Farma Klíč

Zemědělství utváří charakter české krajiny. Jak dokládá výzkum, ptáci i hmyz s vazbou na zemědělskou krajinu dlouhodobě ubývají. Jedná se o celkový obrázek, na úrovni farem bychom však našli velké rozdíly. Už dnes někteří zemědělci při svém hospodaření využívají ve větší míře nejrůznější nástroje na podporu ptáků a biodiverzity a často dělají pro přírodu i něco navíc. A i díky tomu se na jejich farmám daří přírodě lépe. Rádi bychom některé z těchto zemědělců postupně představili jako příklady dobré praxe. Věříme, že jejich pohled na hospodaření bude inspirativní nejen pro další zemědělce, ale i širokou veřejnost. Dnes se nám představí soukromý zemědělec Marek Klíč.

 

1. Mohl/a byste na úvod krátce představit sebe a Vaši farmu?

Jsme farma na Znojemsku na jihu Moravy. Hospodaříme v katastru obce Božice v ekologickém režimu a provádíme agroenvi opatření na podporu životního prostředí pro vzácné druhy živočichů. Pěstujeme krmné a nektarodárné biopásy na 17 ha. Pro ochranu čejky chocholaté máme vyčleněno 5 ploch o celkové výměře 62 ha. Usilujeme o vytvoření vhodného životního prostředí pro dropa velkého, který by mohl přeletět z nedalekého Rakouska.

Soukromý zemědělec Marek Klíč asistuje při kroužkování mladých sov pálených, které hnízdí na jeho farmě.

Velikost farmy: 450 ha  

Režim hospodaření: ekologický

Typ výroby: rostlinná a živočišná produkce

2. Využíváte AEKO na podporu ptáků? Co bylo hlavním důvodem pro vstup?

Využíváme AEKO opatření pro čejku chocholatou. Na 105 ha dále provádíme opatření na vytvoření vhodných podmínek pro hnízdění dropa velkého. Důvodem pro vstup do těchto opatření bylo to, že naše pozemky se nacházejí na jeho bývalém tokaništi.

Agroenvironmentálně-klimatické opatření na ochranu čejky chocholaté v polovině června vytváří pestré prostředí planě rostoucích i kulturních druhů rostlin.

3. Jaké vidíte největší pozitiva a negativa spojená se vstupem do opatření?

Největším pozitivem je, že dochází zkvalitnění půdy a zvýšení organické hmoty.  Vzhledem k tomu, že nepoužíváme chemické přípravky a umělá hnojiva, dochází ke zlepšení půdní mikrobioty a navýšení mykorhizních hub, které podporují symbiózu půdy s kořeny rostlin. Půda, která jakoby leží ladem, tak sama mění strukturu a zadrží více vody. Tímto stylem hospodaření plníme základní principy regenerativního zemědělství – co nejméně hýbat s půdou a pěstovat vysoký počet plodin na jednom poli.

Mezi negativa bych zařadil nemožnost použití farmářského osiva v AEKO opatřeních, a omezení ekoplatby na tyto plochy. Dalším problémem je administrativa, kdy platí čím více menších pozemků tím více záznamů evidence a složitější kontroly. Problematické je třeba sledování a dodržování veškerých termínů a požadavků. Pro nové žadatele o zařazení může být překážkou závazek na 5 let, ale to se dá vyřešit třeba založením biopásu na jeden rok na zkoušku bez podání žádosti o dotaci.

4. Děláte i nějaká další opatření na podporu ptáků/přírody?

Mezi další opatření jsou například krmné a nektarodárné biopásy na 17 ha. Dva hmyzí valy (beetlebank) na cca 1 ha, nebo např.  obnova polních cest, výsadba ovocné aleje nebo solitérních stromů. Tak jako většina ostatních zemědělců necháváme 3% půdy ladem (v našem případě to je medonostný víceletý úhor). Na půdě kravína a v seníku máme od České společnosti ornitologické umístěny budky pro monitoring sovy pálené a sýčka obecného. Letos se zadařilo a budka byla plně obydlena mladými sovičkami.

Marek Klíč pomocí biopásů a dalších opatření oživuje znojemskou zemědělskou krajinu.

5. Můžete přiblížit, zda díky Vašim aktivitám došlo k nějaké změně?

Došlo k zvýšení biodiverzity, k nárůstu počtu druhů hmyzu, zpěvných ptáků a divoké zvěře (zajíc, srnčí zvěř, křepelky). Pro dravce stavíme na polích s výskytem hraboše berličky. Sledujeme díky tomu zvýšený počet dravců. V ovocné aleji máme zastřešený hmyzí hotel s infopanelem pro děti, které se s rodiči rádi po aleji prochází. Takto je okolí obce atraktivnější i pro její obyvatele, kteří mají další místo, kam vyrazit do přírody.

6. Jak hodnotíte současnou podobu zemědělských dotací a obecně podporu zemědělců ze strany státu a EU? Jak by podle vás měly budoucí zemědělské dotace vypadat a co by měly podporovat?

Zemědělské dotace by měly především podporovat zemědělce, kteří zaměstnávají lidi z vesnice a podporovat lokální produkci a odbyt potravin v daném místě. Zemědělec by měl dostávat dotace teprve potom, až vyčlení alespoň 10% zemědělské půdy pro ekosystémové služby zaměřené na podporu biodiverzity a zadržování vody v krajině.