kormoráni

Pozvánka na vycházky ke Světovému dni mokřadů 2018

2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

 

Navštivte s námi mokřady a poznejte jejich ptačí obyvatele!

 

Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.

Přehled vycházek:

PRAHA

Hostivař
Sraz v sobotu 3. 2. v 9:00 u autobusové zastávky Řepčická (bus 125, 183, 154, 175) na straně u Lidlu. Projdeme se hostivařským lesoparkem, kde na krmítkách potkáme různé sýkory, mlynaříky a brhlíka. Na semenech stromů a keřů se můžou krmit čížci, stehlíci, křivky a s trochou štěstí uvidíme i hýla. Projdeme po celé délce hostivařské přehrady, kde můžou být k vidění různí zimující vodní ptáci a stálý host ledňáček. S sebou vhodné oblečení, dalekohled a určovací příručka výhodou. Časová náročnost cca 3 hodiny, podle nálady a počasí. Vedou Honza Grünwald (720 563 538) a Jan Studecký.

Vltava – Troja I
Sraz v sobotu 27. 1. v 9:00 v Podhoří (zastávka autobusů 236, 112). Půjde se proti proudu Vltavy až k hlavnímu vstupu do ZOO (MHD 112). Vedou: Vlaďka a Jirka Sládečkovi

Vltava – Troja II
Sraz v sobotu 10. 2. v 9:00 u zastávky Zoologická zahrada (bus 112). Projdeme známe pražské zimoviště vodních ptáků po proudu Vltavy. S sebou vhodné oblečení, dalekohled a určovací příručka výhodou. Časová náročnost cca 2 hodiny, v případě dobrého počasí a zájmu možno pokračovat po návratu do Stromovky. Vedou Honza Grünwald (720 563 538) a Marek Vokoun.

Modřany
Sraz v neděli 4. 2. v 9:45 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Berounka, Srbsko – Beroun
Sraz v sobotu 3. 2. před vlakovým nádražím v Srbsku v 9:00. Trasa povede podél řeky Berounky do Berouna. S sebou si vezměte nejen obvyklé vybavení (velkou svačinu a dobré boty), ale také dalekohled a teplé oblečení, protože při pozorování ptáků budete často zastavovat a postávat. Vemte si také baterku, protože cesta vede podél zimoviště netopýrů, kam se bude možné podívat. Exkurzí Vás provede zoolog Správy CHKO Český kras Jaroslav Veselý.

WWD2018_Berounka Srbsko

Městec Králové
Sraz v sobotu 3. 2. v 9:00 u benzinové stanice KN Prona. Projdeme lesem Holička na místa historických mokřadů (cca 2 km) a cestou budeme pozorovat ptáky. Účastníci se seznámí s regionální historií mokřadů a jejich významem a za vhodného počasí se uskuteční ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vlastní dalekohledy vítány, nezbytné teplé oblečení do terénu. Organizuje Královéměstecký okrašlovací spolek ve spolupráci s ČSO. Kontakt: Vlastimil Osoba, vlastaosoba@yahoo.com, tel. 775 912 263.

Neratovice
Sraz v sobotu 27. 1. v 9:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany, které nezamrzají ani v zimě. Pozorování a určování vodních ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. S sebou dalekohled, teplé oblečení, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12:00. Pořádá Regionální muzeum Mělník a ČSO, vede Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, tel. 605 522 692).

Vavřinecký rybník + Jindice (Kutnohorsko)
Sraz v sobotu 3. 2. v 10:30 ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Za příznivého počasí se uskutečníprocházka zimní krajinou po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 přesun do restaurace U Myslivce v Uhlířských Janovicích. Po společném obědě bude přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním: Naše řeky včera, dnes a zítra. Následovat bude diskuse a zhodnocení ornitologického roku 2017 na Kutnohorsku s prezentací výsledků různých pozorování.
Vede: Jan Křivský (krivsky@gmail.com, tel. 732 560 647).

Vltava, Řež – Roztoky
Sraz v sobotu 3. 2. v 10:05 na lávce v Řeži (u zastávky ČD). Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany – Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny.
Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím.
Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost.
Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková (hoskova@birdlife.cz, tel. 602 972 368).

 

JIHOČESKÝ KRAJ

Planá nad Lužnicí
Vycházka za ptáky do okolí Plané nad Lužnicí. Sraz 28. 1. v 8:30 před zámkem na Strkově. Vedou: Stanislav Vyhnal, Ing. Jahelka a Ing. Vališ.

 

PLZEŇSKÝ KRAJ

Berounka, Plzeň – Chrást
Sraz v sobotu 10. 2. v 8:45 před nádražím ČD v Rokycanech, nebo v 9:15 před nádražím ČD v Plzni – Doubravce. Půjde se kolem řeky Berounky z Plzně do Chrástu – cca 13 kilometrů. Smyslem akce je pozorování zimujících opeřenců. Doporučujeme vhodné oblečení a obuv, něco na opečení na ohni, peníze na občerstvení a vlak.
Pořádá ZO ČSOP Rokycany (www.csop.erc.cz) ve spolupráci s ČSO. Kontaktní osoba: Pavel Moulis (pavel.moulis@tiscali.cz, tel. 603 239 922).

ÚSTECKÝ KRAJ


Jezero Milada

Proběhne v sobotu 3. 2., od 9:00 okolo jezera Milada. Sraz bude na parkovišti na svahu jezera za Trmickou teplárnou, 50.6472878N, 13.9735350E a trasa vycházky bude upřesněna podle aktuálního stavu výskytu ptáků na jezeře a na stavu zamrznutí lokality. Kontakt na organizátora: Václav Beran, lutra@email.cz, tel. 731 407 839.

Nechranická nádrž a Ohře
Spolek ROS Fénix ve spolupráci s ČSO pořádá výlet na Nechranickou nádrž a řeku Ohři v Žatci. Sraz 28. 1 v 8:30 na parkovišti u vjezdu na hráz Nechranické nádrže (od Žatce). Navštívíme několik pozorovacích bodů okolo Nechranické nádrže a poté bychom přejeli na zimoviště vodních ptáků v Žatci. Ukončení předpokládáme kolem poledne. Celková trasa asi 3km. Uvítáme odborníky na určování racků! Zájemci prosím o nahlášení na tel. 608 301 387 nebo přes email ros.fenix@seznam.cz.

 

Velký rybník – Horní Podluží
Akce proběhne 3. 2. od 9:00-11:00, v Horním Podluží na hrázi Velkého rybníka. Program: co je světový den mokřadů, představení biotopů okolo rybníka a života s ním spojeným, co je povoleno a zakázáno v rezervacích, pozorování ptáků, kteří u nás zimují, činnost ČSO, pozorovací databáze, rozloučení a shrnutí vycházky. Vybavení: oblečení a obuv dle aktuálního počasí, dalekohled, fotoaparát dle možností.
Účast je nutné potvrdit u organizátora: Roman Neckář, email: roman.aiki@centrum.cz, tel: 775 305 787 z důvodu informovanosti o možných změnách (klimatické podmínky: vysoká sněhová pokrývka, kompletní zamrznutí rybníka).

VYSOČINA

Vepříkov okr. Havl.Brod
Sraz 3.2. v 8:00 na hrázi Jiříkovského rybníka. Trasa povede okolo Jiříkovského rybníka k PR Havranka. Pozorování a určování zde zimujících ptačích druhů. Info na tel. 728 321 912. Pořádá Ornitologický klub Vysočina.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Morava – po stopách Cesty do pravěku
Sraz 11. 2. v 8:50 u železniční stanice Bzenec-Přívoz. Trasa povede podél nezregulovaného úseku řeky Moravy do míst, kde se mimo jiné točil legendární film Karla Zemana – Cesta do pravěku. Půjdeme pěšky podél řeky přibližně 7 km náročnějším terénem. Návrat zpátky na nádraží v Přívoze bude záležet zejména na počtu pozorovaného zimujícího ptactva, orientačně do 13:00. Exkurzi povede Gašpar Čamlík (GasparC@seznam.cz).

Zima na Nesytu
Sraz 28. 1. na hrázi rybníka Nesyt v 9:00, zde 48.7782225N, 16.7432678E. Předpokládaný konec cca 12:00. Ukázka kroužkování a vycházka podél rybníka Nesyt na ornitologickou pozorovatelnu v tzv. Valtické zátoce.  Účastníky prosíme o nahlášení účasti předem na níže uvedených kontaktech. Ve spolupráci s ČSO organizuje AOPK ČR, RP Jižní Morava, SCHKO Pálava, Ing. Vlastimil Sajfrt, vlastimil.sajfrt@nature.cz, tel. 602 689 057.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Od Kozmických luk až po mokřady v Turkově
Trasa vycházky: Kozmické louky – vodní nádrž Hlučín – řeka Odra – PP Turkov. Sraz 3. 2. v 8:30 na nádraží ČD Ostrava Svinov. Bližší informace na webu ZO ČSOP Alces. Vede: Jan Mayer (zo.csop.alces@email).

Zamrzlými mokřady Poodří
Trasa vycházky: Jistebník – NPR Polanská niva – řeka Odra – Polanka n. Odrou. Sraz 4. 2. v 9:25 na nádraží ČD Ostrava Svinov. Bližší informace na webu ZO ČSOP Alces. Vede: Jan Mayer (zo.csop.alces@email).

Vycházky pro veřejnost byly v letech 2017 a 2018 podpořeny v rámci projektu Sídla bezpečná pro ptáky.