V roce 2023 se podařilo zachránit více než 250 hnízd ohrožených zemědělskou technikou

Ornitologové a ohleduplní zemědělci dohledali v roce 2023 více než 250 hnízd sedmi ptačích druhů a předešli jejich zbytečnému zničení zemědělskou technikou. Vedle nejčastěji chráněné čejky chocholaté se jednalo o motáky lužní nebo chřástaly polní, ale na Českobudějovicku se podařilo ochránit také hnízda dvou našich nejvzácnějších bahňáků – pisily  čáponohé a tenkozobce opačného. Výčet druhů pak doplňují kulík říční a moták pochop. Všem, kteří se snaží o pomoc ptákům nejen v zemědělské krajině, patří velké poděkování a přání dalších úspěšně ochráněných hnízd v roce 2024.

Početnost ptáků zemědělské krajiny se dlouhodobě snižuje. Na vině je i destrukce hnízd a usmrcování mláďat zemědělskou technikou, ke kterým dochází v průběhu celé hnízdní sezony od března až do srpna. Jednou z možností, jak tomu předejít, je dohledání hnízda a jeho viditelné označení.

Hnízdo čejky se označuje 2 tyčemi umístěnými na řádku ve vzdálenosti 10 m od sebe s hnízdem uprostřed. Foto: Václav Zámečník

Přestože se jedná o časově náročnou aktivitu, postupně se přímé ochraně hnízd věnuje stále více lidí. Jen v rámci České společnosti ornitologické se touto cestou chránilo 194 hnízd čejek a jedno hnízdo kulíka říčního, 41 hnízd motáků lužních nebo 12 hnízdišť chřástalů polních. Zcela unikátní bylo zajištění ochrany hnízda tenkozobce opačného a pisily čáponohé. Kromě ornitologů chrání ptačí snůšky i mláďata také někteří zemědělci, což představuje i nový filmový dokument ČSO. 

 „Bez spolupráce se zemědělci není možné hnízda ochránit. Je potěšující, že kromě ojedinělých výjimek se zemědělci staví k jejich ochraně pozitivně a označená hnízda objíždějí. Navíc, a to nás těší obzvláště, roste počet zemědělců, kteří sami aktivně hnízda při své práci dohledávají a snaží se předejít jejich zničení,“ uvědomuje si Václav Zámečník, zemědělský specialista ČSO, zásadní roli zemědělců při ochraně hnízd.

„Právě příběh jednoho takového zemědělce se podařilo letos natočit a věříme, že jeho zkušenosti budou inspirativní i pro další,“ doplňuje Václav Zámečník.


Čtěte také:

Tipy pro zemědělce, jak chránit polní ptáky