Reportáž z členské exkurze Lanzarote 2024

Text a fotografie: Patricie Halámková


Středa 7. února

7. února začal náš týdenní výlet na Kanárské ostrovy. Na letišti Césara Manriqua v Lanzarote se vše obešlo bez větších problémů, až na jeden chybějící kufr, který se vrátil až o pár dnů později. Naši řidiči obstarali auta a mohlo se vyrazit k ubytování. Někteří už po cestě pozorovali rorýse jednobarvé. Bydleli jsme v Costa Teguise, hezkém menším městečku omývaném Atlantským oceánem. Zde na nás čekaly vily či apartmány v komplexu Playa Roca. K večeru jsme se vydali na menší procházku s pozorováním ťuhýka šedého a volavky rusohlavé.

Ťuhýk šedý Lanius excubitor ssp. koenigi
Volavka rusohlavá Bubulcus ibis

Čtvrtek 8. února

Se zabalenou snídaní a obědem jsme jeli na první lokalitu. Tou bylo okolí kozí farmy, kde jsme viděli husice rezavé, orebice berberské, skřivánka krátkoprstého nebo lindušku kanárskou.

Husice rezavé Tadorna ferruginea
Linduška kanárská Anthus berthelotii

Další z navštívených míst byla Jardin de Cactus – kaktusová zahrada v Guatize, poslední projekt architekta Césara Manriqua. Na ostrově Lanzarote prosadil zákaz stavění domů vyšších než palmy a navrhoval stavby, které ladily s ostrovní krajinou, pokrytou lávovými poli. Zde jsme pozorovali vrabce pokřovní.

Vrabec pokřovní Passer hispaniolensis
Kaktusová zahrada

Poté jsme se vydali na pláž Caleta del Mojón; lávově černé kameny prostupující bílým pískem a výhled na rozprostírající se vodní hladinu lákal ke koupání. Voda byla příjemná, dle mého pocitu určitě nad 20 stupňů, a lindušky kanárské se ukázaly už na menší vzdálenost.

Volavka stříbřitá Egretta garzetta

Po cestě k útesům jsme se zastavili poblíž města Hariá, kde ti šťastnější viděli pěnici bělohrdlou, a samotné město skýtalo podívanou na ne tak běžné listnaté stromy, kde byli kanáři divocí, hrdličky chechtavé a sýkory modré. Z vyhlídky nad útesy Mirador de El Risco de Famara jsme poprvé pozorovali supy mrchožravé.

Městečko Hariá
Divoký kanár Serinus canaria

Den jsme zakončili ochutnávkou místních vín, sýrů a salámů v perfektní společnosti Carmen, naší budoucí průvodkyně, při její přednášce o významné poušti El Jable a její ochraně.

Pátek 9. února

9.2. První zastávkou byl Volcán El Cuervo- sopečný kráter, obklopený lávovou krajinou. Někteří si všimli hnízda, ale až druhá zastávka jiný den potvrdila sokola šahina. Dále jsme pokračovali do malého městečka Yaiza, kde jsme navštívili náměstí s muzeem Aloe vera, a k laguně a do saliny Salinas de Janubio. Poprvé jsme ve větší míře pozorovali vodní a mokřadní ptactvo, například pisilu čáponohou, několik druhů kulíků a pisíka obecného. Na protilehlé pláži, ten den s velkými vlnami, se v písku daly najít malé olivíny – minerály vznikající krystalizací magmatu. Den jsme zakončili v Parque Nacional de Timanfaya – Národním parku Timanfaya. Prohlédli jsme si vulkány, stále sktivní sopeční činnost a opět se ukázali i supy mrchožravé.

Koliha malá Numenius phaeopus
Krkavec velký Corvus corax ssp. canariensis

Sobota a neděle 10. a 11.2.

Víkend jsme strávili s průvodci a ochránci pouště El Jable. U vesnice Soo jsme se mohli podívat, formou safari, na pouštní druhy a dozvědět se něco více o této nádherné lokalitě. Drop obojkový, dytík úhorní, běhulík plavý, sokol stěhovavý, hýl trubač/pouštní, to je malý výčet pozorovaných druhů. Oba dva dny jsme měli oběd ve výborné místní restauraci v Muñique. Druhý den jsme završili v laguně La Santa; mokřadní zátoka skýtala pohled na volavku stříbřitou, více druhů jespáků, kameňáčky pestré, vodouše šedé a rudonohé, kolihu malou a další.

Orebice berberské Alectoris barbara
Drop obojkový kanárský Chlamydotis undulata ssp. fuerteventurae
Běhulík plavý Cursorius cursor
Hýl trubač/pouštní Bucanetes githagineus

Pondělí 12. února

12.2. Tento den nás čekal výlet katamaránem na sousední ostrov Fuerteventura. V přístavu Playa Blanca jsme se chvíli zdrželi a poté pokračovali na krmiště supů. Na mršinách koz, krav a ovcí se krmili krkavci velcí, supi mrchožraví, racci žlutonozí a středomořští. Na ostrově žije bramborníček kanárský, který se vyskytuje pouze zde. V Barranco de Rio Cabras jsme ho i s veverkami berberskými mohli pozorovat, navíc veverky se daly krmit i z ruky.

Caleta del Fuste lákala k pozorování faetona, ale bohužel jsme ho nezastihli. Před odjezdem na Lanzarote jsme ještě stihli zajet k dunám Corralejo, kde se odvážlivci rychle smočili v oceánu. Lodí jsme se pak vrátili na Lanzarote.

Veverka berberská Atlantoxerus getulus

Úterý 13. února

V tento den jsme se vrátili na už jednou navštívená místa – kozí farmu, město Hariá, Volcán El Cuervo, kde se nám konečně podařilo pozorovat sokola šahina. Novými zastávkami byly vyhlídka nad údolím Elvira Sanchéz a Puerto del Carmen s místními papoušky alexandry malými.

Údolí Evira Sanchéz. Foto: Katarína Slabeyová
Poslední ohlédnutí za sokolem šahinem z 1 km vzdáleného parkoviště. Foto: Katarína Slabeyová

Středa 14. února

Čas před odletem jsme strávili v hlavním městě Arrecife. Nacházejí se zde dvě pevnosti obklopené písčitými plážemi. V jejich okolí jsme pozorovali mnoho druhů bahňáků, jmenovitě kameňáčky pestré, kolihy malé a nebo kulíky písečné.

Kamenáček pestrý Arenaria interpres
Účastníci výpravy za ptáky Lanzarote 2024 i našimi průvodci

Seznam pozorovaných ptáků (59):

husice rezavá volavka popelavá
orebice berberská kolpík bílý
potápka černokrká sup mrchožravý ssp. majorensis
holub skalní moták pochop
hrdlička zahradní káně lesní
hrdlička chechtavá dudek chocholatý
hrdlička senegalská poštolka obecná ssp. dacotiae
drop obojkový ssp. fuerteventurae sokol stěhovavý šahin ssp. peregrinoides
rorýs jednobarvý alexandr malý
dytík úhorní ssp. insularum ťuhýk šedý ssp. koenigi
pisila čáponohá krkavec velký ssp. canariensis
kulík bledý sýkora modrá
kulík zlatý skřivánek krátkoprstý
kulík písečný skřivánek menší
kulík mořský vlaštovka obecná
koliha malá jiřička obecná
pisík obecný vlaštovka skalní
vodouš rudonohý budníček pruhohlavý
vodouš šedý pěnice černohlavá
kamenáček pestrý pěnice bělohrdlá
jespák písečný pěnice brýlatá
jespák obecný bramborníček kanárský
běhulík plavý vrabec pokřovní
chaluha konipas bílý
racek středomořský linduška kanárská
racek žlutonohý pěnkava obecná
rybák severní hýl trubač/pouštní
buřňák šedý konopka obecná
volavka stříbřitá kanár divoký
volavka rusohlavá

Exkurze ČSO