Jaro ožívá právě dnes!

Je čas začít sledovat postupný přílet ptačích poslů jara – čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy s Jaro ožívá! A pozor! Letos se k nim přidává nový druh: břehule říční. Vzhledem podobná vlaštovce, způsobem života vlze. Zlepšete si pozorovací schopnosti a naučte se je rozlišovat.

Loňskou sezónou se nesla výzva „Zabezpečte skla!“, letěla mezi dětmi od školy ke škole, od domu k domu. Společnými silami, s velkým nadšením a pocitem užitečnosti proměnily neviditelná skla v našem okolí ve viditelná, aby se o ně ptáci nezabíjeli. Ohlas byl velmi pozitivní a množství krásně a esteticky provedených realizací nás mile překvapilo. Stále je však kolem nás mnoho nebezpečných ploch, o které se ptáci zabíjejí. Proto zůstávají bezpečná skla tématem i letošního roku. Inspirujte se loňskými výsledky školních kolektivů i jednotlivců! Zapojte se i vy a zúčastněte se soutěže o nejlépe zabezpečenou skleněnou plochu. Podrobnosti se dozvíte na www.springalive.net během prvního březnového týdne.

Nevíte jak? Jak poznáte nebezpečné sklo i jak ho dobře zabezpečit, se dozvíte v brožuře Ptáci a skla, která je volně ke stažení. Pokud máte zájem o tištěnou podobu, kontaktujte nás na dobruska@birdlife.cz. Jen nezapomeňte, že pokud sklo není vaše, je třeba domluvit jeho zabezpečení s majitelem!

I v letošním roce máte možnost zúčastnit se soutěže Zabezpečte skla. Aspoň jedno. Zkuste najít na budově školy nebo i jinde místo, kde se nejvíce zrcadlí okolní stromy nebo kde je vidět skrz budovu, a toto místo zabezpečte. Pošlete nám fotku své realizace před a po na adresu dobruska@birdlife.cz do 9. června 2019. Jak fotografii udělat, abychom ji mohli posoudit, najdete brzy na www.springalive.net. Budeme hodnotit zabezpečení ze dvou hledisek – funkčního i estetického, oceníme zajímavý nápad. A jelikož soutěž je součástí Jaro ožívá, samozřejmou podmínkou zapojení do soutěže je zadání prvního pozorování alespoň jednoho  druhu, jehož přílet s Jaro ožívá sledujeme.

To však nejsou všechny novinky. Čeká nás ještě druhá, mezinárodní soutěž Bezpečné nebe. Být ptákem, co by pro vás bezpečné nebe znamenalo?  Natočte krátký film o max. délce 30s a zapojte se do mezinárodní soutěže pro děti do 16 let, která bude vyhlášena v první polovině března. Inspirovat se zatím můžete i letošním ptákem roku.