Ornitologická akademie

Ochrana přírody a ptáků je s rostoucí globalizací světa čím dál důležitější a má před sebou řadu nových výzev. Abychom na ně mohli reagovat a nadále pokračovat v kvalitní ochraně ptáků, potřebujeme v budoucí generaci podpořit osobní růst nových amatérských a profesionálních ornitologů, mapovatelů, vedoucích poboček a lídrů společnosti. Proto jsme se v roce 2021 rozhodli začít pořádat Ornitologickou akademii, která má za cíl najít, propojit a podporovat mladé ornitology v Česku.

Logo: Maruška Hánová

Co je to Ornitologická akademie?

Ornitologická akademie je souhrnné označení několika aktivit, které organizují dobrovolníci z řad mladých ornitologů ČSO pro své vrstevníky. Každý rok se akademie otevírá 25 novým motivovaným zájemcům o ptáky ve věku 15-25 věk z celé ČR. Hlavní náplní celého programu jsou tři aktivity, které běží celoročně – odborné semináře s pozvanými odborníky, terénní exkurze a společná setkání.

1) Semináře s pozvanými odborníky

Česká společnost ornitologická má dlouholeté zkušenosti s ochranou ptáků a mezi jejími členy najdeme řadu profesionálních vědců, ochranářů, publicistů, stejně jako stovky zkušených dobrovolníků zapojujících se do mapování, pořádání akcí pro veřejnost nebo činnosti poboček. Semináře s pozvanými odborníky si kladou za cíl propojit novou generaci se zkušenými členy ČSO a maximálně ji podpořit.

Přednášející v roce 2021: Jiří Flousek, Alena Klvaňová, Václav Beran, Jaroslav Koleček, Ondřej Prosický, Alena Jechumtál Skálová, Vojtěch Brlík, Břeněk Michálek, Peter Adamík, Zbyněk Janoška, Dawn Balmer (BTO), Petr Voříšek, Zdeněk Vermouzek, Lucie Hošková, Gabriela Dobruská, Kateřina Ševčíková

2) Společné exkurze

Minimálně 4x ročně se snažíme společně vyrazit na víkendové exkurze na ornitologicky atraktivní místa v ČR. Minulý rok jsme byli například na Pálavě, na Josefovských loukách, v Jizerských horách, v Beskydech nebo na konferenci ČSO v Mikulově.

3) Pravidelná setkání

Jednou za tři týdny pořádáme společné online setkání, jehož součástí je vždy prezentace o určování vybrané skupiny druhů, povídání z našich výprav za ptáky a mnoho dalšího!


Aktuální ročník

Přihlašování do aktuálního ročníku je otevřené do půlnoci 30. září. Hlásit se můžete zde.

Chcete přednostně dostat upozornění až se otevře přihlašování do dalšího ročníku Ornitologické akademie? Přihlásit se můžete zde.

Sledovat nás můžeš nově taky na Instagramu 🙂


Medailonky účastníků Ornitologické akademie


Organizační tým

Ondra, 25 let, Olomoucko

S ptáky jsem začal odmalička, nejvíce mě ovlivnil přírodovědný oddíl Lid medvědího potoka v Olomouci, kde jsem potkal podobné nadšence do přírody a začal s nimi jezdit na ptáky. Během střední mě hodně ovlivnila práce na středoškolské odborné činnosti, kdy jsem zkoumal hlasy lejska malého. Výzkumu ptačích hlasů a ptačí ekologii se nadále věnuji při studiu na University of Groningen. Organizuji Kurz určování ptáků ČSO a v budoucnu bych rád kombinoval vědeckou činnost s aktivní ochranou přírody především prostřednictvím vzdělávání. Věřím, že pořádáním OrnitoAkademie pomůžeme přitáhnout více mladých lidí k zájmu o ptáky – ochranu přírody jako celek.

Šárka, 25 let, Lounsko

Kladný vztah k přírodě u mě pěstovala rodina už od malička, ale k ornitologii jsem se dostala až na vysoké škole. Mým hlavním zájmem je výzkum velkých šelem, ale u toho si nacházím dost času na pozorování ptáků i výjezdy s kroužkovatelem. Zatím jsem stále začátečník, ale i díky Akademii jsem se jen za poslední rok naučila spoustu nových poznatků k určování i ekologii ptáků, zúčastnila se řady ornitologických akcí a poznala mnoho nových lidí stejně zapálených pro přírodu. V budoucnu bych se ráda věnovala ochraně přírody a pořádání různých osvětových akcí pro veřejnost, zejména pro děti a mladistvé.

Mikuláš, 21 let, Ostravsko

Od mala jsem se zajímal o přírodu a všechno živé. Pro ptáky jsem se nadchnul v 11 a od té doby mě to nepustilo. V 16 jsem měl možnost strávit rok na střední škole v USA, kde jsem poznal úžasnou ptáčkařskou komunitu, trochu jiný přístup k ptáčkaření a spoustu nových druhů.  Na vysoké škole nakonec nestuduji ptáky, ale všeobecné lékařství. Ptáci mi přesto zůstali jako krásný koníček, který mě připravuje o většinu mého volného času. Vždycky rád vyrazím na nějakou zajímavou lokalitu, i když většinu času na ptácích teď trávím kroužkováním.

Eliška, 20 let, Jizerské hory

K ptáčkům jsem se dostala přes moji kamarádku, jejíž táta je ornitolog. Naprosto mě to uchvátilo a bylo mi jasné, že přesně tomu bych se chtěla věnovat. Můj zájem se prohloubil, když jsem si našla přítele, který se věnuje ornitologii už odmalička. V současné době studuji biologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde jsem se připojila k výzkumnému týmu – Centrum kognitivní etologie (CKE), se kterým jsem začala jezdit do terénu, na kroužkování a u nichž budu pracovat na své bakalářské práci, kde budu zkoumat chování strakapoudů velkých a prostředních. Taktéž se již druhým rokem účastním Liniového sčítání druhů (LSD) a ve svém volném čase se snažím ptáky fotit nebo kreslit (můj Instagram). V budoucnu bych se chtěla ptákům věnovat i profesně, v jaké sféře se teprve uvidí :).

Kuba, 20 let, Brněnsko
Příroda mě zajímala vždycky, časem ale ornitologie „vyhrála“ nad všemi ostatními obory. Výzkumu ptáků jsem se pak začal věnovat už na gymnáziu – zjišťoval jsem, jestli a jak ptákům pomáhají nebo škodí lesní průseky kolem elektrického vedení (a výsledky práce se nám podařilo vydat v impaktovaném časopise). Ve sledování lidského vlivu na ptačí společenstva pokračuji i dále. V týmu na Ústavu biologie obratlovců AVČR zjišťuji, jak městské prostředí ovlivňuje ptačí migraci. Studuji biologii na Přírodovědecké fakultě UK, a i když je konec mého studia naštěstí zatím ještě daleko přede mnou, rád bych i po něm pokračoval ve vědě.

Kontakt: belfin@birdlife.cz