov@seznam.cz) a Markéta Třasoňová.

Tovačovské rybníky II
Sraz v sobotu 4. 5. u sádek v Tovačově v 8:00. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce, dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky. Exkurzi povedou Jiří Šafránek (tel.: 606 324 763, mosprerov@seznam.cz) a Markéta Třasoňová.

Třemešské rybníky (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat ve čtvrtek 2. 5. a v pátek 3. 5. od 8:00 do 18:00 u Třemešských rybníků. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937).

Zlínský kraj

Hostýn
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 na autobusové zastávce na Hostýně. Trasa povede po svazích Hostýna kolem Lázní a Slavkova do Bystřice pod Hostýnem. Předpokládané ukončení okolo 13 hodiny v Bystřici pod Hostýnem. Za příznivých okolností ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333).

Leskovec u Vsetína
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 u obecního úřadu. Vycházka spojená s pozorování a určování ptáků v obci a okolí Trasa: ObÚ – Juříčkův mlýn – Veřečný – Senica – ObÚ (cca 5 km), předpokládaný konec akce mezi cca ve 12 hodin. Za silného deště či větru se akce nekoná! Pavel Čmelík (tel. 776 211 619).

Lešná u Valašského Meziříčí
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 u vstupní brány do zámeckého parku. Komentovaná vycházka s ukázkou živých ptáků, za deštivého počasí program v zámku. Vede Zdeněk Tyller (tel.: 775 284 222).

Rožnov pod Radhoštěm
Sraz ve středu 8. 5. v 8:00 u Bučiského mostu u zimního stadionu, vedle hospůdky u Jasana. Vítání navazuje na tradiční akci, která se zde konala pravidelně do roku 2013. Snahou je přiblížit všem lidem běžně viditelný ale i utajený život ptáků. Akce začne ukázkou odchytu ptáků do nárazových sítí a následnou procházkou po naučné stezce kolem Hradiska, při které budeme poslouchat rozličné hlasy ptačích obyvatel lesů vod a strání… Václav Tomášek (vaclav.tomasek@nature.cz).

Vsetín
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 u vstupu do Panské zahrady od křížení Tyršovy a Žerotínovy ulice. Komentovaná vycházka městským parkem s ukázkou živých ptáků. v případě deštivého počasí se z místa srazu přesuneme do zámku. Vede Zdeněk Tyller (tel.: 775 284 222).

Záhlinice
Sraz v neděli 28. 4. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Tradiční jarní ornitologická vycházka na Záhlinické rybníky, příchod zpět do Záhlinic do 14 hodin. Vede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal@seznam.cz).

Zlín
Sraz v neděli 14. 4. v 7:00 na autobusové zastávce Mladcovská (sad Pod Babou). Čeká Vás jarní procházka starými ovocnými sady Pod Babou a Baba, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle vzhledu i hlasu (dalekohledy s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším tradičním výletem po Pasekářské stezce. Pořádá ČSO ve spolupráci s OŽP MM Zlína. Vedou Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a Lenka Pechová (LenkaPechova@zlin.eu).

Zlín – Bartošova čtvrť
Speciální „Vítání“ pro účastníky s handicapem (zejména nevidomé a slabozraké) proběhne 13. 4. Vycházka podél toku Dřevnice s poznáváním ptačích hlasů. Pouze pro přihlášené, přihlášky e-mailem (tosenovsky@birdlife.cz) s uvedením počtu účastníků. Místo a čas srazu bude účastníkům upřesněn při přihlášení. Pořádá ČSO ve spolupráci s OŽP MM Zlína, SONS Zlín a SVČ Klubíčko. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz).

Moravskoslezský kraj

Bartošovice
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na nádvoří Bartošovického zámku. Určování a odchyt ptáků. Vede Jakubec Michal (tel.: 737 412 269).

Český Těšín
Sraz v neděli 28. 4. 2019 v 8.00 na konci ulice Nová Tovární u mostu přes Ropičanku. Při procházce lužním lesem okolo rybníků a po březích Olzy a Ropičanky uvidíme a uslyšíme lesní druhy ptáků a ptáky vázané na vodu. Za příznivého počasí proběhne i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vhodný je dalekohled, obuv a oděv do terénu, doporučujeme i nějakou svačinu a především dobrou náladu. Trasa vycházky není dlouhá (cca 1 km) ani nevede náročným terénem, je proto vhodná i pro rodiny s dětmi. Během vycházky je možné kdykoliv odejít. Předpokládané ukončení je kolem 12 hod. Po skončení vycházky si účastníci mohou kromě zážitků z pozorování ptáků odnést i propagační materiály týkající se výzkumu a ochrany ptáků včetně letošního ptáka roku hrdličky divoké. Vedou Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik@tiscali.cz) a Daniel Křenek.

Havířov
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 u altánu pod ZŠ Na Nábřeží. Vede Špilák Róbert (tel.: 776 008 767).

Jablunkov
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 u hlavní brány Sanatoria Jablunkov, a. s. Vycházka po parku sanatoria, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme vzít si s sebou dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11.–12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky). Po skončení vycházky si účastníci mohou kromě zážitků z pozorování ptáků odnést i propagační materiály týkající se výzkumu a ochrany ptáků včetně letošního ptáka roku hrdličky divoké. Vede Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, dendrocopos@seznam.cz).

Kozmické ptačí louky
Sraz v sobotu 4. 5. v 9:00 nádraží ČD Jilešovice. Jarní putování přírodou od Kozmických luk okolo Hlučínského jezera až k přírodní rezervaci Štěpán – pozorování ptáků, jarní flóra. Vede Mayer Jan (zo.csop.alces@email.cz). Pozvánka

Ostrava-Antošovice
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:30 u autobusové zastávky Vrbina. Vycházka kolem vrbických jezer s možností pozorování zejména mokřadních druhů ptáků doplněnou o ukázky kroužkování ptáků a výrobu ptačích budek. Pořádá Slezská ornitologická společnost (sos.cso@seznam.cz) – Patrik Molitor, Jaroslav Kubenka.

Ostrava – Třebovice
Sraz v neděli 12. 5. v 8:00 u hlavního vstupu do Třebovického parku u Altánu (Sládkovičovo náměstí). Čeká Vás procházka starým zámeckým parkem s několika památnými stromy, v průběhu povídání (nejen) o ptácích, určování ptáků podle hlasu a kontroly ptačích budek – vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohled s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším výletem do PP Turkov a PR Štěpán. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Třebovice. Plakát s informacemi zde. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, tosenovsky@birdlife.cz) a Monika Tošenovská.

Staré Hamry – Samčanka
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 na prostranství před restaurací Samčanka. Krátká procházka za taji blízkých i vzdálenějších ptačích sousedů, povídání o Beskydských ptačích ikonách a náhled pod pokličku jejich soukromého života. Součástí akce budou ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980, sevcikovaka@seznam.cz).

Štramberk
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 u restaurace Palárna ve Štramberku. Vydejte se s námi pozorovat ptáky do malebného města Štramberk. Dovíte se mnoho ptačích zajímavostí. Vede Ondřej Mrkva (omrkva@seznam.cz). Pozvánka


logo Moravskoslezského kraje

Vybrané vycházky v Moravskoslezském kraji jsou realizovány s finančním přispěním Moravskoslezského kraje v rámci projektu Krajina pro čápy.

Vybrané vycházky na území Prahy byly finančně podpořeny Hlavním městem Prahou v rámci projektu Pražskými parky krok za krokem.

 

Logo Středočeského krajeVybrané vycházky ve Středočeském kraji jsou realizovány s finančním přispěním Středočeského kraje v rámci projektu Možnosti ochrany ptáků vod a polí Středočeského kraje.