Jak usnadnit život čápům

Přes sedm tisíc lidí z různých zemí Evropy sleduje příběh čapího hnízda v krkonošském městysu Mladé Buky. Samec zvaný Bukáček přišel v květnu o partnerku, která zahynula na sloupu elektrického vedení a dál se staral o tři čapí mláďata. Bohužel, pravděpodobně stejný osud jako samici potkal na konci července také jedno z mláďat, když po dosednutí na dráty vysokého napětí spadlo na zem. Zda-li smrt mláděte skutečně zapříčinil elektricky proud je stále v šetření.

Veřejnost na záchranu čápů v Mladých Bucích přispívala štědrými finančními dary (čtete více). Bukáčkova mláďata se už osamostatnila a brzy ze záběrů kamery u hnízda zmizí nadobro. Jaká nebezpečí na ně číhají ve volné krajině, a jak můžeme čápům pomáhat nejen na začátku ale i po zbytek jejich života?

Naším úkolem je zajímat se především o to, v jakém stavu se nachází krajina, ve které čápi žijí. Způsobů, jak přispívat k její ochraně je celá řada. Kromě „čapích celebrit“ z Mladých Buků tak můžeme navíc pomoci i dalším stovkám čapích rodin v České republice.

Zdravé životní prostředí je zásadní pro přežití čápů. Foto: Jan Vratislav

Nezabezpečené elektrické vodiče – postrach všeho, co lítá

Smrt způsobená elektrickým výbojem nebo střetem s vodičem není ve světě čápů ničím neobvyklým a příznivci čapího hnízda v Mladých Bucích o tom ví své. Již koncem letošního dubna informovala ČSO o třech úmrtích čápů způsobených kolizí s dráty (více zde). Počet dalších takových případů, o kterých se neví, je však pravděpodobně mnohem vyšší. Energetické společnosti nebezpečné úseky postupně zabezpečují, jedná se však o časově a finančně velmi náročný proces. Nejnebezpečnější typ sloupu poznáme podle vodorovné konzoly se třemi podpěrnými izolátory. Tyto sloupy jsou nahrazovány alternativní konzolou (tzv. pařát) doplněnou bidlem z nevodivého materiálu. Jako další ochranná opatření slouží izolované vodiče a kryty zabraňující dosednutí ptáků. V České republice se podařilo zabezpečit již 15 % sloupů. ČSO spolupracuje  se společností EG.D (dříve E.ON) a společně připravují transfery čapích hnízd z aktivních sloupů na náhradní hnízdní podložky.

Nebezpečné vodorovné konzoly se postupně nahrazují konzolou typu Pařát. Foto: Vlasta Škorpíková

Jak můžete pomoci: Široká veřejnost může v této problematice významně pomoci sběrem dat o úmrtí ptáků a označováním rizikových elektrických sloupů a vodičů. Do faunistické databáze (avif) zaznamenávejte jakékoliv úhyny ptáků s co nejpřesnějšími údaji jako jsou souřadnice a u nálezů pod elektrickým vedením číslo nejbližšího sloupu. Tímto způsobem dáte o místě vědět. Znova však upozorňujeme, že k zabezpečení sloupu může dojít vzhledem k náročnosti úkonu za několik měsíců či let.

Při vkládání pozorování do databáze avif je důležité upřesnit zadávané údaje v poli „Aktivita“.  

Pole, louky a mokřady – potravní stanoviště čápů

Pozornost bychom měli zaměřit na to, v jakém stavu se nachází prostředí, ve kterém čápi shánějí potravu. Zemědělská krajina, významné potravní stanoviště čápů, prošla v minulosti proměnami, které v ní zanechaly celou řadu přetrvávajících negativních trendů – velké lány polí s monokulturami, chemizaci nebo odvádění vody z krajiny. Právě tyto faktory ohrožují největší měrou populace čápů bílých.

Jedině zdravá, pestrá a šetrně obhospodařovaná krajina zajistí čápům dostatečnou potravní nabídku. Důležité je proto zachování a obnova krajinných prvků jako jsou mokřady, remízky nebo meze. Klíčová je také podpora ekologického zemědělství. Farmy s drobnými políčky, pestrými osevními postupy a časově rozrůzněnou sklizní travních porostů přispívají k tolik postrádané mozaikovitosti krajiny. K šetrnému hospodaření patří také omezené používání pesticidů, v případě čápů především rodenticidů. Připomínáme případ z roku 2019, kdy se dva čápi na Opavsku otrávili jedem na hraboše (více ZDE).

Jak můžete pomoci: Přestože za stav krajiny jsou velkou měrou zodpovědní vlastníci pozemků a zemědělci, iniciovat pozitivní změny doma i ve svém okolí může kdokoli. K ochraně životního prostředí můžeme přispět nákupem přednostně českých bio potravin a pokud možno, tak podporou šetrně hospodařících zemědělců ve vašem okolí.

Čápi zaletují za potravou do polí, luk i mokřadů. Foto: Jan Vratislav

Pole politické – o osudu ptačích populací rozhodují zemědělské dotace

Naprosto zásadně určují podobu naší krajiny zemědělské dotace. Ty v současné době nedostatečně odměňují zemědělce za hospodaření citlivé ke krajině. Spíše naopak, vedou k další intenzifikaci hospodaření. Proto jsou pole zoraná až k samotným okrajům cest a v krajině zatížené chemickými látkami chybí remízky, meze nebo mokřady a další krajinné prvky. Překáží velkým strojům a jejich poslání co nejefektivněji sklidit co největší úrodu. Není divu, že naše krajina se na většině území změnila k horšímu. Také díky dopadům klimatické změny dochází k většímu tlaku na udržitelnější zemědělské hospodaření. Změny ale přicházejí příliš pomalu. Důkazem je toho i nedávno schválená podoba Společné zemědělské politiky (SZP) na evropské úrovni. Ambicióznější formy opatření prospívající přírodě se do její finální podoby nepodařilo prosadit. Reakci ČSO a Hnutí Duha na aktuálně schválenou podobu SZP si můžete přečíst v tiskové zprávě.

Jak nakrmit všechny hladové krky čekající v hnízdě , když naše zemědělská krajina často připomíná pustinu? Nejen čápi potřebují takovou zemědělskou politiku, která pomůže přírodě zase vzkvétat. Foto: Václav Zámečník

Jaká bude nová Společná zemědělská politika v České republice?

Schvalovací proces strategického dokumentu na národní úrovni stále probíhá a potrvá do prosince 2021. V současné době se potýká s velkým množstvím námitek ze strany neziskových organizací, včetně ČSO. Ta začátkem července poslala ministrům Tomanovi a Brabcovi otevřený dopis, ve kterém se společně s Hnutím Duha zasazuje o udržitelné hospodaření a předkládá konkrétní návrhy k jeho dosažení. K vývoji SZP na území České republiky se vyjádřilo také šest neziskových organizací zastupujících zemědělskou veřejnost ve společném dopise určeném ministrovi zemědělství, který dokládá, že i část zemědělské veřejnosti není spokojená se stávajícím návrhem strategického dokumentu.
Největší naděje z pohledu ochrany přírody se vkládají do nového nástroje SZP tzv. ekoschémat. Jedná se o finanční nástroj, na základě kterého budou zemědělci motivováni k šetrnému hospodaření. Na rozdíl od předchozí metody ozelenění dotací (tzv. greeningu) mají ekoschémata větší potenciál ukázat zemědělcům správnou cestu k šetrnému způsobu hospodaření. Nyní je na ministerstvu zemědělství, aby tento nástroj k ochraně přírody využilo efektivně. I vy jej o to můžete požádat.
Nadále je také potřeba bojovat za prostor, peníze a změnu pro přírodu. Více o těchto požadavcích ČSO a Birdlife International si můžete přečíst ZDE
Nástroje k šetrnému hospodaření existují. Nyní je potřeba jich efektivně využívat. Foto: Archiv ČSO
Jak můžete pomoci: Zájem veřejnosti o zemědělskou politiku a tlak na vládu je klíčový pro urychlení realizace požadovaných opatření, která prospějí stavu krajiny. Nezapomeňme, že peníze na dotace, které momentálně přírodě spíše škodí, než pomáhají, pochází z naší kapsy. Máme právo vědět, do čeho jsou investovány a dát najevo, když nesouhlasíme se způsobem, jakým se se s našimi penězi nakládá. Pokud jste na straně přírody, můžete napsat zprávu ministrovi zemědělství s požadavkem na schválení takové Společné zemědělské politiky, která skutečně vezme v potaz přírodu a život v ní.  Podrobnější informace o požadavcích naleznete ve výše zmíněných otevřených dopisech.

 

Stále můžete podepisovat Výzvu za Zdravou a pestrou krajinu, kterou ČSO spustila ve spolupráci s Hnutím Duha v prosinci 2020 (pro více informací klikněte na obrázek ).

Chcete vědět více?

Nahlédněte do archivu online pořadu ČSO Ornitolog na drátě. Celý 1. díl je věnován čápům a v 18. dílu se dozvíte více o polních ptácích a jejich ochraně.