Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. Jaké krmítko vybrat, kam ho umístit a jak se o něj starat, poradíme v tomto článku.

Díl druhý: Krmítko

krmítka
Strakapoud velký na tukovém krmítku. Foto: Zuzana Pernicová

Nepostradatelným doplňkem zimní ptačí zahrady je určitě krmítko. Bezpečné, na vhodném místě a plné kvalitní potravy – v takovém případě mu určitě žádný pták neodolá. Krmítka pro ptáky jsou dnes naštěstí běžnou součástí zahrad. Přinášejí pomoc ptákům a radost nám, když můžeme čiperné opeřence pozorovat. Zásadní je ale krmit ptáky správně, abychom jim přikrmováním opravdu pomáhali. Nevhodně zvolená potrava může ptákům velmi uškodit. Důležité je také vybrat pro krmítko vhodné místo – aby bylo pro ptáky bezpečné a zároveň pro nás dobře viditelné. Ruch na krmítku si totiž nesmíte nechat ujít!

Propásli jste první díl? Přečtěte si rady a tipy, jak připravit podzimní zahradu pro ptáky!

Jaké krmítko vybrat?

Krmítek najdeme na trhu nepřeberné množství. Záleží jen na našem vkusu, jaké si vybereme. Kromě estetických nároků bychom ale měli myslet i na praktičnost výrobku.

Asi nejoblíbenější je větší krmítko typu domeček. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva či plastu – dřevo i plast jsou mnohem lepší materiály, než třeba kov, který může namrzat a klouzat. Krmítko by mělo mít střechu, která přesahuje přes základnu – chrání tak potravu před deštěm a sněhem. Vlhká potrava se může rychleji kazit a působit ptákům zažívací potíže. V místech, kam nechodíme denně, je výhodné krmítko se zásobníkem. Při dostatečné velikosti zajistí, že zde bude stále dostatek potravy i po několik dnů i týdnů.

Barevné, vkusné a bezpečné krmítko? Co třeba Finch od www.plastia.eu?

Velmi oblíbená mezi ptáky mnoha druhů jsou tuková krmítka. Nejčastěji je seženeme v podobě lojových koulí (už v příštím díle si vyrobíme své vlastní). Před zimou je najdeme skoro v každém obchodě pro zvířata. I lojové koule se však svou kvalitou mohou lišit. V prvé řadě je vždy nutné je vybalit ze sítěk a umístit do nosičů. Ptáci se totiž mohou do síťky zamotat a ublížit si.

Nosiče na lojové koule mohou být kovové či plastové, pokud bychom chtěli být přírodě ještě blíž, můžeme zakoupit nosiče z recyklovaných materiálů. Výhodou je, že do nosičů umístíme více lojových koulí najednou. Další, co by nemělo unikat naší pozornosti, je složení tukové směsi. Vybírejte takové, které neobsahují palmový tuk. A pokud chcete ptákům opravdu dopřát, zkuste se poohlédnout po lojových koulích obohacených třeba hmyzem. Do ptačí zahrady umístěte ideálně různé typy krmítek, aby si každý návštěvník přišel na své.

 

 

Velmi kvalitní krmivo pro ptáky a mnoho typů krmítek, včetně těch z recyklovaných materiálů, najdete na www.zelenadomacnost.com.

Kam s ním?

Krmítko umístíme na klidné a dobře přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory. Jejich snadnému přístupu na krmítko zabráníme umístěním ve vzdálenosti alespoň dva metry od nejbližších keřů či stromů, ve kterých mohou kočky nebo kuny číhat. Krmítko by také mělo být alespoň 1,5 m nad zemí. Chceme-li krmítko umístit na strom, nepřipevňujeme ho na kmen, po kterém mohou predátoři do krmítka vyšplhat, ale zavěsíme je pomocí provazu nebo drátu raději na větev, opět alespoň dva metry od kmene. Pokud nemáme na zahradě vzrostlé stromy, můžeme krmítko upevnit na tyč. Tukové koule v nosičích zavěsíme na větve různě po zahradě. Nezapomeneme ani na druhy, které potravu sbírají po zemi. Buď jim jednoduše část potravy nasypeme pod krmítko, nebo můžeme vyrobit i zásyp se stříškou.

Nemáte zahradu?

I když zahradu nemáte, nezoufejte a krmítko si bez obav pořiďte. Více pozornosti věnujte praktičnosti pro upevnění. Umístit ho můžete na balkon i na parapet za okno. Dbejte o to, aby bylo krmítko pevně uchyceno a nespadlo procházejícím sousedům na hlavu. Také pozor na blízké skleněné plochy. Ptáci sklo nevidí a v případě potřeby rychlého úniku do něj mohou narazit a vážně se zranit. Zabezpečte skleněné plochy nálepkami proti nárazu ptáků. Více ZDE.

Ve městech se může stát, že vám na krmítko začnou létat holubi. Dejte přednost krmítku menšímu, do kterého se holub nevejde. Pomůže, když bude krmítko zavěšené a bude se houpat – to holubům také ztíží přístup. Krmítko můžete dát ale i třeba před bytový dům – udělá radost nejen vám.

Co do krmítka?

Do krmítka patří kvalitní a různorodá potrava. Sýkory milují různé druhy semen, jako je například slunečnice, brhlíci sekané ořechy a kosi sušené i čerstvé ovoce. Sušené ovoce by mělo být neslazené – seženete v obchodech se zdravou výživou či si nasušíte sami. Do krmítka můžeme přidat i obilná zrna třeba pro vrabce a stehlíky – oves, proso a pšenici. Okolo krmítka můžeme rozvěsit i nosiče s lojovými koulemi či koláči. Ty mohou přilákat strakapoudy. Nikdy do krmítka nedáváme kuchyňské zbytky, připálené či solené potraviny. Některé druhy, třeba pěnkavy či červenky, dávají přednost zobání ze země – stačí nasypat část dobrot i pod krmítko. Směsi do krmítka můžete koupit již hotové, ty doma namíchané jsou ale většinou kvalitnější i levnější.

I takto může vypadat směs do ptačího krmítka. Žádný opeřenec neodolá. Foto: Dita Hořáková

Péče o krmítko

Pořízením krmítka na sebe berete i velkou zodpovědnost. Ptáci si na krmítko rychle zvyknou a s potravou v něm počítají. Doplňujte tedy dobroty do krmítka pravidelně. Jednou za čas, či v případě potřeby, je potřeba krmítko vyčistit od slupek i trusu.

Pozor na nemoci

Stejně jako lidi, i ptáky někdy sužují nemoci. Krmítko může být bohužel místem přenosu kvůli větší kumulaci opeřených návštěvníků. Pokud pozorujeme na krmítku a v okolí viditelně nemocné nebo dokonce uhynulé ptáky, je třeba okamžitě krmení přerušit a nechat krmítko řádně vyschnout nebo vymrznout a vydesinfikovat.

Pozorujeme krmítko

Pozorování ruchu kolem krmítka je opravdu zábavné a mnohdy nahradí i televizi. Navíc se při něm můžete stát součástí vědeckého výzkumu, který pořádá již třetím rokem Česká společnost ornitologická. Program Ptačí hodinka, při kterém se sčítají ptáci na krmítku, je otevřen široké veřejnosti. Díky jednoduché metodice se může zapojit naprosto kdokoli bez jakýchkoli předchozích zkušeností s pozorováním a sčítáním ptáků.

Webinář 9. prosince

Na středu 9. prosince od 17:30 jsme pro vás připravili speciální online webinář. V živém vysílání vám představíme druhy, které létají na krmítko, řekneme si, jak ptáky správně přikrmovat a také, jak se zúčastnit lednového sčítání ptáků na krmítkách. Čas bude i na vaše dotazy. Vysílat budeme na webu https://ptacihodinka.birdlife.cz/webinar/