Pomozte navrhnout vhodné plochy pro bezpečné hnízdění čejek

V dubnu vyzývala ČSO veřejnost k mapování čejek chocholatých. Čejky právě začínaly hnízdit a v krajině jsme mohli pozorovat jejich akrobatické dovednosti. V tuto chvíli již čejky z našeho území odlétají na zimoviště do západní a jihozápadní Evropy a severní Afriky. Rádi bychom poděkovali těm, kteří svá pozorování zadali do faunistické databáze Avif. Zároveň se chceme obrátit na ty z vás, kteří tak doposud neučinili, aby svá pozorování vložili do databáze co nejdříve, ideálně do 18. 10. 2022. Vaše pozorování přispějí k navrhování nových ploch pro ochranu čejky chocholaté na orné půdě. Současně bychom vás chtěli vyzvat, abyste poslali své návrhy vhodných hnízdišť s pravidelným výskytem čejek na zamecnik@birdlife.cz a podpořili tím ochranu čejky chocholaté. 

Jak přispívá společná zemědělská politika k ochraně čejek

Od roku 2015 mohou zemědělci na vybraných polích vstupovat do agroenvironmentálně-klimatického opatření (AEKO) na ochranu čejek chocholatých hnízdících na orné půdě. Pětiletý závazek zajišťuje bezpečné vyhnízdění nejen čejkám, ale také kulíkům, skřivanům a dalším druhům polních ptáků, kteří svá hnízda staví na zemi a jsou tudíž ohrožena zničením zemědělskou technikou. Po vyvedení mláďat jsou následně plochy osety směsí, která poskytuje potravní příležitost pro zrnožravé ptáky, savce a opylovače. Posledním krokem, který musí zemědělci splnit, je zapravit na konci roku porost do půdy. Každý jednotlivý krok je tedy navíc časově orámován tak, aby nedocházelo ke kolizi s životním způsobem ptáků v průběhu roku. Zemědělci, kteří se rozhodnou do opatření vstoupit, získají finanční podporu za ušlý zisk.

Vhodná hnízdiště do tohoto opatření navrhla Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a krajskými úřady. Zájem zemědělců o toto opatření postupně rostl až do roku 2019, kdy celková výměra ploch s aktivní ochranou čejek dosáhla 465 ha a podílelo se na ní celkem 46 zemědělských podniků. Mezi lety 2020 – 2022 bohužel již nebylo možné do opatření vstupovat s novými závazky. Opatření se zemědělcům znovu otevře od příštího roku, kdy vstoupí v platnost Společná zemědělská politika (SZP) pro období 2023 – 2027. Vedle už existujícího AEKO na ochranu hnízdišť čejek jsou součástí nové politiky také nové nástroje na podporu biodiverzity zemědělské krajiny jako např. kombinované biopásy nebo celofaremní ekoschéma, které přináší naději zejména pro koroptve polní. I v tomto případě budou pro správné zacílení opatření potřeba vaše pozorování.

Hnízdo čejky chocholaté nalezené v oraništi. Při pojezdech zemědělskou technikou může snadno dojít k jeho přehlédnutí a zničení. Foto: Michaela Kadavá

I přes možnost vymezit nejcennější hnízdiště na orné půdě do opatření na ochranu čejky, zůstává velký podíl hnízd čejek v oraništích nebo na plochách připravených k osetí jarní plodinou v bezprostředním ohrožení zemědělskou technikou. V tomto případě je na místě praktická ochrana jednotlivých hnízd jejich dohledáním, následným označením a poté kontaktováním příslušného hospodařícího zemědělce.

Instalace bambusových tyčí s reflexní barvou. Hnízdo se nachází uprostřed. Od každé tyče je vzdálené přibližně 5 metrů. Foto: Michaela Kadavá

Revize současných půdních bloků

Aby bylo opatření v novém programovém období pro čejky stále dostatečně efektivní, je zapotřebí jeho revize. Proto jsme v letošním roce ve spolupráci s ornitology napříč republikou provedli monitoring současných více než čtyř stovek AEKO ploch pro čejku, abychom zjistili, které z nich čejky k hnízdění skutečně využívají. Tyto plochy budou i nadále v nabídce pro zemědělce. Současně chceme nabídku doplnit o perspektivní plochy, kde čejky v posledních letech pravidelně hnízdí, ale do opatření zahrnuty zatím nejsou. Půdní bloky, na kterých se čejky v posledních letech z různých důvodů už nevyskytují, budou vyloučeny.

Aktuálně vymezené půdní bloky pro opatření Ochrany čejky chocholaté na orné půdě je možné najít ve veřejném registru půdy LPIS. Jedná se o geografický informační systém vytvořený zejména k evidenci využití zemědělské půdy. Pro vyhledání stačí otevřít LPIS na webu zde a v levé nabídce zvolit se seznamu Dotace – Nové Enviro – Dle druhu – ČEJKA. Zobrazí se vám mapový podklad s vyznačenými půdními bloky, viz obrázek níže.

LPIS může zároveň pomoci při oslovování zemědělců v případě, kdy ornitologové naleznou hnízdo čejky nebo jiného polního ptáka a hrozí mu zničení. Je v něm možné vyhledat konkrétního zemědělce nebo družstvo, které na daném půdním bloku hospodaří.

Pomůžete nám s ochranou čejek? 

Do ochrany čejek se jsou zapojeni nejen profesionální ornitologové a amatérští pozorovatelé, ale zejména pak samotní zemědělci a to nejen tím, že do opatření vstoupí, ale často nad rámec smluvených požadavků podporují biodiverzitu na polích různými způsoby.

Nyní se na vás obracíme s prosbou o zapojení do navrhování vhodných ploch pro vymezení AEKO opatření Ochrana čejky chocholaté na orné půdě. Vzhledem k tomu, že je hnízdní sezona čejek již za námi, nevyzýváme tentokrát ke sledování čejek v terénu, ale k tomu, abyste prošli své terénní zápisky a poznámky na papíře z pozorování uložená v šuplíku a zadali jej do databáze Avif. Prosíme, využijte pro to přednostně speciální „čejčí databázi„, která obsahuje další důležité ukazatele, které pomáhají při vyhodnocování navrhovaných ploch. Dosavadní zadaná pozorování z letošního roku je možné zobrazit na mapě zde. Důležité jsou zejména ty záznamy, kdy se vám podařilo zdokumentovat pokusy o hnízdění nebo přímo (zdařilé) hnízdění. Pokud používáte jiné faunistické databáze pro zadávání dat, nemusí se k nám potřebné informace dostat.

Své návrhy na pravidelně obsazovaná hnízdiště na orné půdě, která si zaslouží ochranu, můžete zaslat také na email: zamecnik@birdlife.cz. Ideální je zaslat buď GPS souřadnice středu hnízdní lokality nebo přímo zákres vhodné plochy provedený buď na webu mapy.cz, v programu Google Earth nebo jako mapovou vrstvu shp.

Napište nám, kde je podle vás potřeba chránit čejky, nejpozději do 18. 10. 2022. Pokud svá pozorování zašlete později, při ochraně čejek je zohledíme také, nemusejí být však zahrnuta v rámci aktuálně probíhající revize.

Děkujeme všem, kteří se do navrhování vhodných ploch pro čejku zapojí a skrze vlastní pozorování tak přímo přispějí k ochraně tohoto druhu.

 

Vznik tohoto článku finančně podpořilo MŽP v grantovém řízení.
Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.