Představujeme účastníky Ornitologické akademie 2023

Klimatická změna, nevhodné hospodaření v krajině a mnoho dalších, i méně viditelných problémů, staví ochranu přírody před stále větší výzvy. Abychom na ně mohli reagovat a dlouhodobě pokračovat v kvalitní ochraně ptáků a jejich prostředí, potřebujeme podpořit osobní rozvoj u mladších generací a najít v nich budoucí amatérské a profesionální ornitology, mapovatele, vedoucí poboček či lídry ČSO. Proto jsme se v roce 2021 rozhodli pro založení Ornitologické akademie, která má za cíl najít, propojit a podporovat mladé ornitology v Česku. Ornitoakademii tvoří kolektiv mladých nadšenců, kteří si společně ve volném čase vytváří a koordinují nabitý ornitologický program. Více o Ornitologické akademii.

Rádi bychom nejen dalším mladým ornitologům představili medailonky letošních nových účastníků akademie. V Česku je spoustu mladých nadšenců do pozorování ptáků a jejich příběhy můžou být jistě pro některé motivací a inspirací.



Patricie, 23 let, východní Čechy

Lásku k přírodě mám už od malička, raději jsem koukala na dokumenty o zvířatech místo na pohádky. Cesta k ní byla ale složitější a špatný výběr střední školy tomu moc nepomohl. Co chci dělat, mi bylo dlouho nejasné, nakonec jsem se dala správným směrem. Začalo to brigádou v soukromé zoo u kopytníků, potom studiem na VOŠ zemědělské, díky které jsem se dostala přes praxi do záchranné stanice a také ve mně odstartovala lásku k ornitologii. Účastnila jsem se Vítání ptačího zpěvu, ukázky kroužkování a informace o ptácích i jejich zpěvu jsem se učila postupně taky. Letos jsem se stala členem Ornitologické akademie a splnil se mi sen. V kalendáři mám už zapsaných několik výletů za ptáky a taky kurzů, kde můžu svoje znalosti zlepšovat. Ve škole mě čeká absolventská práce na téma Monitoring avifauny v mojí vesnici. V budoucnu bych si přála věnovat se více práci na zahradě a přetvářet ji v biodiverzitně bohatší a svoje znalosti šířit, také ráda maluji a tak by se mi líbilo své malby dále využívat k ochraně ptáků a celkově přírody.

Instagram: hpatriciebird

Dorča, 19 let, Beskydy a Olomoucko

Na přírodě mě vždy nejvíce zajímalo, jak je v ní vše propojené. Ráda bych pochopila tento systém do hloubky a jsem si jistá, že ptáci jsou pro tento účel výbornou modelovou skupinou. K ornitologii mě přivedl především skvělý kolektiv Ornitologické akademie a k zájmu o přírodu jako takovou samozřejmě nespočet úžasných přírodopisných dokumentů a jistě i skutečnost, že jsem vyrůstala obklopena krásnou přírodou Moravskoslezských Beskyd. Studuji na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a kromě ornitologie se věnuji také poznávání vodních bezobratlých a hmyzu. Svá pozorování aktivně vkládám do online databází a několikrát jsem se zúčastnila také kroužkování ptáků (včetně akce Acrocephalus). V budoucnu bych se nadále chtěla věnovat studiu biologie, ochraně přírody a popularizaci vědy.

Hynek, 17 let , Liberecko

Jako mnohé další i mě zájem o přírodu provází už od mala. První ryze ornitologickou vzpomínku mám ale asi čtyři roky nazpět, kdy se mi naskytla možnost pozorovat zásnubní tance jeřábů. Poté už věci nabrali poměrně rychlý spád, začal jsem navštěvovat ornitologický kroužek, přišly také první kroužkovací akce, které můj zájem dále prohlubovaly. K nim se v poslední době přidaly i různé mapovací a sčítací projekty. V budoucnu bych určitě rád v těchto aktivitách dál pokračoval, společně s další ochranou přírody a popularizací vědy.

 

Víťa, 15 let, jižní Morava

Divoká zvířata mě zajímají odmalička. Ptákům jsem se začal více věnovat asi v roce 2021, kdy jsem pozoroval hnízdění vlh pestrých v okolí svojí vesnice. Nejvíce mě ale zajímají dravci. V roce 2022 jsem připravil příspěvek o hnízdění kání lesních na Žákovskou ornitologickou konferenci. V letošním roce budu ve sledování kání pokračovat, plánuji se zapojit do monitoringu káně lesní ve skupině pro ochranu a výzkum dravců a sov. Ptáky také fotografuji. Chodím do ornitologického kroužku a účastním se s ním ornitologických víkendovek. Jezdím také na exkurze, které pořádá Jihomoravská pobočka ČSO. V budoucnosti bych se chtěl věnovat výzkumu ptáků, zejména jejich chování, ale hlavně také ochraně přírody.

Patrik, 15 let, Olomoucko

Už od mala mě rodiče vedli k přírodě. K ptákům jsem se dostal i díky dědovi, který se věnuje fotografování a pozorování ptactva. Vše začalo již v roce 2018, v tom roce  jsem zapsal svoje první hlášení na avif. K ornitologii jsem se pořádně dostal až v roce 2021, začal jsem chodit víc do terénu a začal jsem se pravidelně zúčastňovat akcí ČSO. Moji vášeň pak prohloubilo hnízdění výrečka malého (Otus scops) v Olomouci. V budoucnu bych chtěl vystudovat právnický titul a pomáhat v ČSO s právními úkony. Pozorování ptáků bych nechal jako koníček. Taky se snažím fotografovat a natáčet ptáky, které potkám na svých cestách. Fotky a videa dávám na můj Instagram a YouTube.

 

Žofka, 15 let, Praha

Moje rodina je hodně vědecky zaměřená a v tom duchu jsem byla vychována i já, takže mě příroda fascinovala odjakživa. K ptákům jsem se dostala přes přátele ornitology, kteří mi potom i pomáhali s různými projekty, jako s žákovskou konferencí, kde jsem měla příspěvek o teritoriální agresivitě budníčků. V budoucnu bych chtěla jít na Českobudějovickou univerzitu studovat ornitologii, případně obor zoologie. Mám hrozně ráda holuby a chtěla bych se jim věnovat, takže bych ráda směřovala k zaměření na zlepšení vztahů mezi lidmi a holuby a na péči o ně, plus na zlepšení jejich postavení ve městech.

 

Matouš, 15 let, Mladoboleslavsko

O ptáky jsem se začal zajímat již v osmi letech, kdy jsme s kamarádem pozorovali a obdivovali dlaska na krmítku a považovali ho za velikou vzácnost. Postupem času mě ptáci a jejich focení začalo bavit víc a víc. Začal jsem chodit na ornitologický kroužek a hlavně díky své rodině, která mě velmi podporovala, poznával nové lidi a získával více zkušeností. S novými lidmi a více zkušenostmi bylo i více příležitostí se účastnit odchytů ptáků. Odchyty ptáků mě vždy bavily, ale ještě více mě bavilo ptáky pozorovat na velmi malou vzdálenost ve volné přírodě. V současnosti se věnuji projektům jako je zimní sčítání vodních ptáků (IWC) a liniové sčítání druhů (LSD). Také se velmi rád věnuji monitoringu ptáků na konkrétních lokalitách. Do budoucna bych se rád více zaměřil na kroužkování, praktickou ochranu ptáků a jejich biotopů a na monitoring lokalit, nejen co se týká ptáků, ale obecně živočichů, protože mě sice ptáci zajímají nejvíce, ale ostatní příroda mě také velmi baví.

Kuba, 15 let, Písecko

Ptákům se věnuji asi od 6 let. Vše začalo na rybníku Řežabinec, kde se dodnes koná kroužkovací akce Acrocephalus. Právě tady jsem se poprvé seznámil s ornitologií, ale ještě jsem netušil, že to bude můj koníček. Zde jsem se seznámil Jirkou Šebestiánem, ornitologem, který mě nechal přičichnout k terénní práci. Potkal jsem tu i svého současného mentora Jaroslava Závoru, který mě zasvětil do ornitologie a všemu, co k tomu patří.  V projektu “Vrabci v Zoo Hluboká“ jsem potkal dalšího důležitého člověka který mi hodně přinesl do života a otevřel nové obzory ve vyšší ornitologii a tím je Martin Šálek. V současné době jsem terénní pracovník v tomto projektu, kde provádím odečty vrabců s barevnými kroužky a v posledních třech letech pozoruji zcela bílé vrabce. Účastním se různých kroužkovacích akcí, monitoringu vodního ptactva či mapování rehků domácích v obci Skály. V obci Skály mám několik projektů zaměřených na pomoc ptákům ve spolupráci s obcí a veřejností. V budoucnu se pokusím získat kroužkovací licenci, rád bych se věnoval vrabcům domácím a chtěl bych studovat biologii se zaměřením na ptactvo.

Lukáš, 18 let, Třeboňsko

K přírodě mám kladný vztah již od malička, kdy jsem chodil na vycházky do přírody se svým dědou. Postupem času jsem začal jezdit na rybníky Českobudějovicka a objevovat jejich krásy i všímat si nešetrného hospodaření. Vodní ptactvo mě okouzlilo natolik, že se mu věnuji doposud a rozhodně v tom nehodlám přestat. Můj zájem o ornitologii se prohloubil, zejména když jsem se seznámil se zkušenějšími ornitology, kteří mě ve všem hodně posunuli. Možnosti se samozřejmě také hodně otevřely, když mi rodiče koupili stativový dalekohled. V současné době studuji na Gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích. Ve volném čase věnuji nejvíce času právě ptákům, a to zejména husám, kachnám, rackům a bahňákům. Ať už je to v rámci pravidelného monitoringu, nebo při mé nejoblíbenější činnosti, dlouhodobém sledování barevně značených jedinců. V budoucnu bych se rád podílel na výzkumu, ochraně i kroužkování ptáků. Dále bych chtěl pokračovat ve studiu biologie a občas za ptáky někam vycestoval.

Kristýna, 21 let, Českobudějovicko

O ptáčky jsem se zajímala už jako malá. Vždy jsme totiž společně s mladší sestrou rády pozorovaly a určovaly vše živé. Už od začátku mě přitahovaly hlavně drobné druhy pěvců. S babičkou jsem pozorovala ptáčky na krmítku a můj zájem se prohloubil, když jsem začala sledovat hnízdící rehky domácí a mé vysněné vlaštovky obecné, jejichž pozorování se věnuji již téměř 10 let. Na hnízdění synantropních a zahradních druhů ptáků jsem zaměřila i svou maturitní práci. V současné době studuji biologii na Jihočeské univerzitě. V rámci mé bakalářské práce zaměřené na funkční diverzitu ptačích společenstev mapuji ptáky v Českých Budějovicích a soustředím se hlavně na jejich rozpoznávání podle hlasu, v čemž bych se ráda zlepšila. Občas také vyrazím na kroužkování s členy CKE (Centrum kognitivní etologie). Ve volném čase stále pozoruji vlaštovky a další ptačí sousedy, s rodinou vyvěšujeme budky, nebo občas zajdu s kamarádkou na ornitologickou vycházku. Ptákům bych se určitě chtěla věnovat i profesně. Ráda bych vyzkoušela více věcí a zůstala u toho, co mě bude naplňovat nejvíce. Určitě bych se ráda věnovala také kroužkování.

Anička, 15 let, Praha

K ptákům jsem se dostala díky tátovi, takže se o ně a přírodu zajímám od doby, co si pamatuji. Jsem členem ČSO a účastním se různých přírodovědných akcí (Festivaly ptactva, Vítání ptačího zpěvu, Ornitologická konference, Biologická olympiáda, Ptačí hodinka, akce v Orlickém Záhoří, …). S tátou jsme se také zapojili do LSD. Přírodě bych se určitě chtěla věnovat i profesně. Zatím ale nevím, jak přesně.

 

 

Filip, 15 let, Šumpersko

Zájem o přírodu jsem měl už jako malý a společně s rodinou jsem v ní trávil hodně času. Účastnil jsem se také různých přírodovědných soutěží. Na Zlatém listu ve Štramberku jsem se poprvé více dostal k ptákům a rozhodl se, že bych se jim chtěl více věnovat. Nejvíc mě zajímají horské druhy ptáků s jejich stanovišti. Momentálně se také zaměřuji na psaní Středoškolské odborné činnosti na téma reintrodukce tetřívka obecného. Ptáky mě baví pozorovat, poslouchat i fotit. Rád bych do budoucna získal kroužkovací licenci a propojil ornitologii se svým zaměstnáním.

 

Káťa, 21 let, Praha a severní Čechy

Příroda mě baví a fascinuje odjakživa. Mým nejoblíbenějším předmětem ve škole byla vždycky biologie. Každoročně jsem se účastnila Biologické a Ekologické olympiády, kam jsme jezdili s partou kamarádů. K ptákům jako takovým jsem se však dostala až později, a to díky přírodovědnému kroužku, se kterým jsme chodili hodně do terénu, učili se o přírodě a v neposlední řadě jezdili na různé biologické soutěže, konkrétně třeba Indiánská stezka nebo Zlatý list. Na národní kolo Zlaťáku jsem se pokaždé moc těšila, protože jsem tam byla mezi svými. Rok co rok se na jednom místě ČR sešla správná parta lidí, všichni se stejným zájmem a na stejné vlně. Právě na Zlatém listu jsem poprvé spatřila kroužkování ptáků. Aktivně se ornitologii věnuji od roku 2019, kdy jsem měla to štěstí a narazila na skvělou ornitologickou bandu, v čele s Jirkou Vaníkem. Joo… a tím začala moje ornito jízda. Společně jsme jezdili každý víkend do terénu pozorovat, poslouchat a kroužkovat ptáky. Mým nejoblíbenějším ptáčkem je malý bandita, brhlík lesní.

Co se týká mého nynějšího studia, tak už na nižším stupni gymnázia jsem věděla, že chci jít dál studovat biologii. Sen se mi splnil a momentálně jsem ve 2. ročníku na Přírodovědecké fakultě UK. Na naší fakultě jsem součástí výzkumné skupiny, která se zabývá evoluční neurobiologií a neuroanatomií obratlovců. Já se věnuji především neurobiologii ptáků. Kvůli škole teď na ptáky nemám tolik času, jak bych chtěla. Ve svém volném čase se snažím chodit kroužkovat nebo jen tak s přáteli pozorovat, kde co lítá, a následně zadávám svá pozorování do Ebirdu. Taky mě moc baví ptáky malovat. Ornitologie pro mě není jen koníček, ale životní styl. V budoucnu bych se chtěla ptákům určitě dál věnovat, ať už po vědecké stránce, třeba právě skrz neurobiologii, nebo jejich popularizaci.

Natalie, 17 let, Praha

Od dětství jsem měla vášeň a zvídavost k přírodě, především ptákům. Narodila jsem se a žila deset let v San Diegu, kde jsem dobře znala biotop Kalifornského chaparralu a pacifického pobřeží. Ve volném času jsem vždycky ráda chodila do terénu sledovat a fotit ptáky. V Česku se mi prohloubil vztah s ornitologií a vším živým. V roce 2022 jsem začala pracovat na práci o vlivu kontaminace těžkými kovy na hematologické znaky u mláďat sýkory koňadry pro Středoškolskou odbornou činnost v rámci PřF UK. Během jednoho ze svých výletů do terénu ke sběru dat jsem získala možnost okroužkovat svého prvního ptáka. Měla jsem možnost sledovat stavění hnízd a růst života z malých skvrnitých vajíček až po téměř dospělá mláďata, která už začala opouštět hnízda. Od té chvíle jsem věděla, že bych se chtěla v budoucnu věnovat ptákům a přírodním vědám, ale přesný směr zatím nevím, protože teď se snažím rozšířit své znalosti a vstřebat nové zkušenosti v přírodovědných oblastech.

Marie, 27 let, Karvinsko

Příroda mě fascinovala od mala, k ptákům jsem se dostala asi díky knihám Ptáci Evropy (Rob Hume) a Výpravy do ptačího světa (Mike Unwin a David Chandler). Ráda se zapojuji do monitorovacích programů ČSO typu atlasového mapování, či LSD. V rámci pobočkové činnosti se účastním např. monitoringu pobočkového ptáka roku. Spolupracuji s místním SVČ a muzeem na pořádání přírodovědných vycházek a workshopů. Ve volném čase se věnuji kroužkování. Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem studovala zoologii, má diplomová práce se zaměřovala na chování ptáků během kladení. Největší životní náplní je pro mě kresba a malba, nejčastěji ptáků, kteří jsou pro mě velkou inspirací, a do budoucna bych se chtěla věnovat právě této činnosti.

IG: https://www.instagram.com/nosuri.art/

Beáta, 14 let, Broumovsko

O ptáky se zajímám už od malička a dostala jsem se k nim díky mojí sestře. Ptákům se zatím profesně nevěnuji a mám je jako koníček, ale do budoucna bych se jim profesně věnovala ráda. Nejvíce bych chtěla kroužkovat a zkoumat ptačí migraci. Moje oblíbené skupiny jsou drozdovití, lejskovití a šplhavci.

 

 

 

Alča, 17 let, Plzeňsko

Od dětství jsem ráda sledovala filmy o přírodě. K samotné ornitologii jsem se dostala až na druhém stupni základní školy na semináři z přírodopisu. Začala jsem zpracovávat vstupní úkol na olympiádu na téma „vodní ptactvo“. Nyní píšu seminární práci na téma ornitologické lokality ČR. Do budoucna chci pokračovat se SOČ. Po gymnáziu bych ráda studovala na přírodovědecké fakultě a věnovala se ekologii ptáků a problematice ptáků v intenzivně zemědělsky využívané krajině.

 

 

Marťa, 18 let, Praha

Odjakživa mě přitahovala příroda. V přírodovědných dokumentech mě vždycky fascinovaly výhledy do krajiny a zajímavosti o fauně a flóře světa. Chtěla bych toho co nejvíc vidět na vlastní oči. Ráda se toulám přírodou s krosnou na zádech a s partou kamarádu po boku. K ornitologii jsem se dostala díky seriálu o pozorování ptáků v časopisu v ABC. To mi otevřelo oči a ukázalo, že pozorovat přírodu se dá i za barákem a nemusí se jezdit na druhý konec světa. Mojí nejoblíbenější skupinou ptáků jsou sovy, které pozoruji v nedalekém lese a píši o nich SOČ. V budoucnu bych se určitě chtěla věnovat studiu biologie. Zajímá mě, jak funguje celý ekosystém a chtěla bych zkoumat přírodu a pomáhat jí.

 

Lucka, 21 let, Brno

Příroda mě zajímala odjakživa, vždycky jsem ráda sledovala dokumenty v televizi i všechno živé okolo sebe. Během studia na gymnáziu jsem se rozhodla, že se chci biologii věnovat i dále, a nakonec jsem se rozhodla pro studium zoologie na Masarykově univerzitě. Vždycky jsem tíhla hlavně k savcům, ale v poslední době se velmi prohloubil i můj zájem o ptáky. Hodně tomu pomohl také semestr, který jsem strávila na Erasmu v Etiopii, tamní ptačí fauna mi opravdu učarovala a rozhodla jsem se, že se ptákům budu trochu víc věnovat i doma. Ráda bych i v budoucnosti zůstala u vědy, ptákům se zatím věnuju pouze ve volném čase, chtěla bych se zapojit do aktivit ČSO nebo dalších ornitologických projektů. Ornitologická akademie je v tomhle skvělá příležitost naučit se spoustu nového a poznat skvělé a zajímavé lidi.

Hanuš, 18 let, Dačicko

Zájem o ptáky jsem měl prakticky od mala, protože nám každoročně na dvorek přilétali a do dneška přilétají rehci. Mé zálibě v ptácích a biologii obecně napomohlo i to, že pocházím z malé vesnice, kde máme přírodu hned za dveřmi. Můj zájem se ještě prohloubil, když jsem poprvé absolvoval biologickou olympiádu. Momentálně pracuji na Středoškolské odborné činnosti (SOČ), kde dokumentuji druhovou rozmanitost fauny a flóry na znovu se obnovující uzavřené skládce. Zajímavé momenty v krajině se snažím zachytit ve fotografii nebo ve filmu.

 

Nikol, 20 let, Olomoucko

O přírodu, včetně opeřenců, se zajímám již od nepaměti. Proto má cesta vedla na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, kde momentálně studuji molekulární biologii. V budoucnu se v rámci svého studia plánuji věnovat imunologickým molekulárním procesům, nevyjímaje těch ptačích. Práce v laboratoři mě sice baví, terén však navštěvuji s ještě větší oblibou. Tam ptáky fotím, sčítám a nově se zaobírám vlastní kroužkovatelskou činností a související lopotou. Ráda také cestuji, a proto mě těší, když mám možnost svou zálibu skloubit i s ptáčkařením.

 

Fanda, 15 let, jižní Morava

K ornitologii jsem se dostal asi v 8 letech, když jsem poprvé viděl v lese strakapouda. Ptáky jsem pak příležitostně pozoroval na krmítku a na rodinných výletech. Více jsem se o ně začal zajímat, když mě můj známý vzal na jaře do blízkých Jaroslavic na bahňáky. Od té doby navštěvuji pravidelně nejen Jaroslavické rybníky, ale také např. rybníky na Břeclavsku a Hodonínsku.

Aktuálně studuji na gymnáziu ve Znojmě. Poslední 2 roky ptáky také fotím a pozorování vkládám do databází Avif a eBird. V budoucnu bych chtěl studovat na škole technického zaměření a ptákům se věnoval ve svém volném čase.

Káťa, 22 let, Královéhradecko

O přírodu a zvířátka se zajímám už od malička. Začalo to mým zájmem o paleontologii a přerostlo v nadšení pro všechny možné biologické obory. I přes mé zájmy v ostatních přírodovědných oborech u mě však ornitologie zůstává na prvním místě. Ve volném čase pak nejraději chodím do přírody a pozoruji ptáky.

V současnosti studuji na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradce Králové obor Biologie a ekologie. Tématem mé bakalářské práce je charakteristika a využití hnízdních dutin šplhavců v místních lesích, se zaměřením na strakapouda velkého. Do budoucna bych si chtěla pořídit kroužkovací licenci a začít se věnovat více projektům, které zkoumají ptáky.

Matouš, 15 let, Praha

O přírodu se zajímám už od svého útlého dětství. Vždy mě zajímala celkově všechna zvířata, ale ptáci si mě získali svou pestrostí, barevností a tím, že je můžu najít všude. Svoje zkušenosti a znalosti o přírodě jsem začal nabírat hlavně za covidu, kdy jsme byli několik měsíců na chalupě a já měl tak krásnou přírodu hned za barákem. Poslední roky se velmi zajímám i o plazy a obojživelníky. S kamarády natáčím videa, ve kterých se snažíme ukázat, že jsou to stejně fascinující tvorové jako všichni jiní a není třeba se jich bát.