olovo

Letošní červenec rozhodne, zda budeme v Evropě nadále trávit ptáky olovem

AKTUALIZACE 3. ZÁŘÍ: Návrh na zákaz olověných broků na mokřadech v EU byl schválen v komisi REACH, když většina (18) členských států hlasovala PRO. Definitivní rozhodnutí o zákazu je nyní v rukou Evropského parlamentu.
Hlasy PROTI: Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Finsko, Malta
Zdržely se: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko

AKTUALIZACE 16. ČERVENCE: Evropská komise ukončila písemné hlasování bez výsledku. Česká republika zablokovala již dohodnuté hlasování členských států – zřejmě poté, co vyšlo najevo, že obhájci olova jsou v menšině. O návrhu se opět bude jednat v září.

„Ze strany České republiky šlo evidentně o předem připravenou taktiku, jak zablokovat hlasování, které by čeští obhájci olova se svým nesmyslným názorem prohráli. Takto jsme prohráli všichni – ostatní členské státy, které věřily, že jednou odsouhlasený postup platí, i příroda a ptáci,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.


Olovo je jed – neoddiskutovatelný fakt, na němž nic nemění ani občasné snahy ho zpochybňovat. Z lidských produktů byly nebo stále jsou jeho hlavními zdroji baterie, pohonné hmoty, nátěrové barvy, střelivo nebo slitiny. A protože je olovo významným rizikem pro zdraví člověka (a samozřejmě i dalších živočichů), nepřekvapuje letité úsilí o minimalizaci jeho zdrojů. Olovnaté barvy se už dávno nepoužívají, bezolovnatý benzín považujeme za samozřejmost…

Olověné střelivo je však stále “neprůstřelné“, přestože existují stovky odborných studií, prokazujících jeho negativní dopady na přírodní prostředí i zdraví člověka.

K otravám ptáků dochází nejčastěji po konzumaci olověných broků nalezených ve vodě či v půdě při hledání potravy (otravy kachen, hus, labutí a dalších druhů) nebo při sběru kamínků potřebných k jejímu lepšímu zpracování (otravy koroptví nebo bažantů). Do těl dravců a druhů živících se mršinami (orli, luňáci, krkavci) se olověné broky dostávají ze zastřelené a nedohledané zvěře, nebo z živých, ale postřelením hendikepovaných jedinců. Opominout však nelze ani postupné vstřebávání olova v tkáních postřelených ptáků (otravy kachen, hus či dravců).

Nepříznivé vlivy na zdraví člověka (snižování IQ, narušení imunity, chronické poruchy ledvin aj.), zejména dětí a těhotných žen, byly zjištěny po konzumaci zvěřiny ulovené olověným střelivem. A té není zanedbatelné množství – pro 12 evropských států se udává více než 6 miliónů ulovených (a zkonzumovaných) kopytníků, 12 miliónů zajíců a králíků a přes 80 miliónů ptáků ročně.

Evropská komise navrhuje zákaz olověných broků na mokřadech

Na základě takovýchto přesvědčivých argumentů a s vědomím, že existují dostupné bezolovnaté alternativy, chystá Evropská komise zákaz používání olověných broků při lovu na mokřadech a do 100 metrů kolem nich. K pojmu „mokřad“ je navržena definice dle Ramsarské úmluvy o mokřadech mezinárodního významu, která však vzbuzuje u odpůrců zákazu četné emoce, podávané jako nemožnost lovit do 100 metrů od „kdejaké kaluže vzniklé při přeháňce“. Překvapující však je, že takovéto účelové zpochybnění ramsarské definice mokřadu se objevuje až nyní. Česká republika totiž přistoupila k této úmluvě již v roce 1990 a plných 30 let její znění u nás nikdo nezpochybňoval.

Je-li však definice mokřadu a stometrového pásma v jeho okolí nepřekonatelným problémem, nabízí se jednoznačnější a celkově lepší řešení – úplný zákaz používání olověných broků. K otravám živočichů olovem totiž dochází nejen v mokřadních, ale i v suchozemských biotopech. U vody je sice zvýšené riziko konzumace broků, protože lovecké aktivity jsou kolem vodních ploch četnější a koncentrace broků tudíž vyšší. Na suchou zem ale zase spadne mnohonásobně více vystřelených broků než na mokřady.

Je třeba si uvědomit, že ročně se v Evropě vystřílí asi 20 tisíc tun olověných broků a pouhé jedno procento (!!) zasáhne cíl. Zbývajících 99 % spadne „někam na zem“ – větší část na zem suchou, menší do mokřadů! A tam celé roky „čekají“, až je někdo omylem spolkne.

Členské státy mají čas do 15. července, aby se k návrhu komise vyjádřily

Dle dosavadních reakcí bude Česká republika s největší pravděpodobností hlasovat PROTI zákazu používání olověných broků při lovu na mokřadech. Jeho případným celoevropským odmítnutím tak nadále budeme souhlasit s každoročním úhynem zhruba jednoho miliónu ptáků na akutní otravu olovem a s každoročním postižením dalších tří miliónů ptáků, kteří otravu sice přežijí, ale s často nevratně podlomeným zdravím!

Krátký film o vlivu olova na přírodu


Podrobnější informace:

Jak lovit? S olovem, či bez olova?