Kurz určování ptáků ČSO

„NAUČÍME VÁS URČOVAT NAŠE PTÁKY“

Ptáci jsou oblíbenou skupinou zvířat. Jsou krásní, rádi se ukazují a bez jejich hlasů by na světě bylo až strašidelné ticho. Cílem kurzu je účastníkům doslova otevřít oči a odklopit uši a pomoci začít objevovat úžasný svět ptáků. Najednou už nebudete na procházce v lese sami, ale uvidíte v keři poskakovat červenku, na vrcholu smrku poznáte podle zpěvu kosa, opodál bude vyzpěvovat drozd a do dutiny bude lítat sýkorka, která zrovna krmí svá mláďata.

Dokázat určovat všechny naše ptačí druhy je běh na dlouhou trať. Nejlepší způsob, jak posunout své ornitologické znalosti dál, je vyrazit do terénu s někým, kdo už ptáky spolehlivě umí a ukáže vám všechny své zkušenosti. Ty byste v knížkách jen těžko hledali. Jedna vycházka s odborníkem by byla super, ale pro zapamatování všech informací je potřeba pravidelné opakování a trénink. Právě proto ČSO v roce 2019 přišla s novým kurzem. Účastníci stráví s odborníky desítky hodin v terénu na nejrůznějších ornitologicky atraktivních lokalitách. Tyto vycházky jsou doplněné o spoustu inovativních cvičení a přednášek. Postupně uvidíte více než polovinu ptačích druhů ČR a naučíte se je určovat podle vzhledu a zpěvu. Kromě samotného určování je v kurzu i velký důraz na chování a ekologii druhů. Na konci celého snažení obdržíte čestný certifikát a lektoři vás individuálně nasměrují do dalšího rozvoje. Ti nejšikovnější pak mohou plynule navázat Kurzem Členové členům, který je určen pro pokročilé a zaměřen hlavně na osvojení si mapovacích metod.

Celý program budete navíc absolvovat ve skupině 25 stejně nadšených lidí. Společně v přírodě zažijeme, jaké to je třeba mrznout při čekání na rozlet jeřábů, poslouchat houkání puštíka ve víru velkoměsta, pozorovat východ slunce se zpěvem rákosníků nebo obdivovat tokání sluk.


Hlavní lektoři kurzu

Ondřej Belfín Ondru příroda bavila již od dětství, a tak rodiče neváhali a přihlásili ho do přírodovědného kroužku. Tam objevil svoji vášeň pro naše opeřené sousedy, která ho už asi nikdy neopustí. Následovala SOČka, kde přičichl k vědě a také své oblíbené bioakustice, které se snaží naplno věnovat během studií na PřF UK. Jeho cvičení na učení ptačích hlasů vás nenechají v klidu spát. Pravidelně se účastní monitorovacích programů, kroužkovacích akcí nebo pomáhá s akcemi pro veřejnost. Zkušenosti, jak předávat své bohaté ornitologické zkušenosti dál, byl sbírat třeba v Chorvatsku, Švýcarsku nebo Austrálii. Kromě samotného lektorování má na starost také organizaci celého kurzu a rád vám zodpoví vaše dotazy.

 

Jakub Hlaváček Kuba se věnuje ptákům od narození. Má bohaté terénní zkušenosti a setkal se téměř se všemi evropskými druhy. Nejraději je v terénu přes noc, protože ta rána za to stojí! Věnuje se monitorovacím programům (IWC, mapování pro AOPK, atlasové mapování,…) a stále více také popularizační činnosti v rámci Vítání, Festivalu ptactva, kurzů ornitologie, individuálních exkurzí a ukázek kroužkování. Těžiště jeho ornitologických aktivit leží v kroužkovací činnosti, kde se specializuje na projekt CES a migrační odchyty. Navštívil řadu tuzemských kroužkovacích akcí, a protože miluje cestování, tak byl sbírat zkušenosti v Turecku, Kanadě, nebo Gibraltaru.

KONTAKT: kurzcso@birdlife.czPartnerem prvního ročníku Kurzu určování ptáků byla firma Veolie. Pro její zaměstnance proběhly speciální vycházky do okolí.