Reportáž z členské exkurze Slovensko 2023

V polovině června 2023 jsme se vypravili na exkurzi na západní Slovensko. S kolegy se Slovenské ornitologické společnosti/BirdLife Slovensko jsme navštívili dvě zajímavé lokality na Považí – Beckovské Skalice a Dubnické štěrkovisko – a pak jsme se vydali na sever – do Malé Fatry, Západních Tater a na Horní Oravu. Setkali jsme se s několika místními průvodci a podařilo se nám pozorovat i většinu druhů ptáků, které jsme si přáli vidět! Naší výpravy se zúčastnilo 32 pozorovatelů a milovníků ptáků z celé České republiky.

Naší první zastávkou na Slovensku byla nenápadná lokalita Beckovské Skalice u Trenčína. Naši místní Slovenští kolegové – Radovan Jambor a Andrej Chudý – nám přiblížili historii a současný management v území. Kromě několika běžnějších druhů pěvců se nám pěkně předvedl včelojed lesní (Pernis apivorus) a ostříž lesní (Falco subbuteo).

Další zastávkou byla nejmenší slovenská Ptačí oblast – Chránené vtáčie územie – Dubnické štěrkoviště. Bývalý těžební prostor se nachází v husto osídleném údolí Váhu, doslova jen několik metrů od dálnice no přesto ohromí bohatstvím ptactva.

Jsou tady udržovány štěrkové ostrovy jako jedno z mála míst, kde mohou v současnosti hnízdit rybáci obecní (Sterna hirundo) a racci chechtaví (Chroicocephalus ridibundus), oba silně ohrožené druhy, kterých počty oproti minulosti značně poklesli. Na fotografii Andrej Chudý ze Slovenské ornitologické společnosti/BirdLife Slovensko, který se této lokalitě věnuje dlouhodobě, při výkladu.

Na Dubnickém štěrkovišti žije i kolonie kvakošů nočních (Nycticorax nycticorax). Hezky se nám předváděli a sedali na nedaleké stromy, takže jsme si je mohli dobře prohlédnout.

Po přejezdu na Oravu jsme v pátek dopoledne začali prohlídkou záchranné stanice pro volně žijící živočichy u pána Metoda Maceka v známe oravské obci Zázrivá.

Pokračovali jsme výstupem do sedla Medziholie. Počasí nebylo ideální, nicméně louky byly krásně rozkvetlé a výhledy nádherné.

Sobotu jsme strávili v Západních Tatrách, v nádherné Roháčske dolině. Na rozdíl od předchozího dne bylo počasí ideální – trochu pod mrakem, ani příliš teplo, ani zima. Hned na začátku naší trasy jsme pozorovali létajícího orla skalního (Aquila chrysaetos).

V tento den se nám věnoval místní ornitolog Vladimír Michalec.

Konipas horský (Motacilla cinerea) u Ťatliakovho plesa v závěru Roháčské doliny.

Ťatliakovo pleso.

Odtamtud jsme ještě vystoupali horským chodníkem k Prvnímu a Druhému Roháčskému plesu.

Cestou jsme pozorovali kosy horské (Turdus torquatus), lindušky horské (Anthus spinoletta), pěvušky modré (Prunella modularis), čečetky tmavé (Acanthis cabaret) i několik pasoucích se a odpočívajících kamzíků.

 

Zbytek naší exkurze jsme strávili na Horní Oravě. Byli jsme ubytováni přímo u ptačího ostrova na Oravské přehradě. Kromě vodouše rudonohého (Tringa totanus) se nám na ostrově podařilo pozorovat i dva racky černohlavé (Larus melanocephalus).

Krajina v okolí Oravské přehrady na hranicích s Polskem, kam jsme se poslední den naší exkurze vypravili hledat konipasy citronové spolu s Miroslavem Demkem ze Slovenské ornitologické společnosti/BirdLife Slovensko.

Jeden z našich cílových druhů – konipas citrónový (Motacilla citreola).

Na lokalitě se jich pohybovalo několik a všichni jsme si je dobře prohlédli. Pro mnoho účastníků to bylo první pozorování tohoto druhu vůbec a tak jsme velmi spokojeni vyrazili na zpáteční cestu do ČR.

 

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v Zázrivé na nákup tradičních slovenských sýrových výrobků. Exkurze byla velmi příjemná a poučná i díky našim kolegům ze Slovenska, za co jim patří naše díky. Na několika místech byly k dispozici i informační tabule, a měli jsme možnost si prolistovat i publikace věnující se jednotlivým lokalitám, co přispívá ke zvyšování povědomí veřejnosti o jejich význame a ptactvu, které se na nich vyskytuje.


Doprava na exkurzi byla financována z projektu Kam za vtákmi.

Projekt Kam za vtákmi č. 304021BMX4 se zaměřuje na zatraktivnění přírodních hodnot v přeshraničním území prostřednictvím intenzivní kampaně na přilákání obyvatel, ale i návštěvníků do území s bohatými přírodními hodnotami a pestrými ptačími společenstvími. Aktivity jsou zacíleny na všechny návštěvníky se zájmem strávit čas v přírodě a objevovat přírodní dědictví.

Logo programu Interreg V-A a EU