Pozvánka na Beskydské chřástalování

Moravský ornitologický spolek ve spolupráci se Slezskou ornitologickou společností a ZO ČSOP Orchidea Valašsko uspořádá pro své členy a příznivce Výzkumný terénní víkend (VTV), jehož hlavním cílem bude noční monitoring chřástalů polních (Crex crex) v jižní části CHKO Beskydy.

Tentokrát zavítáme až do východního cípu působnosti MOS, na půl cesty do Číny, do obce Pulčín. Hostit nás bude malebná valašská krajina – pestré květnaté louky protkané sítí mezí a remízků, kolorit doplňující dřevěná stavení. Tohle ostře kontrastující s divokými stržemi suťových, přírodě blízkých lesů a drsnými skalisky opředenými mnoha pověstmi. Tahle krása skrytá pod roušku tmy všechny prožitky a skrytá tajemství ještě znásobí. Zejména mimo ptačí oblast Horní Vsacko se dlouhé roky chřástalům polním nikdo nevěnoval, proto účastníky čekají mnohá překvapení. Podobně je na tom i pestrá zemědělská krajina, jejíž současná tvář je ohrožena různými (nejen developerskými) záměry. Získané výsledky pomohou jako podklady pro rozhodování při její ochraně. Kromě terénní práce, nás čeká i spousta zábavy a výměna zkušeností. Vítáni jsou jak zkušení, tak začínající ornitologové, kteří se mohou novému přiučit…

Chřástal polní vyžaduje dostatečný kryt okolní vegetace. Foto: Petr Šaj/birdphoto.cz

Termín Beskydského chřástalování

Pátek až neděle 24. – 26. května 2019

Program

Pátek: Předpoklad příjezdu prvních účastníků je během pátečního odpoledne, na chatě bude služba cca od 17:00. Po příjezdu se lze rozhlédnout po okolí, kde jsou krásné neprozkoumané meze. Přibližně ve 20:00 se ve skupinách vydáme na chřástalí transekty – mapování chřástalů polních se protáhne asi do druhé hodiny ranní. Po návratu je možné jít na nedalekou lokalitu poslechnout, zda se neozývají mláďata výrů.

Sobota: V dopoledních hodinách se bude dospávat, případní zájemci pak mohou mapovat zemědělskou krajinu v okolí základny. Za dobrých podmínek (pokud nebude vedro) proběhne odpolední mapování v okolí Francovy Lhoty. A večer se znovu vyrazí za chřástaly…

Neděle: V dopoledních hodinách lze dospávat anebo se vypravit na kratší či delší výlet po okolí. Odjezd účastníků očekáváme okolo poledne.

Co zajímavého se dá vidět?

Hlavním cílovým druhem, jak název akce napovídá, bude chřástal polní. Mimo jeho chraplavý hlas nás bude noční romantikou rozkvetlých luk snad provázet i žebravé „pět peněz“ křepelek polních (Coturnix coturnix). Za denního světla se pak na loukách a na mezích můžeme těšit i na ťuhýky obecné (Lanius collurio), všechny naše hnízdící druhy pěnic včetně pěnice vlašské (Sylvia nisoria), oba druhy bramborníčků či krutihlava obecného (Jynx torquilla). Nad hlavou nám třeba proletí čáp černý (Ciconia nigra) nebo různé druhy dravců, možná i včelojedi lesní (Pernis apivorus) a ostříži lesní (Falco subbuteo). A toho, kdo zavítá do lesa, mohou překvapit různé druhy šplhavců včetně strakapouda bělohřbetého (Dendrocopos leucopterus) anebo i zpěv lejska malého (Ficedula parva). Výrazným zážitkem je i samotný „genius loci“ Pulčínských skal, který na konci května ještě podtrhnou kvetoucí orchideje – očekávat můžeme zejména vstavače mužské (Orchis mascula) a prstnatce májové (Dactylorhiza majalis).

Ubytování

Ubytování je zajištěno v budově bývalé základní školy, která dnes slouží jako informační středisko obce Francova Lhota (Pulčín č. p. 13, 49.2204758N, 18.0789647E). Spí se v jedné velké místnosti na podlaze (parkety) – proto vlastní karimatky s sebou! Budova je vytápěná s hygienickým zařízením (včetně sprchy s teplou vodou), kuchyňkou s nádobím i elektřinou. Ale pozor, voda v objektu není pitná! Signál mobilních operátorů je dobrý i u chaty. Kapacita lidí je omezena na cca 20. Ubytování je zdarma.

Doprava

Vlak – Nejbližší vlakové zastávky jsou Lidečko a Lidečko, ves. Odtud okolo hlavní cesty cca 1 km k turistickému rozcestníku Lidečko, bus. Zde se napojíte na modrou turistickou značku, asi po 3 km dojdete na Pulčínské skály – rozcestí a pak budete asi 1 km pokračovat po červené turistické značce do obce Pulčín. Z Lidečka je možné dojít i po silnici, vzdálenost je přibližně stejná.

Bus – Nejbližší autobusová zastávka je Francova Lhota, Pulčín. Odtud je to asi 120 m SV směrem (do středu obce). Hustota spojů je však, zvláště v odpoledních hodinách, poměrně nízká.

Auto – Možno dojet až k místu ubytování. Pozor, zde (49.2200439N, 18.0768161E) je však jen malé placené (50 Kč/den) parkoviště a jinde v obci parkovací místa nejsou. Auto lze nechat v Lidečku (49.2158908N, 18.0495086E) a odtud domluvit odvoz s organizátory. Po předchozí domluvě je možno pro účastníky dojet autem na některou z uvedených či jiných blízkých zastávek.

Stravování

Jídlo si zajišťuje každý sám. Kousek od chalupy je proslulá trampská hospoda U Willyho. Doporučujeme si však vzít nějaké jídlo s sebou, neboť nejbližší obchody jsou v obci Lidečko a Francova Lhota. V chatě je k dispozici lednice, rychlovarná konvice i nádobí. Lahvové pivo zajistí organizátoři.

Co si vzít s sebou

Vlastní jídlo a pití, osobní léky, spacák, karimatka, dobré terénní oblečení, zvláště pevnou a nepromokavou obuv, pláštěnku (může pršet!), dalekohled, psací potřeby, čelovku, GPS navigaci s možností záznamu bodů (stačí v telefonu) nebo turistickou mapu lokality, výhodou je přehrávač s hlasy ptáků.

Další informace a kontakt

Na akci se, prosím, přihlašujte nejpozději do 15.5.2019 Kateřině Ševčíkové. Účastníky mladší 15-ti let prosíme o písemný souhlas zákonných zástupců. Bližší informace budou s přihlášenými dohodnuty před akcí.

  • Kateřina Ševčíková, e-mail: sevcikovaka@seznam.cz, tel.:776 746 980
  • Daniel Křenek, e-mail: dendrocopos@seznam.cz, tel.: 776 322 719