Pietní setkání u příležitosti 101. výročí narození Veleslava Wahla

Právnická fakulta Univerzity Karlovy zve na pietní setkání u příležitosti 101. výročí narození Veleslava Wahla a vzpomínky na popravené studenty PF UK v politických procesech v letech 1949–1950, které se uskuteční ve čtvrtek dne 15. června 2023 od 13:00 hod. u pamětní desky před budovou Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Setkání se zúčastní Petr Voříšek a Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

 

 

Pozvánka ze stažení ZDE

 

Veleslav Wahl (*1922–1950) patří k nejvýznamnějším osobnostem československé ornitologie, které se věnoval už od dětství. Za války pracoval jako vědecký asistent v pražské zoo. Během okupace napsal řadu odborných článků a roku 1944 vydal uznávanou odbornou publikaci Pražské ptactvo. Po celou druhou světovou válku působil v protiněmeckém odboji, ke konci války se podílel na přípravách pražského povstání. Nacisty nebyl nikdy dopaden. Po komunistickém puči v únoru 1948 se zapojil do obrany demokracie a společně s Jaromírem Nechanským budovali zpravodajskou síť spolupracující s americkým velvyslanectvím. V září 1949 byl zatčen a následně odsouzen k trestu smrti. Byl popraven v pankrácké věznici 16. června 1950. Jeho činnost byla oceněna několika vyznamenáními včetně Řádu Bílého lva in memoriam, který mu byl udělen v roce 1995. In memoriam ocenila V. Wahla i Univerzita Karlova, která mu udělila Zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy za statečnost a věrnost spravedlnosti a demokracii. Pamětní deskou na své budově se k odkazu V. Wahla a dalších dvou popravených studentů hlásí i Právnická fakulta UK.

wahl

Veleslav Wahl ve své poslední vůli vyslovil několik přání, která však kvůli režimu, který si právě jeho popravou upevňoval pozice, nemohla být splněna. Jedním z jeho přání  bylo i nové a vylepšené vydání knihy Pražské ptactvo. Jelikož od doby V. Wahla se Praha a s ní i její ptačí obyvatelé výrazně změnili, rozhodli jsme se dostát Wahlovu odkazu a knihu vydat znovu, ovšem s aktualizovanými údaji o výskytu ptačích druhů v Praze.

Nyní jsou již všechny nové texty napsané a rukopis jsme odevzdali do redakce Revolver Revue, kde na něm dále redakčně pracují. Máme shromážděny také ilustrace a fotky.  V současné době grafici připravují grafický návrh. Vše je tedy na nejlepší cestě, aby kniha spatřila světlo světa ještě letos.

Knihu připravuje početný autorský tým:

Petr Voříšek – ornitolog, pracuje v České společnosti ornitologické, kde se zabývá monitoringem ptáků.
Jaroslav Škopek – ornitolog, jeden ze spoluautorů Atlasu hnízdního rozšíření ptáků v Praze, zaměřuje se též na kroužkování a studium migrace ptáků a dalších aspektů jejich biologie.
Jan Hora – ornitolog v penzi, bývalý pracovník Zoo Praha a Národního muzea. Též pracoval pro Českou společnost ornitologickou.
Jaroslav Cepák – ornitolog, vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze, kde se zabývá výzkumem migrace a populační dynamiky ptáků, především pěvců.
Jan Hošek – zoolog, ilustrátor a režisér-dokumentarista přírodovědných filmů. Kromě autorství několika přírodovědných populárních knih je znám jako přední český ilustrátor živé přírody.
Ondřej Sedláček – ornitolog, vysokoškolský pedagog na Univerzitě Karlově v Praze. Zabývá se ekologií ptáků a managementem přírodních stanovišť včetně praktických zásahů v chráněných územích.
Kateřina Ebelová – neteř Veleslava Wahla a jedna z iniciátorek projektu.
Jakub Hošek – historik, specializuje se na novodobou českou historii se zvláštním zaměřením na tématiku totalitních režimů.
Karel Cudlín – fotograf, zabývající se převážně dokumentární fotografií. V projektu má na starosti pořízení fotografií hlavních typů prostředí v Praze jako doprovod kapitol o typech prostředí v knize.

  • Přečtěte si více v rozhovoru s Petrem Voříškem z roku 2020 ZDE.

 


Článek z roku 2020 o Veleslavu Wahlovi:

K výročí Veleslava Wahla