Noční příroda a návrat kolpíka na Josefovské louky

V sobotu 10. 6. 2023 se pod Josefovem u Podklasního mlýna sešlo 70 zvídavých přírodomilů, aby poodhalili tajemství noční přírody na Josefovských loukách.

Začali jsme poděkováním za ohromující finanční podporu, které se ptačí parkům od široké veřejnosti dostává. V současnosti rezonují především fantasticky velké dary na nový ptačí park na jihu Čech, který ČSO brzy oficiálně vyhlásí.

Před úvodní botanickou částí jsme si představili další zajímavý projekt hodný podpory. První úplný fotografický atlas všech vyšších rostlin rostoucích v Česku. Přispět na jeho dokončení je možné zde: https://www.donio.cz/fotoatlas-rostlin-kniha-pojdme-to-dotahnout

 

 

Po důkladném ohledání orchidejí Josefovských strání jsme podnikli krátkou cestu do pravěku a setkali se s archaickými korýši listonohy a žábronožkami na Josefovském tankodromu. Tihle zvláštní tvorové obývali naši planetu už v době dinosaurů, proto překvapí, že jsou tu stále s námi v téměř nezměněné podobě. Za Živou lávkou jsme se zdrželi u naučného stanoviště se sklenicemi odchycených plazů, obojživelníků a vodní havěti, mezi kterou nechyběl největší vodní brouk na světě – vodomil černý.

Na novém centrálním ptačníku to žije!

Lidé ve frontě na Živou lávku si mohli krátit čas pozorováním čápů černých, vodoušů tmavých a kropenatých na novém centrálním ptačníku, na který je z vyvýšeného břehu Metuje fajn výhled.

Fronta na Živé lávce na JL. Foto: B. Michálek
Fronta na Živé lávce. Foto: Břeněk Michálek

Kroužkování ptáků u domečku ve vstupním areálu parku přineslo skvělou zprávu: slavíci modráčci, kteří tu byli okroužkováni v dubnu a znovu chyceni v květnu tu stále jsou! Jeden z opětovně chycených samců má narezavělou skvrnu. Původní názor, že je to západoruský poddruh volgae byl rozptýlen. Pták tu zůstal na dobu hnízdění, proto se jedná pravděpodobně o křížence slavíka modráčka středoevropského a tundrového.

Pravděpodobný kříženec slavíka modráčka středoevropského a tundrového. Foto: Břeněk Michálek

Odchyt netopýrů na mostu za Podklasním mlýnem poskytl kromě typických netopýrů vodních a nejmenších i nezvyklý úlovek v podobě velkého netopýra rezavého, který se do sítí obvykle nechytne, protože loví vysoko na obloze.

Půlnoční lov nočního hmyzu na světlo už je jen pro ty největší vytrvalce, ale vždycky stojí za to. Obrovští lišajové a desítky druhů dalších pestrobarevných nočních motýlů se třepetají na osvíceném plátně a dávají návštěvníkům dobrou noc.

Další noční akce bude Noc netopýrů na Josefovských loukách 1. 9. 2023 a 2. 9. 2023 na Mnišských loukách.

Na viděnou!

 

Kolpík bílý na Josefovkách

Slavíkovský a nový centrální ptačník, skupina velkých mělkých tůní, láká nové druhy ptáků. Jedním z posledních zaznamenaných je groteskně vypadající kolpík bílý. Je to už podruhé, kdy toto jaro Josefovské louky navštívil. Na jihu Moravy či Čech není kolpík tak vzácným jevem, ale tady ve východních Čechách, daleko od hnízdišť, se jedná o nevšední návštěvu.

  • Více o kolpíkovi na zde.
Kolpík bílý a husy velké na Josefovských loukách 15. 6. 2023. Foto: Břeněk Michálek