Zažijte s námi Soví noc!

Ku příležitosti vyhlášení sýčka obecného Ptákem roku 2018 jsme letos spolu s dobrovolníky z řad jednotlivců i organizací připravili speciální sérii nočních vycházek. Dozvíte se na nich mnoho zajímavého nejen o sýčkovi, ale i o jeho dalších houkajících příbuzných. Na úvodní povídání a promítání o sovách, mnohde doplněné o aktivity pro děti, navážou noční vycházky za sovami v okolí. Samotná výprava za sovami je dobrodružstvím nejen pro děti, i kdyby se nakonec žádná sova neozvala. S tím je třeba počítat – půjde se do přírody na divoké sovy.

Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni sýčkovi věnovat svůj čas, přichystat tuto jedinečnou vycházku a přiblížit sovy i dalším milovníkům přírody. Pro mnoho lidí je sýček  záhadnou sovou, ale většina netuší, že mu u nás hrozí vyhynutí, ani co ho ohrožuje. Proto budeme velmi rádi za každou další Soví noc, která otevře oči dalším lidem. Pokud vás tato myšlenka, jak svou kapkou přispět do letošní kampaně Ptáka roku zaujme, všechny potřebné informace k naplánování vycházky (včetně toho, co vám k ní můžeme poskytnout) najdete ZDE.

Přehled vycházek:

Sledujte průběžně, budeme doplňovat.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Mělník
Ve čtvrtek 15. 3. od 17:00 proběhne v kavárně Regionálního muzea Mělník, náměstí Míru 54, setkání s živými sovami a přednáška o našich sovách a jejich tajemném nočním životě.

V pátek 16. 3. je plánována večerní vycházka za sovím houkáním do Kokořínského dolu. Sraz v 17:50 na železniční zastávce Nebužely (odjezd vlaku z Mělníka v 17:29), ukončení ve 20:30 na nádraží ve Lhotce, odkud jede vlak zpět do Mělníka. S sebou baterku, terénní obuv a reflexní doplňky pro chodce. Vycházka se koná jen za vhodného počasí bez deště a silného větru. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, vede Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Slánsko

Vycházka za sýčkem obecným, ptákem roku 2018 se uskuteční v pátek 20. 4. (18:00–21:30)
Z důvodu ochrany sýčků je počet lidí omezen na max. 15 osob. Ze stejného důvodu se zájemci dozví přesné místo srazu až po přihlášení na akci u Martina Šálka (salek@birdlife.cz). Děkujeme za pochopení.
Podmínka: vlastní doprava na lokalitu
Program: Seznámení s výzkumem a aplikovanou ochranou sýčka obecného, rozbor vývržků synantropních sov, ukázka loveckých a hnízdních biotopů sýčka, odstraňování technických pastí, večerní pozorování sýčků, sov pálených a kalousů ušatých.

Vrané nad Vltavou

V sobotu 3. 3. proběhne od 16:30 hodin v CEV Zvoneček povídání a promítání o sovách, prohlédneme si pera, vývržky, naposloucháme hlasy. Po západu slunce se v případě vhodného počasí vydáme do okolních lesů za živými sovami. S sebou obuv to terénu a svítilny. Vede Gabriela Dobruská (Tel.: 724 687 996) a Michal Kubelík (Tel: 606 131 028).

JIHOČESKÝ KRAJ

Blatná

Sraz ve čtvrtek 15. 3. v 19:00 v SOŠ Blatná, ale pro zájemce s výjezdem již od 17:00 a noční vycházkou i na závěr. Podrobnosti viz fotopozvánka, bude upřesněno. Pořádá ČSO ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná a SOŠ Blatná, vede Petr Pavlík, podrobnosti na www.csop.cz/blatna.

 PLZEŇSKÝ KRAJ

Plzeň

Sraz účastníků v pátek 23. 3. v 18:00 hod na Záchranné stanici živočichů Plzeň (Zábělská 75). Zde se dozvíte zajímavosti ze života sov, prohlédnete si soví letku pod binokulární lupou, uvidíte živé sovy ze Záchranné stanice živočichů Plzeň a vydáte se na netradiční noční vycházku za sovami do blízkého lesa pod Chlumem. Pořádá ČSO ve spolupráci s DES OP, vede Lubomír Volter (Tel: 608 568 065). Pozvánku najdete ZDE.

 

ÚSTECKÝ KRAJ

Ústí nad Labem

V pátek 16. 3. je plánována večerní vycházka za sovím houkáním po ústeckém sídlišti Severní terasa. Sraz v 17:45 na trolejbusové zastávce Mírová, v parku na rohu ulic Mírová a Mezní. Nejdříve proběhne krátká ukázka našich sov ze sbírek muzea a sovího peří. Následně vyrazíme za sovami na sídliště. Podle nadšení účastníků a dle spolupráce sov bude přizpůsobena trasa vycházky. V Ústí nad Labem stále hnízdí i sýčci obecní, takže pokud nám bude přát štěstí, setkáme se i s nimi. S sebou vybavení do města a dobrou náladu. Kdo vydrží až do konce, může bojovat o velký plakát se sovami. Vycházka se koná jen za vhodného počasí bez deště a silného větru. Pořádá Muzeum města Ústí nad Labem a Česká společnost ornitologická, vede Václav Beran (lutra@email.cz, 731 407 839)

LIBERECKÝ KRAJ

Jizerka
Tradiční Soví noc v Jizerských horách, dvoudenní akce pro všechny milovníky přírody (zejména pro rodiny s dětmi), se uskuteční 27.–28. 4. s přespáním v osadě Jizerka. V pátek na vás čeká zajímavé povídání o nočních opeřených obyvatelích Jizerských hor, blízké setkání se živými sovami, večerní škola soví řeči a výprava do nočního lesa. V sobotu bude připravena ranní vycházka za ptáky s ukázkou kroužkování a dopoledne bude plné her s ptačí tématikou. Letošní ročník bude věnován zejména ptáku roku 2018 a oslavám 50. výročí vyhlášení CHKO Jizerské hory.
Pořádají: Správa CHKO Jizerské hory, Společnost pro Jizerské hory, o.p.s. a Česka společnost ornitologická.
Na akci je nutné se přihlásit. Více informací (včetně jak a kde se přihlásit) naleznete po 5. 3. na www.projizerky.cz a www.jizerskehory.ochranaprirody.cz. Dříve přihlášení není možné.

 

OLOMOUCKÝ KRAJ

Horka nad Moravou

Tradiční Soví noc na Sluňákově se uskuteční 9. 3. v Centru ekologických aktivit města Olomouce – Sluňákově. Od 18:00 program v ekocentru – naučné hry a aktivity se soví tématikou (nejen) pro děti, prodej triček, CD, odznáčků a dalších předmětů z produkce ČSO, přednáška o životě sov s ukázkami handicapovaných sov ze ZS a exponátů ze sbírek ORNIS Přerov. Komentovaná exkurze do terénu místního areálu Domu přírody pro veřejnost (podle počtu účastníků případně opakovaná), kde se pokusíme „nahoukat“ místní puštíky a kalouse. Rodinné vstupné 50 Kč. Další informace na www.slunakov.cz.

Kontakt na organizátory: Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz) a Jiří Popelka (tel.: 585 154 711, e-mail: info@slunakov.cz,)

Olomouc

17. 3. je připraven celodenní program v Centru popularizace vědy a výzkumu PřF UP – Pevnosti poznání. Naučné hry a aktivity se soví tématikou (nejen) pro děti. V 16:00 vědecko-popularizační přednáška o životě sov s ukázkami handicapovaných sov ze ZS. V 18:00 krátká vycházka do olomouckých parků za městskými druhy sov. Další informace a detail programu na www.pevnostpoznani.cz

Kontakt na organizátory: Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz) a Martina Vysloužilová (tel.: 585 634 142, e-mail: martina.vyslouzilova@upol.cz)

Přerov

Čtvrtek 8. 3. bude v ornitologické stanici v Přerově patřit tradičně sovám. Od 16:30 hodin ornitologové postupně představí všechny druhy sov, které můžeme potkat v České republice. Zvláštní hvězdou podvečera bude sýček obecný, který si bohužel svým ohrožením vysloužil letošní titul Pták roku. Návštěvníci se seznámí i s jeho hlasem a hlasy dalších sov, dozví se odlišnosti řádu sovy od jiných ptáků a další zajímavosti. Preparáty sov ze sbírek ORNIS umožní srovnání velikostí a pohled zblízka, k vidění budou i trvale handicapované živé sovy ze záchranné stanice. Se vstupenkou obdrží návštěvníci otázku, za jejíž správné zodpovězení budou moct získat velký plakát se sovami.

Akce se koná v budově ORNIS v Bezručově ulici č. 10 v Přerově, zakončena bude v blízkém parku Michalov (100 m pěšky), kam se všichni vypraví za živými sovami do jejich „domova“. Předpokládané zakončení v 18:30-19:00 hodin, jednotné vstupné 30 Kč, doporučujeme vhodné oblečení a obutí pro pobyt venku. Vede Jana Kosturova (kosturova@prerovmuzeum.cz).

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Ostrava Zábřeh

TAKOVÉ TO SOVÍ HOUKÁNÍ proběhne 6. 3. v 17:00 v ekocentru ČSOP Ostrava V Zálomu Ostrava Zábřeh (zastávka MHD Pískové doly); přednáška o naších sovách, hlasy sov, rozbor vývržku; 18:15 – přesun MHD do (19:00) Třebovického parku, průvodce E. Tošenovský

S sebou: dalekohled, jízdenku MHD 30 minut, čelovku, účastnický poplatek 30 Kč, každý odejde se sýčkem. Pozvánku najdete ZDE. Kontakt:  Ptáček Dan (773 151 127), Mayer Jan  (733 726 250), zo.csop.alces@email.cz.

 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Tišnov

Začátek ve čtvrtek 15. 3. v 18:00 v SVČ Tišnov (Riegrova 312). Představení našich druhů sov a jejich hlasů, hry pro děti a večerní vycházka na Květnici, při které se pokusíme nalákat a zaslechnout její soví obyvatele. Ukončení do 21 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci se Střediskem volného času Inspiro. Životem sov vás provedou Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, j.kolecek@gmail.com) a Ivana Kroutilová (tel.: 737 331 437, reditelka@svcinspiro.cz).

Zastávka u Brna + Rosice

V pátek 23. 3. proběhne v 17:00 přednáška s promítáním RIC Zastávka, potom pro zájemce společná procházka do Obory Rosice (cca 5 km). Vede Ivo Hertl (hertl@atlas.cz)