Pozvánka na vycházky ke Světovému dni mokřadů 2019

2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

 

Navštivte s námi mokřady a poznejte jejich ptačí obyvatele!

 

Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.

Přehled vycházek:

PRAHA

Malá Strana

Sraz v sobotu 16. 2. v 9:00 na Klárově. Přesnou polohu najdete na mapě. Vycházka za ptáky zimujícími na Vltavě v centru Prahy. Vede: Jaroslav Cepák (jaroslav.cepak@seznam.cz).

Modřany
Sraz v neděli 3. 2. v 9:45 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

Vltava – Troja
Sraz v sobotu 2. 2. v 9:45 u stanice MHD Podhoří. Vycházka proti proudu Vltavy s pozorováním zimujících vodních ptáků. Ukončení u hlavního vchodu do zoo. Vedou: Vlaďka a Jiří Sládečkovi (sladecek@psp.cz, 724 006 885).

 

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Městec Králové

Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 na hrázi Krčského rybníka (nebo v 8:15 před skautskou chatou v Městci Králové). Procházka povede po modré turistické značce od Krčského rybníka, po bývalé hrázi Štítarského rybníka, údolím Štítarského potoka k Jakubskému rybníku u obce Poušť, kde bude individuální rozchod. Trasa měří cca 3 km, cestou budeme pozorovat ptáky, seznámíme se s problematikou mokřadů a za vhodného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vlastní dalekohledy vítány, nezbytné teplé oblečení do terénu. Organizuje Královéměstecký okrašlovací spolek ve spolupráci s ČSO. Kontakt: Vlastimil Osoba (775 912 263) a Miloš Kovář (723 128 646).

Neratovice
Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu (na mlékojedské straně). Vycházka (7 km) kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany, které nezamrzají ani v zimě. Pozorování a určování vodních ptáků. S sebou dalekohled, teplé oblečení, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník. Vede: Libor Praus (libor.praus@gmail.com, 605 522 692).

Srbsko

Sraz v sobotu 2. 2. před vlakovým nádražím v Srbsku v 9:00. Trasa povede podél řeky Berounky do Berouna. S sebou si vezměte nejen obvyklé vybavení (velkou svačinu a dobré boty), ale také dalekohled a teplé oblečení, protože při pozorování ptáků budete často zastavovat a postávat. Vemte si také baterku, protože cesta vede podél zimoviště netopýrů, kam se bude možné podívat. Exkurzí Vás provede zoolog Správy CHKO Český kras Jaroslav Veselý.

Pozvánka

Vavřinecký rybník + Jindice (Kutnohorsko)
Sraz v sobotu 26. 1. v 10:30 ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova, ve 12:00 v Jindicích. Procházka kolem rybníka, na 12:00 h. přesun do restaurace, po společném obědě přednáška o mokřadech, aktuality z ornitologie a zhodnocení r. 2018.
Vede: Jan Křivský (krivsky@gmail.com, tel. 732 560 647).

Vltava, Řež – Roztoky
Sraz v sobotu 2. 2. v 10:05 na lávce v Řeži (u zastávky ČD). Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany – Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny.
Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím.
Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost.
Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková (hoskova@birdlife.cz, tel. 602 972 368).

 

JIHOČESKÝ KRAJ

Planá nad Lužnicí

Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 v parku na Strkově. Vycházka povede podél plánských rybníků a řeky. Vede: Stanislav Vyhnal (vyhnal.stanislav@seznam.cz).

 

PLZEŇSKÝ KRAJ

Rokycany – Plzeň – Doubravka 

Sraz v sobotu 9. 2. v 8:45 na nádraží ČD Rokycany (8:45) nebo ČD Plzeň – Doubravka (9:15). Za mořskými orly, ale i dalšími zajímavými živočichy se vydají rokycanští ochránci přírody v rámci tradiční zimní vycházky zaměřené na pozorování vodních ptáků zimujících na řece Berounce. Ta se v této době stává rájem velkého množství známých i méně známých vodních ptáků, ale i vyder či bobrů. Akce, která je určena všem zájemcům o pozorování živočichů, jejich fotografování či zimní přírodu se uskuteční v sobotu 9. února. Sraz účastníků o tuto unikátní a svým způsobem i nejprestižnější zimní akci rokycanských ochránců přírody je buď v 8.45 hodin před rokycanským vlakovým nádražím, popřípadě v 9.15 hodin před nádražím Českých drah v Plzni – Doubravce. Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v podvečer. Zajímavá zhruba třinácti kilometrová trasa povede většinou v blízkosti vody a pozornost tedy bude věnována zejména zimujícím vodním ptákům, především pak kormoránům, labutím, kachnám, vzácnějším hoholům a morčákům. Navíc se zde právě v této době zdržují i orli mořští a je velká pravděpodobnost na jejich spatření. Vidět však budeme moci při troše štěstí i další dravce či muflony, kteří se zde také v hojném počtu vyskytují nebo alespoň pobytová znamení bobrů. Doporučujeme se tedy teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a něco na opečení na ohni. Tam i zpět pojedeme vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak i občerstvení v cukrárně, které nám ukrátí čekání na vlak. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč, přičemž vycházka bude doplněna výkladem o zdejší fauně. Případné další informace rádi sdělíme. Vede: Pavel Moulis (pavel.moulis@tiscali.cz,  603 239 922).

 

KARLOVARSKÝ KRAJ

Nejsou nahlášeny žádné vycházky.

 

ÚSTECKÝ KRAJ

Jezero Milada
Proběhne v sobotu 2. 2., od 9:00 okolo jezera Milada. Sraz bude na parkovišti na svahu jezera za Trmickou teplárnou. Trasa max. 10 km dlouhé vycházky nenáročným terénem (po zpevněných cestách) okolo jezera bude upřesněna podle aktuálního stavu výskytu ptáků na jezeře a dle stavu zamrznutí lokality. Individuálního odchod před koncem trasy je možný. Vede: Václav Beran (lutra@email.cz).

Nechranická nádrž a Ohře
Spolek ROS Fénix ve spolupráci s ČSO pořádá výlet na Nechranickou nádrž a tok řeky Ohře. Sraz v neděli 3. 2. v 8:30 na parkovišti u letního koupaliště v Žatci (pod Kauflandem). Pro přesun na Nechranickou přehradu bude potřeba vlastní automobil. Navštívíme zimoviště vodních ptáků na Ohři v Žatci a poté Nechranickou nádrž a její okolí. Stativový dalekohled výhodou. Akce bude ukončena kolem do 14:00. Zájemce prosím o nahlášení předem na níže uvedených kontaktech. Vede: Milan Tichai (ros.fenix@seznam.cz, 608 301 387)

Velký rybník – Horní Podluží
Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 v Horním Podluží na hrázi Velkého rybníka. V závislosti na počasí pozorování přezimujícího vodního ptactva a obyvatel mokřadního prostředí, představení jednotlivých prostředí Velkého rybníka a druhů, které ho obývají, vysvětlení důležitosti mokřadů v přírodě.
Účast je nutné potvrdit u organizátora: Roman Neckář, email: roman.aiki@centrum.cz, z důvodu informovanosti o možných změnách (klimatické podmínky: vysoká sněhová pokrývka, kompletní zamrznutí rybníka).

 

LIBERECKÝ KRAJ

Nejsou nahlášeny žádné vycházky.

 

PARDUBICKÝ KRAJ

Pardubice

Sraz v sobotu 9. 2. v 9:00 u sochy J. Pernera (hl. nádraží Pardubice). Trasa povede od nábřeží Labe, k jeho slepým ramenům až VKP Zákoutí. Dalekohledy s sebou. Pořádá východočeská pobočka ČSO ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim, z.s., Hnutím Brontosaurus a Ekocentrem Ledňáček. Vede: Roman Hellinger, Tibor Schwarz (775 012 157).

Pozvánka

 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Nejsou nahlášeny žádné vycházky.

 

VYSOČINA

Vepříkov okr. Havl.Brod
Sraz v sobotu 16. 2. v 8:00 na hrázi Jiříkovského rybníka. Pozorování a určování zde zimujících ptačích druhů. Vede: Jaroslav Rychlý (728 321 912).

 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Zima na Nesytu
Sraz v sobotu 2. 2. na hrázi rybníka Nesyt v 9:00. Ukázka kroužkování a vycházka podél rybníka Nesyt na ornitologickou pozorovatelnu v tzv. Valtické zátoce.  Účastníky prosíme o nahlášení účasti předem na níže uvedených kontaktech. Ve spolupráci s ČSO organizuje AOPK ČR, RP Jižní Morava, SCHKO Pálava. Vede: Vlastimil Sajfrt (vlastimil.sajfrt@nature.cz, tel. 602 689 057).

 

ZLÍNSKÝ KRAJ

Ostrožská Nová Ves

Sraz v sobotu 2. 2. v 9:15 na nádraží ČD. Okružní vycházka kolem místních štěrkovišť v délce 8 km s celkovým převýšením 4 m spojená s pozorováním především vodního ptactva. Vede: Karel Šimeček (info@karelsimecek.cz, 720 024 596).

 

OLOMOUCKÝ KRAJ

Přerov

Sraz v sobotu 2. 2. v 8:00 na lávce u tenisu. Sčítání vodních ptáků na Bečvě z Přerova do Prosenice. Vede: Josef Chytil (724 947 544).

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Studénka

Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 na vlakovém nádraží ve Studénce. Vydejte se s námi na zimní vycházku do CHKO Poodří, během které budeme společně pozorovat zimující ptáky na rybniční soustavě u Albrechtiček a meandrech Odry. Vedou: Ondřej Mrkva (omrkva@seznam.cz) a Petr Zátopek

Jistebník nad Odrou

Sraz v sobotu 2. 2. v 10:00 na nádraží ČD v Jistebníku nad Odrou. Náplň vycházky: ptactvo na rybních a Odře, slepá ramena Odry u Prosňáku, mokřady v NPR Polanská niva. Vede: Jan Mayer (zo.csop.alces@email.cz).

Pozvánka


Akce ve Středočeském kraji budou realizovány s finančním přispěním Středočeského kraje v rámci projektu Možnosti ochrany ptáků vod a polí Středočeského kraje.