Začínají se líhnout první čapí mláďata!

Na mapě čapích hnízd se objevila první oranžová kolečka, značící první letošní čapí mláďata. Čápi na vajíčkách sedí okolo 33 dnů. Na svatého Řehoře (12. března) jsme zaznamenali již 80 obsazených hnízd. Je tedy možné, že některé páry tehdy již začínaly i snášet a inkubace jejich vajec se v těchto dnech bude blížit ke konci.

Zaznamenat takto malá mláďata není vůbec jednoduché. Pokud nám pohled do hnízda neposkytuje webkamera, můžeme na jejich přítomnost usuzovat pouze z chování – když například zastihneme rodiče přinášejícího potravu, kterou rozděluje pod sebe do hnízda. Jinak si musíme ještě chvilku počkat, než budeme mít šanci zahlédnout první hlavičku. Buďme trpěliví a opravdu si počkejme, než abychom naši netrpělivost řešili prostřednictvím dronů a riskovali vyrušení sedícího rodiče.

Malá mláďata se líhnou postupně, stejně jako jsou postupně snášena vejce. K jejich sledování by nám měly stačit již instalované kamery.

Čáp bílý patří mezi zvláště chráněné druhy a jakékoli rušení v okolí hnízda, kterým létající dron bezesporu je, je porušením zákona. Pomatujme na to, zvláště v následujících dnech, kdy bohužel předpověď počasí není pro malé čápy právě příznivá. V období prvních dní života jsou totiž velmi zranitelní a špatné počasí bývá velmi častou příčinou úmrtí malých mláďat v prachovém šatě. Proto je dobré v následujících dnech hnízda kontrolovat, ale zpovzdálí, a sledovat, jak se čápi na hnízdě chovají. Pokud na hnízdě, kde jsme již pravidelně pozorovali sedícího jedince, uvidíme čápy postávat či dokonce zastihneme hnízdo zcela prázdné, může to ukazovat na ztrátu snůšky či malých mláďat. Doufejme, že takových hnízd bude co nejméně, ale buďme připraveni i na smutná zjištění. Je to přirozený průběh hnízdění – tak to v přírodě prostě chodí a my jenom, na rozdíl od našich předků, toho můžeme být svědky v přímém přenosu. To by nás ale nemělo od sledování průběhu hnízdění odradit, vždyť je to jeho přirozenou součástí.

V tomto týdnu jsme doplnili do Čapích hnízd některé funkce. Objevila se šedá kolečka značící prázdné podložky, stejně jako dříve mění hnízda na mapě v průběhu sezóny barvu, nově ale i tvar. Kromě tradičních kroužků se setkáme i s trojúhelníky, které značí, že hnízdo potřebuje kontrolu. Trojúhelníky se objevují vždy po měsíci od poslední kontroly. Modrý trojúhelník například značí, že na hnízdě byl čáp či dokonce pár, ale už dlouho nebylo hnízdo kontrolováno. Nevíme tedy, zda čápi hnízdí nebo ne a proto je žádoucí hnízdo znovu zkontrolovat.  Naším cílem tedy je, aby na mapě bylo co nejméně trojúhelníků. Pouhý pohled na mapu nám ukáže, jaká hnízda v okolí potřebují kontrolu nejvíce.

Dále jsme do detailu hnízda doplnili „kategorii umístění„, kde se v rámci rolovacího menu vybírá umístění hnízda. Tato kategorie nám do budoucna pomůže nejen vyčlenit prázdné, nikdy neobsazené podložky (a vyhodnocovat např. jak dlouho trvá, než je poprvé obsazena), ale i hnízda na sloupech elektrického vedení a sledovat, zda je patrný vzrůstající trend v obsazování tohoto typu hnízdiště. Proto prosíme, až budete zadávat svá pozorování, o vyplnění této kategorie u hnízd, kde zatím vyplněná není. K úpravě detailu hnízda se dostanete přes tlačítko „upravit“ v pravém horním rohu detailu hnízda.

Předem děkujeme za spolupráci a přejeme jen pozitivní zážitky. Kéž je pro mláďata letošní sezóna příznivá!

Gabriela Dobruská