Pardubický kraj podpořil ochranu ptáků hnízdících v zemědělské krajině

Zemědělské práce představují jedno z největších ohrožení pro ptáky hnízdící na zemi. V případě některých druhů je přitom možné skloubit jejich ochranu a zemědělské hospodaření. Projekt podpořený Pardubickým krajem přispěje k ochraně hnízd a hnízdišť čejek chocholatých, motáků lužních a chřástalů polních. V rámci projektu budou ornitologové mapovat tradiční oblasti výskytu těchto druhů a u hnízd ohrožených zemědělskou technikou domlouvat jejich ochranu. Vznikne také video manuál, který představí zemědělce aktivně chránící hnízda čejek při jarních pracích.

V zemědělské krajině hnízdí na zemi celá řada ptačích druhů. Zatímco některé druhy jako např. koroptve polní nebo strnadi luční hnízdí skrytě ve vyšší vegetaci, čejky chocholaté a některé další druhy bahňáků preferují při sedění na vajíčkách rozhled do okolní krajiny. Při hrozícím nebezpečí hnízdo opouští a spoléhají na nenápadné zbarvení vajíček. I díky tomu je možné dohledat pomocí dalekohledu nejprve čejky sedící na hnízdě a podle nich i samotné hnízdo, které se obvykle označuje  dvěma bambusovými tyčemi. Ty upozorní na přítomnost hnízda traktoristu, který může hnízdo při kultivaci hnízda bezpečně objet. 

„V rámci projektu chceme zmapovat výskyt čejek v oblasti mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, kde čejky tradiční hnízdí. Pokud najdeme hnízdo na polích, kde by mohlo dojít k jeho destrukci při zemědělských pracích, tak se pokusíme se zemědělci domluvit jeho záchranu,“ představil plány projetu Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.

Čejka chocholatá a koroptve polní. Foto: Lubor Bárta

Motáci lužní hnízdí později než čejky, zejména v nejrůznějších polních plodinách. Nejčastěji se jedná o obiloviny. Dohledání hnízda vyžaduje velkou dálku trpělivosti a zkušeností – základem je sledování aktivity dospělých ptáků, ať už spojených se stavbou hnízda nebo při krmení. Hlavním faktorem, který rozhoduje o úspěšnosti hnízdění motáků, je čas. 

„Zatímco část ptáků stihne úspěšně odchovat mláďata ještě před sklizní, u některých hnízd mohou žně začít ještě před tím, než mláďata dosáhnou vzletnosti. V těchto případech je nutné hnízdo zabezpečit pomocí oplocenky, díky které nedojde k vysečení mláďat a současně jim i poskytne ochranu před predátory,“ popisuje způsob ochrany hnízd Václav Zámečník.

Oplocené hnízdo motáka lužního. Foto: Vladimír Petera

Dalším ptačím druhem, na který se ornitologové chtějí soustředit, je chřástal polní. K úspěšnému hnízdění  potřebuje dostatečně velkou nesečenou plochu travních porostů. Nejprve se při nočním monitoringu zmapují volající samci. Zejména na loukách větších než 10 ha mají zemědělci pobírající dotace na přírodě šetrné hospodaření povinnost ponechat část louky nesklizené. Ornitologové se proto snaží přednostně na těchto loukách se zemědělcem domluvit, aby nepokosil část louky, odkud samci volají.

„Těší náš, že drtivá většina zemědělců má zájem ochranu ptáků při své práci zohlednit. Ještě větší radost máme z těch, kteří sami aktivně hnízda dohledávají a zajišťují jejich ochraně. Právě o jednom takovém zemědělském podniku, kde se zemědělci věnují ochraně hnízd čejek, chceme natočit video manuál. Věříme, že bude motivací i pro další podniky,“ doplňuje další aktivitu projektu Václav Zámečník.