Pozvánka na Festival ptactva 2017

První říjnový víkend (letos připadá na 30.9. a 1.10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Udělejte si čas a pojďte s námi pozorovat ptáky do podzimní přírody!

Získáte mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři připravili ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž součástí úspěšné kampaně EuroBirdwatch17 mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos slovenský partner BirdLife International Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.

Přehled letošních akcí:

PRAHA

 

Nivou Radotínského potoka
Sraz v sobotu 16.9.2017 v 8:00 na zástavce autobusů 255 a 246 Maškův mlýn. Projdeme se zachovalým kouskem přírody v PR Radotínské údolí mezi Cikánkou a Chotčí, kde se v údolí potoka nachází zbytek nivy s olšinami a nivními loukami lemovaný stráněmi se skalními výhozy. Tato lokalita hostí řadu vzácných rostlin a živočichů. Účastníci se mohou při troše štěstí těšit na skorce vodní, ale i na další zajímavé opeřence a rostliny obývající tento zachovalý kousek pražské přírody. S sebou dalekohledy, oblečení do terénu, svačinu a hlavně dobrou náladu. Pořádá ČSO ve spolupráci se sdružením Zvonečník.
Vede: Jindra Sedláček (jindrasedl@volny.cz, tel. 737 332 989)

 

Počernický rybník, V Pískovně, suchý poldr Čihadla

Sraz 30. 9. 2017 v 8:00 na zastávce Škola Dolní Počernice. Projdeme se po hrázi rybníka, odkud budeme pozorovat táhnoucí druhy vodních ptáků, navážeme procházkou přilehlým parkem, kde se setkáme s běžnými druhy městské zeleně. Odtud budeme pokračovat na krásnou a v rámci Prahy velmi významnou ornitologickou lokalitu PR V Pískovně, kde si užijeme podzimní scenérie na zdejším rybníku Pískovna. Na vodě snad potkáme nějaké táhnoucí druhy kachen, třeba lžičáka nebo alespoň čírky. Celoročně se zde vyskytuje ledňáček říční. Zavítáme i do suchého poldru Čihadla, kde můžeme narazit třeba na chřástala vodního a na mnoho druhů pěvců na jejich tahové zastávce. Vycházka potrvá odhadem 4 hodiny, s sebou něco k jídlu, pití, oblečení odpovídající počasí. Dalekohled a určovací atlas výhodou. Akci povede Honza Grünwald (tel. 720 563 538).


Šeberovské rybníky
Sraz sobotu 23.9.2017 v 8:00 na autobusové zástavce Šeberák v Kunraticích. Projdeme se okolo soustavy rybníků mezi Šeberovem a Hrnčíři. Účastníci se mohou při těšit na řadu vodních a mokřadních druhů a na zajímavé rostliny, na které také narazíme na březích rybníku. S sebou dalekohledy, oblečení do terénu, svačinu a hlavně dobrou náladu. Pořádá ČSO ve spolupráci se sdružením Zvonečník.
Vede: Jindra Sedláček (jindrasedl@volny.cz, tel. 737 332 989)

STŘEDOČESKÝ KRAJ

 

Hostivické rybníky
Ptačí festival u Hostivických rybníků proběhne v neděli 24.9.2017, sraz v 9:00 na hrázi Litovického rybníka. Výklad zajišťuje Ota Vorel.
Kontakt: J. Kučera, ČSOP Hostivice (tel. 724 209 973)
Mělník
Sraz v sobotu 30.9.2017 v 8:00 před budovou mělnického muzea na náměstí Míru. Nenáročná trasa ornitologické vycházky povede přes Hořínský park a zdymadlo a dále po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km, 8:00-11:00. Pořádá Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s AOPK RP Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
Vede: Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, tel. 605 522 692) a Petr Lumpe.

 

Průhonice – Dendrologická zahrada
Sraz v neděli 1.10.2017 v 7:30 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady. Pojďte s námi na procházku nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva, a pokud počasí dovolí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Co s sebou? Dobrou náladu, oblečení a obuv do terénu, dalekohled. Pozor: nutnost rezervace na stránkách zahrady dendrologickazahrada.cz/rezervace. Počet účastníků je omezen.
Vedou: Míša Brožová, Lucie Hlaváčová, Vlastimil Osoba, Vít Štancl

 

Srbsko – lom Alkazar (CHKO Český kras)
Sraz bude v sobotu 7.10.2017 v 9:30 na vlakovém nádraží Srbsko. Trasa povede podél Berounky do lomu Alkazar, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Průvodcem akce bude zoolog Správy CHKO Český kras.

 

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 30.9.2017 v 7:30 hod. na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Akce se koná za každého počasí, později příchozí nás najdou na břehu rybníka. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Budou připraveny soutěže pro děti, úspěšní budou odměněni drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu.
Vede: Jan Křivský (krivsky@gmail.com, tel. 732 560 647)

 

Veltrusy
Sraz v neděli 1.10.2017 v 8:40 před železniční stanicí Nelahozeves (příjezd vlaku z Kralup n. Vltavou v 8:33). Nenáročná trasa ornitologické vycházky (8:40-11:30) povede po modré turistické značce přes Vltavu do Veltruského zámeckého parku (4 km), v případě zájmu možno dojít podél Vltavy až do Kralup n. Vltavou (8 km). Pozorování a určování ptactva. Za dobrého počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, oblečení do terénu, svačinu a dobrou náladu. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická.
Vede: Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, tel. 605 522 692).

 

Žehuňský rybník
V sobotu 30.9.2017 se uskuteční tradiční festival u Žehuňského rybníka. Sraz účastníků v 7:30 na hrázi rybníka u přepadu. Tam proběhne ukázka vypouštění uzdravených ptáků ze záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad, předvede a o práci stanice pohovoří její vedoucí, pan Luboš Vaněk. Vlastní vycházka bude mít dvě trasy: kratší (cca 4 km) povede jen do aleje v Severní zátoce, delší (cca 10 km) podél celého rybníka a zpět na hráz. V případě příznivých podmínek proběhne na obou trasách ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Vedou: Mirek Jelínek, Jiří Vyskočil a Lubor Urbánek (tel. 604 824 652)

 

JIHOČESKÝ KRAJ


Řežabinec
Ražice u Písku, pozorovací věž PM u rybníka Řežabinec

V neděli 1.10.2017 od 9:00 do 13:00 hodin jste očekáváni na stálém stanovišti u pozorovací věže u rybníka Řežabinec (přístupová cesta vede od železničního přejezdu v Ražicích u Písku po malé asfaltce vedoucí těsně podél žel. trati směrem na západ (=směr Strakonice, Plzeň), kolem rybářské bašty (kdo jede autem, může parkovat 100 m za baštou před zákazem vjezdu) a po cestě mezi rybníkem a tůněmi dojdete až k pozorovací věži, celkem asi 1,5 km). Připravena je ukázka odchytu a kroužkování ptáků, zajímavé vyprávění o nich a pozorování vodních ptáků na hladině rybníka silným dalekohledem. V případě dostatečného počtu zájemců i procházka s ornitologem za ptáky kolem rybníka – odchody v 10:00 a/nebo v 11:00. Nezapomeňte si dalekohledy.
Vedou Jiří Šebestian a Karel Pecl, zoologové Prácheňského muzea v Písku (sebestian@prachenskemuzeum.cz, tel.: 382 201 111, 607 720 398)

 

Sezimovo Ústí
Festival v Sezimovom Ústí se bude konat v sobotu 30.9.2017 od 9.00 se srazem před ZŠ na Školním náměstí. Předpokládá se pozorování ptáků, presentace prvků jejich ochrany a pomoci v zimních měsících. V případě příznivých podmínek odchyt a kroužkování ptáků.
Vedou: Ing. František Vališ a Josef Jahelka

 

Tábor – Náchod
Sraz účastníků v neděli 1.10.2017 v 9:00 na zastávce MHD Tábor Náchod. Předpokládá se pozorování ptáků, presentace prvků jejich ochrany a pomoci v zimních měsících. V případě příznivých podmínek odchyt a kroužkování ptáků.
Vedou: František Vališ a Josef Jahelka

 

Tchořovice u Blatné
Vycházka k rybníku Starému u Tchořovic u Blatné se koná v neděli 1.10.2017 a sraz je v 8:45 u vlakové zastávky ve Tchořovicích (49.4386167, 13.8099764). Vycházka povede k rybníku Starému a Radovu (Starý je dlouhodobě upuštěn a je šance vidět zejména bahňáky). Bude možné zhlédnout ukázku kroužkování (v rámci dlouhodobého výzkumu ptačích populací na Blatensku). S velkou pravděpodobností uvidíme mimo jiné volavky popelavé i bílé, kormorány, racky, různé kachny a bahňáky, orly mořské a možná i orlovce. Dalekohledy a obuv odolávající mírnému vlhku lze doporučit, k dispozici budou i velké stativové dalekohledy a mnoho informačních materiálů o ptácích a jejich ochraně, vycházka potrvá maximálně do 12 hodiny. Kdo se mailem předem nahlásí a přijede do 7:00, může se s kroužkovateli zúčastnit i začátku kroužkovací akce (odchyt bahňáků).
Kontakt: Petr Pavlík, csopblatna@seznam.cz
Pozvánka na Festival Tchořovice u Blatné 2017

 

Vrbenské rybníky (České Budějovice)
Sraz v neděli 1.10.2017 v 10:00 na točně trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Vycházka k Vrbenským rybníkům a okolí podle aktuální atraktivnosti lokalit. Pravděpodobné ukončení akce v Haklových Dvorech (autobus č. 21). Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, možná ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Vede: Vojtěch Kubelka (kubelkav@gmail.com, tel. 721 018 336)

 

PLZEŇSKÝ KRAJ

 

Anenské rybníky u Plané u Mariánských Lázní
Sraz v neděli 1.10.2017 v 9:15 na vlakovém nádraží v Plané u Mariánských Lázní. Vycházka do polí, luk a k rybníkům v okolí Plané v délce cca 8 km za poznáním a určování zejména vodních a mokřadních ptáků v době podzimního tahu. Účastníci si budou moci vyzkoušet pozorování ptáků stativovým dalekohledem. Délka exkurze přibližně 3 hodiny. Vhodná nepromokavá obuv a oblečení do terénu, dalekohled je výhodou.
Vedou: Milena Prokopová (tel. 725 724 956) a Pavel Jaška, AOPK ČR, RP Slavkovský les

 

Bolevecký rybník
Sraz účastníků je v sobotu 14.10.2017 v 8:30 na hrázi Boleveckého rybníka (zastávka MHD Bolevecký rybník, u parkoviště). Součástí vycházky je ukázka odchytu a kroužkování ptáků U Pecihrádku (lze navštívit i samostatně v době od 9:00 do 11:00 hod.). Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů v Plzni, Zábělská 75, kde si budete moci prohlédnout aktuální pacienty (lze navštívit i samostatně v době od 10:00 do 16:00 hodin). Vhodná výbava: dalekohled, pevnější obuv, kočárek není překážkou.
Regionální organizátor akce: Západočeská pobočka České společnosti ornitologické při Západočeském muzeu v Plzni a DES OP – Záchranná stanice živočichů Plzeň
Vede: Lubomír Volter (tel. 608 568 065)

 

Bor u Tachova
Sraz účastníků bude 1.10.2017 před bránou Borského zámku v 9:00. Trasa povede tradičně jako každý rok od zámeckého parku  k rybníku Tážný, v případě zájmu účastníků a příznivého počasí do býv. vesnice Boreček. Vycházku s odborným výkladem povede Karel Machač. Bližší informace o konání akce je možné získat na telefonu Karel Machač 721 962 801, na MÚ v Boru u Tachova a na Městském kulturním středisku v Boru u Tachova.
Jivjanské rybníky
V neděli 1.10.2017 pořádá Holýšovský ornitologický klub společně s Českou společností ornitologickou tradiční Festival ptactva. Cílem akce je pozorování vodního a mokřadního ptactva v době podzimního tahu. Sraz je v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanského rybníka u Jivjan. Teplé oblečení, dalekohled a pevnou obuv s sebou. Předpokládaný konec akce je ve 12:00. Občerstvení zajištěno. Akce se koná za každého počasí a je vhodná i pro rodiče s dětmi.
Kontakt: Libor Schröpfer (tel. 732 370 036)

ÚSTECKÝ KRAJ

 

Most
ČSO a Oblastní muzeum v Mostě vás zvou na komentovanou ornitologickou vycházku, během níž budeme pozorovat ptactvo území silné přeměněného člověkem. Uvidíme vodní a mokřadní ptactvo, ptáky opuštěných průmyslových areálů, pěvce, dravce a další. Součástí festivalu bude i kroužkování ptáků, které předvede Jiří Vaník. Sraz účastníků je 30.9.2017 v 8:00 na tramvajové zastávce Most, rozcestí Kopisty. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu sebou.
Vede: Jaroslav Bažant (bazant@muzeum-most.cz)
Pozvánka na Festival Most 2017

 

Roudnice nad Labem – vycházka
Stanice ekologické výchovy CICONIA ZO ČSOP v Roudnici nad Labem pořádá vycházku do přírody spojenou s pozorováním ptactva. Sraz účastníků je v neděli 1.10.2017 v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Bude provedena i ukázka odchytu ptáků za účelem kroužkování. Vezměte s sebou dalekohledy! Doba trvání vycházky asi 3 hodiny.
Pozvánka na Festival Roudnice nad Labem 2017 – vycházka

 

Roudnice nad Labem – přednáška
Středa 4.10.2017 v 17:00 v Podřípském muzeu v Roudnici nad Labem. Podřípské muzeum a ČSOP Ciconia Roudnice nad Labem pořádají přednášku Sovy – tajemné bytosti. Hovoří, digitálními snímky a nahrávkami hlasů sov doprovází Stanislav Chvapil.
Pozvánka na Festival Roudnice nad Labem 2017 – přednáška

 

Žatec
Ne všechno, co plave na vodě je kachna divoká! Pojďte s námi poznávat další vodní ptáky, návštěvníky ze severských zemí. Tentokrát Vás zveme v rámci Evropského festivalu ptactva na oblast toku Ohře a příměstské prostředí královského města Žatce.
Sraz v sobotu 23.9.2017 v 8:30 – čas odjezdu autobusu z aut. nádraží v Žatci (linka Žatec – Kadaň). Vystoupíme v obci Libočany a projdeme se po slepých ramenech Ohře, přes zahradní kolonie a starými alejemi podél řeky, parkem, kde prohlédneme ptačí budky až zpět do centra města.
Během vycházky návštěvníkům odhalíme tajemství ptačího života, budeme pozorovat vodní ptáky na řece a drobné pěvce chystající se na cestu na jih. Součástí bude i ukázka odchytu ptáků do sítí a jejich kroužkování, kontrola ptačích budek.
V případě vlhkého počasí je třeba obout holínky nebo aspoň trekovky, vlastní dalekohled výhodou a za chladného rána i něco pro zahřátí. Trasa cca 4km. Návrat do oběda. Každý návštěvník si odnese malou pozornost.
Po skončení vycházky je možnost přesunu na Kněžické rybníky za pozorováním a poznáváním vodního ptactva a dravců.
Prosíme zájemce, aby svou případnou účast potvrdili mailem nebo telefonicky.
Pořádá Rakovnický ornitologický spolek Fénix a Město Žatec.
Kontakt: ros.fenix@seznam.cz, tel. 608 301 387

 

LIBERECKÝ KRAJ

 

Černousy (okr. Liberec)
Sraz je v sobotu 7.10.2017 v 8:30 na nádraží v Černousích (vlak z Liberce 7:32, z Frýdlantu 8:06). Vycházka s výkladem povede nivou Smědé k rybníku Dubák. V případě příznivého počasí budou ukázky odchytů a kroužkování ptáků.
Vedou: Martin Pudil (martin.pudil@muzeumlb.cz, tel. 734 755 791) a Jiří Mikšíček

 

Česká Lípa
Ornitologická vycházka kolem řeky Ploučnice spojená s kroužkováním ptáků. Setkání před českolipským muzeem v neděli 1.10.2017 v 9.00. Vycházka kolem Holého vrchu a nivou řeky Ploučnice do Dubice, kde bude realizován odchyt ptáků do ornitologických sítí a jejich kroužkování. Festival ptactva v České Lípě je organizován ve spolupráci s Ekoporadnou Orsej (organizační složka při VMG Česká Lípa). Jeho pořádání lze najít ne webu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, resp. samostatně v plánu činnosti Ekoporadny Orsej na r. 2017.
Vycházku vede: M. Honců, kroužkování v Dubici zajištuje  P. Lumpe a M. Ticháčková

 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

 

Dobré u Dobrušky
Podzimní festival ptactva proběhne v sobotu 30.9.2017 v Dobrém u Dobrušky č. 103 /v údolí u Zlatého potoka/ začátek v 8:00 ráno na tzv. Krupárně u ekologického Centra Keithe Morrise. Před vycházkou a po vycházce ukázka odchytu ptáků na stacionárním krmítku a nad řekou tzv. Zlatým potokem (ornitolog Vojtěch Volf). Dvouhodinová vycházka pod vedením ornitologů Hromádky, Světlíka a Laštovice povede v okolí obce Dobré a zase zpět k centru Keithe Morrise, následuje ještě krátká soutěž pro děti a rodiče s hledáním asi 25 druhů vyřezávaných ptáků umístěných na stromech a stavbách v okolí centra a přilehlé ekologické zahradě a přírodovědném mokřadním biotopu.
Vedou: Pavel Světlík a Filip Laštovic (tel. 775 042 228)

 

Ptačí park Josefovské louky
V sobotu 7.10.2017 od 8:00 u rybníka na Starém Plese. Ptáci se při své daleké cestě na zimoviště zastavují i na Josefovských loukách. Pozorovat nebo přímo do ornitologických sítí lze odchytnout zajímavé druhy, které běžně nepotkáváme. Nad Novou Metují se tou dobou občas zdržuje „ptačí pirát“ orlovec říční, na březích tůní se může krčit severská slučka malá. Silným dalekohledem uvidíme další desítky druhů ptáků. Každoroční akce pro malé i velké, vedena odborníky z České společnosti ornitologické.
Vede: Břeněk Michálek (michalek@birdlife.cz, tel. 734 226 037)

 

PARDUBICKÝ KRAJ

 

Kochánovické rybníky u Slatiňan
Sraz 1. 10. 2017 od 14:00. Pro ty, kteří nevědí, kde jsou Kochánovické rybníky, nabízíme společný sraz ve Slatiňanech na vlakovém nádraží ve 13:00. Odtud půjdeme společně zámeckým parkem, slatiňanskou kaštánkou a třešňovkou až k rybníkům. Zde Vás bude čekat pozorování ptáků v okolí rybníků i na vodní hladině (mapa). Dále si pro Vás organizátoři připravili kvízy a poznávání zaměřené na ptačí obyvatele východních Čech. Můžete se těšit i na výtvarnou dílnu, kde si každý bude moct vyrobit svého ptáčka na kolíčku. Provázet Vás budou zkušení ornitologové. S sebou si nezapomeňte dalekohledy a určovací klíče týkající se ptáků (nějaké budou i k zapůjčení). Pořádá Zelený dům Chrudim, z.s. a ČSO. Tato akce je podpořena Pardubickým krajem, městem Chrudim a Východočeskou pobočkou ČSO.
Kontakt: T. Schwarz (tel: 469 811 145, zelenydumchrudim@email.cz) a S. Vacková (tel. 606 576 513).
Litomyšl
V neděli 1.10.2017 pořádá ZO ČSOP Litomyšl ptačí festival na rybnících mezi Litomyšlí a Tržkem. Sraz účastníků v 7:45 u benzinové pumpy MOL u Vertexu. Trasa povede kolem rybníka Velký Košíř do Nedošínského háje, dále na rybník Borovec a Šotka v Tržku. Zpět pak podle Loučné a Malého Košíře do Litomyšle.
Vedou: Jiří Vyskočil a Lubor Urbánek (tel. 604 824 652)

 

Opatovské rybníky (okr. Svitavy)
Sraz všech účastníků v sobotu 30.9.2017 v 9:00 na hrázi rybníku Hvězda u Třebovic v Čechách. Pozorování ptáků na rybnících Hvězda a Nový bude doplněno o ukázku kroužkování a znalostní soutěž pro děti.
Vedou: Jakub Vrána (kuba.vrana@email.cz, tel. 739 697 659) a Milan Janoušek.

 

VYSOČINA

 

Jihlava
Vycházka při příležitosti Festivalu ptactva se bude konat dne 30.9.2017 od 8:30. Sraz je na hrázi Hellerova rybníka na Dolině. Doprovodným programem bude přednáška o poznávání ptačího peří a soutěže.
Vede: Tomáš Kněžíček, tomas.knezicek@seznam.cz

 

Světlá nad Sázavou
Procházka podél Sázavy směr Dolní Březinka. Sraz 14.10.2017 v 8:00 na autobusové zastávce v Sázavské ulici. Vede: Ing. Zbyšek Karafiát, Ph.D.
Kontakt: bernadova@akademie-svetla.cz
Velká Bíteš
Ptačí festival ve Velké Bíteši bude součásti 8. ročníku Svatováclavského pochodu dne 28.9.2017. Sraz v 9:00 přírodní učebna Sadová 579, Velká Bíteš.
Vede: Ivo Hertl
Pozvánka na Svatováclavský pochod Velká Bíteš 2017

 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Lednice
Sraz v sobotu 30.9.2017 v Lednici na Náměstí v 8:00 hod. Ukázky kroužkování, následovat bude vycházka lednickým parkem, následně Novodvorskou alejí k Mlýnskému a Prostřednímu rybníku. Komentovaná prohlídka Rybničního zámečku a zakončení je plánováno v cca 13 hod opékáním špekáčků. Pořádá ČSO a ČSOP Lednice.
Vedou: Vilém Vyhnálek (tel. 601 578 466), Vlastimil Sajfrt (tel. 602 689 057)

Ostrov u Macochy
Sraz v sobotu 30.9.2017 v 8:30 na Končinách u ohrady u tur. rozcestníku Nad Balcarkou (49.3787797 N, 16.7535736 E). Dále přesun směr Občiny a zpět po zelené tur. značce. Pozorování ptáků, povídání o jejich životě, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků, hry pro děti. S sebou oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení kolem poledne. Pořádáno ve spolupráci se SRPDŠ Ostrov u Macochy a spolkem Okras.
Vedou: Jaroslav Kouřil (kouriljarda@seznam.cz, tel. 603 174 429), Jaroslav Koleček (j.kolecek@gmail.com, tel. 605 552 978), Petra Cehláriková a Březinovi
Rousínov (okr. Vyškov)
Sraz v sobotu 7.10.2017 v 8:00 u hřbitova v Rousínově. Komentovaná ukázka odchytu a kroužkování ptáků v nivě potoka Rakovce. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov a Slavkovským ochranářským spolkem. Vedou: Jiří Bartl, Petr Procházka a Petr Navrátil (bartl.j@seznam.cz, tel. 605 876 078)
Sedlec u Mikulova – rybník Nesyt
Sraz v sobotu 30.9.2017 v 8:00 u váhovny naproti nádraží v Sedleci u Mikulova. Ukázky kroužkování, pozorování ptáků.
Vede: Josef Chytil (chytil@prerovmuzeum.cz, tel. 724 947 544), organizuje ČSO a Muzeum Komenského v Přerově

 

ZLÍNSKÝ KRAJ

 

Choryňské a Hustopečské rybníky
Sraz v neděli 8.10.2017 v 8:00 ve Lhotce nad Bečvou u vlakového nádraží. Obec a zemědělská krajina v okolí, dále Choryňské a Hustopečské rybníky, při dostatku času také neregulovaný úsek Bečvy u Kladerub. Pozorování ptáků, ukázky hlasových nahrávek, odchyt a kroužkování ptáků. Sebou vezměte oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení exkurze je v odpoledních hodinách kolem 15:00 hodiny.
Regionální organizátor akce: Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě
Vede: Karel Pavelka (karel.pavelka@centrum.cz, tel. 737 129 019)
Záhlinice
Sraz v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Přerova 7:35 (z Hulína – odjezd v 8:02), příjezd do Záhlinic v 8:05, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 14. hodiny. Návrat zpět do Záhlinic, tak aby bylo možné stihnout vlaky (směr Hulín v 13:55, směr Otrokovice v 14:04). Akci pořádají Ornis Muzea Komenského, Moravský ornitologický spolek a ČSOP Via Hulín.Vede: Martin Vymazal (mvymyzal@seznam.cz, tel. 608 368 333)

 

OLOMOUCKÝ KRAJ

Chomoutovské jezero
Sraz v neděli 8.10.2017 v 8:00 hod na parkovišti u jezera za křižovatkou směr Březce. Na místo je spojení autobusem z Olomouce, buď linkou 764 (odjezd 6:45 hod z autobusového nádraží, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:11 hod) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59 hod, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:18 hod). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí a poté po louce kolem jezera. Na lokalitě budou k vidění protahující druhy kachen a jiní zajímaví ptáci. V plánu je ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 2 kilometry. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu.
Vede: Jan Vidlař (janvidlar@gmail.com, tel.: 734 571 830)

 

Olomouc – Korunní pevnůstka
Festival bude probíhat 8.10.2017 na Pevnosti poznání PřF UP Olomouc. Začátek v 8:00 ráno v areálu Korunní pevnůstky, ukázky odchytů, krátká exkurze do parků pro veřejnost. Celodenní akce na Pevnosti poznání, promítání tématických filmů a klipů z produkce ČSO, aktivity pro děti. Detailní program akce i časový harmonogram sledujte na www.pevnostpoznani.cz. Pořádá ČSO ve spolupráci s Centrem popularizace vědy PřF UP Olomouc – Pevností poznání.
Vede: Evžen Tošenovský (tosenovsky@birdlife.cz, tel. 777 771 197)

 

Tovačovské rybníky
Odjezd linkového autobusu v 7:00 z autobusového nádraží Přerov (stanoviště č. 16), sraz u sádek v Tovačově v 8:00 v sobotu 30.9.2017. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť.
Vedou: Adolf Goebel (goebel@mos-cso.cz, tel. 776 064 743) a Jiří Šafránek (mosprerov@seznam.cz, tel. 606 324 763)

 

Třemešské rybníky (Šumperk)
Festival bude probíhat úterý – středa 5. 10. – 6. 10. od 8:00 do 18:00. Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a SEV Doris Šumperk. Školní kolektivy nutné nahlásit předem.
Vede: Petr Šaj (petr.saj@nature.cz, tel. 724 800 937)

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

 

Karviná

Sraz v sobotu 7. 10. v 7:00 sraz vedle Larischovy konírny v parku Boženy Němcové.
Vede Kurt Rusek, tel.: 603 449 367

Poodří
Sraz účastníků v sobotu 7.10.2017 na nádraží ČD Svinov v 9:20, nádraží Jistebník 9:40. Na trase Jistebník – Polanka (5km) budeme pozorovat ornitofaunu Jistebnických a Polaneckých rybníků a bude probíhat odchyt a kroužkování ptáků. V rámci akce Clean up the World sběr a likvidace plastů po trase vycházky.
Kontakt: zo.csop.alces@email.cz, honza.mayer.ova@seznam.cz
Pozvánka na Festival Poodří 2017

 

Studénka
Sraz účastníků 7.10.2017 v 9:10 před vlakovým nádražím ve Studénce. Akce bude probíhat formou vycházky do CHKO Poodří. Můžete se těšit na pozorování ptáků v přírodní rezervaci Kotvice a na přilehlých rybnících.
Kontakt: Ondřej Mrkva, omrkva@seznam.cz

Festival ptactva 2017 byl podpořen v rámci projektu Sídla bezpečná pro ptáky, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.mzp.cz www.sfzp.cz