Jak jsme slavili 25. narozeniny Ptáka roku

O víkendu 8.-10. září proběhl již tradiční ornitologický víkend pro rodiny s dětmi, letošní téma znělo 25. narozeniny Ptáka roku.

Sešli jsme se v kempu Luhy u rybníku Milavy mezi Blatnou a Strakonicemi. Akce se zúčastnilo 33 dětí ve věku 2 až 12 let se svými rodiči. Organizátorky připravily pro účastníky pestrý program. Pro každý ptačí druh, který byl v uplynulém čtvrtstoletí vyhlášen ptákem roku, připravily pro děti speciální úkol. Většinou ale dva, aby zaujaly děti všech věkových kategorií. Pro organizátorky to znamenalo několikatýdenní vymýšlení, psaní, tisknutí, vystřihování, laminování a další ruční práce na výrobě rozličných materiálů a pomůcek. Do přípravy byly zapojeny i týmy rodinných příslušníků. Práce se ale určitě vyplatila.

Dle zpětné vazby od účastníků se připravené úkoly líbily jak dětem, tak dospělým a kromě zábavy a příjemného společného prožití volného času, přinesly i poučení. První část úkolů jsme plnili během sobotního výletu po okolí. Připravený program byl doplněn pozorováním stativovým dalekohledem (měli jsme štěstí na luňáka červeného), chytáním a určováním drobných vodních živočichů a zjišťováním průhlednosti vody zdejších rybníků. Podrobně jsme též studovali všechny pavouky a příslušníky hmyzí říše a všechny rostliny. Několikakilometrový výlet ušly i ty nejmenší děti bez reptání a s velkým nasazením.

V neděli jsme absolvovali zbytek úkolů. I když byl tým organizátorů oslaben onemocněním dětí jedné z jeho členek, zvládli jsme i současné provozování mnoha úkolů v nedělním poněkud pošmourném dopoledni.

Po splnění každého úkolu dostalo dítě samolepku s vyobrazením příslušného ptáka. Tu pak vylepilo do okýnka v knížce, kterou obdrželo při úvodním setkání. Knížka obsahovala zajímavé povídání o každém ptačím druhu a účastníci si ji odnesli jako památku i zdroj poučení. Doprovodný program, který pro nás připravil kroužkovatel Jarda Fořt, jen podtrhl úspěšnost akce. Během dne nám nosil zajímavé úlovky, ale největší ohlas mělo noční chycení čtyř kalousů ušatých, dva v pátek a další dva v sobotu. Zvláště děti byly naprosto fascinovány pohledem oranžových očí těchto krásných sov. Moc mu za to děkujeme!

Na stanovišti slavíků jich zpívalo moc a šlo jim to moc pěkně. Poznáte toho svého?

Účastníci byli s průběhem akce spokojeni a zásadní výhrady neměli ani k ubytování a stravování.

Jiří Sládeček