Setkání odborníků na dravce a sovy v Přerově

Před padesáti lety byla při tehdejší Československé ornitologické společnosti založena Skupina pro výzkum dravých ptáků a sov. Později došlo k rozdělení ornitologické společnosti a také pracovních skupin.

Česká Skupina pro ochranu a výzkum dravců a sov se tuto sobotu 27. ledna sešla na tradičním setkání, kde se hodnotila loňská sezona. Setkání se po několika letech uskutečnilo v nově vybudované stanici ORNIS v Přerově. Musím uznat, že se přestavba bývalé Moravské ornitologické stanice podařila. Moderní, prostorná, a přitom útulná stavba nám poskytla opravdu reprezentativní prostory k pořádání schůze, na které se sešlo téměř 40 zájemců o dravce a sovy. Jako každý rok, tak i letos zazněly referáty o vývoji populací druhů, kterým je věnován celorepublikový monitoring, ale i druhům, jimž se věnujeme jen na vybraných územích.

Z přednesených zpráv je možné konstatovat, že u většiny druhů se systematická ochrana daří. Početnost stoupá nebo je přinejmenším stabilní například u sokola stěhovavého, motáka lužního, luňáka červeného, orla královského nebo mořského.  Pomalu narůstá početnost i u dalších dvou orlů – skalního a křiklavého. Naopak se ani po několikaleté snaze nedaří navrátit na původní stav hnízdící populaci sýčka obecného, který už není opravdu obecný, a sovy pálené. 

I když má tato pracovní skupina téměř 130 registrovaných spolupracovníků, s radostí uvítáme v našich řadách další zájemce o spolupráci. Monitoring dravců a sov je opravdu zajímavá, a hlavně potřebná činnost, kdy schopných spolupracovníků není nikdy dost. Pokud máte o spolupráci na výzkumu a ochraně dravců a sov zájem, kontaktujte vedoucího SOVDS Bedřicha Landsfelda (landsfeld@sovds.info nebo landsfeld@volny.cz).

Tomáš Bělka