Volný pracovní tábor na Josefovských loukách

Přijeďte pomoci s údržbou ptačího parku od pondělí 17. 7. 2017 do pátku 28. 7. 2017 (možno přijet i jen na jeden či několik dní).

Ubytování na „správě“ ptačího parku zdarma!

Ptačí park má nově své správní pracoviště. Město Jaroměř poskytlo ČSO prostory v historické budově přímo v Pevnosti Josefov na Okružní 36 (50.3370N, 15.9294E). Některé místnosti jsme již vybavili postelemi a zprovoznili kuchyňku. Poprvé tak můžeme poskytnout zázemí dobrovolníkům, kteří pravidelně přijíždějí do ptačího parku na letní brigádu.

Přidejte se též!

Využijte skromné ubytování zdarma v unikátním Josefově. 1,5 km od vstupu do ptačího parku u Podklasního mlýna a 2,3 km od hlavního vstupu u Starého Plesu. Restaurace a obchůdky poblíž. Tři (propojené) noclehárny, jedna společenská místnost. Jedna kuchyňko-koupelna (sprcha oddělená závěsem, sprcha s teplou vodou). Jeden oddělený záchod. Spaní ve vlastních spacácích!

Posláním dobrovolníků je posekání a odklizení trávy ze vstupního areálu parku. Vysekáme a shrabeme i naučnou stezku a okolí hradítek a stavidel.

Po řádném zaškolení můžete sekat ruční kosou, nebo, pokud jste oprávněná osoba, i motorovým křovinořezem. Náročnější porost poseká správce parku. Hlavní činností tedy bude hrabání a nošení sena, natírání informačních cedulí a další údržbové práce.

Příprava na „divoké koně“

Jednání o nákupu a propachtování pozemků v západní části parku vrcholí. Pokud bude na začátku prázdnin jisté, že dostaneme pod kontrolu dostatečně velké území, musíme začít připravovat domov divokým koním – exmoorským poníkům. Ti nám pomohou s vytvářením ideálního prostředí pro mokřadní ptáky v klidové zóně parku. Přijeďte pomoci se zajištěním přirozené pastvy na Josefovských loukách! Postavíme aklimatizační ohradu a umístíme kůly ohrady. Na podzim musí být výběh připraven pro mladé poníky, kteří sem budou přivezeni z populární rezervace Milovice.

Zájemci se mohou hlásit Břeňkovi Michálkovi, josefovskelouky@birdlife.cz, mob.: 734 226 037

Tábor na Olešence

Účastníci Volného pracovního tábora v Josefově mohou poslední den (28. 7. 2017) přejet na divočejší (spaní ve stanech, strava z polní kuchyně) pokračování tábora na Olešenku v Orlických horách, kde spřátelená organizace JARO již několik desetiletí každoročně ručně seká nádherné podhorské orchidejové louky u obce Rzy. Více informací v pozvánce.