Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.

„Moc nás těší obrovský zájem dobrovolníků, kteří pravidelně sledují čapí hnízda ve svém okolí. Již nyní lidé pozorovali na 457 hnízdech vzrostlá čapí mláďata. Zbývá stále ale ještě více než 385 hnízd, kde víme o existenci malých mláďat, ale nevíme, jestli se jim podařilo přežít, dosáhnout vzletnosti,“ říká Gabriela Dobruská z ČSO, koordinátorka programu Čapí hnízda.
Právě počet velkých mláďat je proto pro ornitology při vyhodnocování úspěšnosti hnízdění klíčový. „Malá mláďata nemůžeme do vyhodnocení zahrnout, protože byla pozorována ve věku, kdy jsou ještě hodně zranitelná. Hnízdo s malými mláďaty, svítící na mapě oranžově, zůstane hnízdem s nejasným osudem. Proto je klíčové, aby co nejvíce hnízd do konce sezóny na mapě zčervenalo. A to je možné pouze další kontrolou. Stejně tak je dobré zkontrolovat hnízda, která nebyla již dlouho kontrolována a na mapě se zobrazují trojúhelníkem,“ vysvětluje Dobruská.

„Pozorování čápů je skvělou aktivitou pro rodiny s dětmi a příjemným zpestřením prázdninových výletů. Pokud vyrážíte na výlet či dovolenou po Česku, stačí nahlédnout do čapí mapy a možná zjistíte, že se v okolí vaší destinace nebo po cestě na ni nachází nezkontrolované čapí hnízdo. Třeba na něm mají čápi mladé, jen o nich nevíme, “ říká Dobruská.
Momentálně se na hnízdech již nacházejí odrostlejší mláďata. „Ta už svým vzhledem začínají připomínat dospělé ptáky. Nejjednodušším způsobem, jak je odlišit od dospělců, je zaměřit se na jejich zobák a nohy, které mají šedé zbarvení. Proto je dobré vzít si s sebou dalekohled,“ radí Dobruská.

Důležité jsou i údaje o prázdných hnízdech. „Někdy se stane, že čapí hnízdo nebo hnízdní podložka zůstane neobsazená. Jindy může hnízdění, i když už začalo, skončit neúspěšně, anebo už mláďata hnízdo opustila. To všechno jsou nesmírně důležité informace pro co nejpřesnější vyhodnocení úspěšnosti hnízdění. Je potřeba vytrvat a hnízda sledovat až konce sezony – jen tak získáme ucelený obrázek o celé hnízdní sezoně,“ vyzývá Dobruská.
Ornitologové zároveň připravili nástroj na získání dat o stavu hnízd. “Tato data využijí krajské úřady, energetici a dalších organizace i jednotlivci, kteří se jejich opravám věnují. ČSO bohužel nemá kapacity, aby zajistila zlepšení stavu hnízd,” doplňuje Dobruská. Informace o stavu hnízda bude možné zadávat již v tomto týdnu, ale pouze přes web birdlife.cz/capi, nikoli mobilní aplikaci. Dobrovolníci pak mohou pokračovat v monitoringu stavu hnízd i po skončení sezony.
ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014 u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání.
Další informace
Čapí hnízda
U příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání v roce 2014 byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Vznikl tehdy nový web birdlife.cz/capi, který v rámci občanské vědy zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd širokou veřejnost. Postupem času vznikla na stránkách unikátní dynamická celorepubliková mapa s více než 1500 hnízdy čápa bílého (včetně fotografií, jednotlivých pozorování, výsledků hnízdění z předchozích let a přímých přenosů z on-line kamer). Na první pohled je u jednotlivých hnízd patrné, v jaké fázi je hnízdění jednotlivých párů, či zda je potřeba kontrola hnízda.
Česká společnost ornitologická (ČSO) je dobrovolné zájmové sdružení profesionálních pracovníků i amatérů zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody. V České republice zastupuje organizaci BirdLife International, největší mezinárodní sdružení na ochranu ptáků. ČSO zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost. Prosazuje ochranu přírody založenou na vědeckých poznatcích a pomáhá rozvoji ornitologie i ochrany ptáků bez ohledu na politické hranice. ČSO usiluje o svět, kde žijí lidé a ptáci v harmonii, kde lidé s pokorou obdivují přírodu, snaží se jí porozumět a využívají ji udržitelně pro sebe, pro ptáky i pro ostatní organismy. V současné době má ČSO 8 tisíc členů a členek.
Projekt Ptáci kolem nás, realizovaný Jihomoravskou pobočkou ČSO, Slovenskou ornitologickou spoločností/BirdLife Slovensko a Českou společností ornitologickou, podporuje ochranu přírody a zachování biodiverzity nejen v městském prostředí, a to podporou hnízdních možností, formováním pozitivního vztahu člověka k ptákům a tím i k prostředí všude kolem nás. Jedním z hlavních cílů projektu je seznámit širokou veřejnost s ptáky žijícími v naší blízkosti, ale také s nástrahami, které na ptáky v našich sídlech čekají. Každý člověk má možnost zapojit se do výzkumu a ochrany ptačích druhů ve spolupráci s odborníky skrze tzv. občanskou vědu. Tak jako je tomu například u programů Ptačí hodinka, Čapí hnízda či Ptáci a skla. Tyto a další aktivity projektu jsou nastaveny tak, aby přitáhly co nejvíce zájemců o ochranu ptáku a zapojili je do různých programů. Kromě společné koordinace těchto programů dvěma největšími ornitologickými organizacemi v obou zemích se budeme také společně podílet i na jejich propagování. Kromě mapování ptačích druhů, realizace vzdělávacích programů pro děti na školách a vzdělávacích exkurzí pro širokou veřejnost, je nedílnou součástí projektu tvorba praktických opatření na podporu ptáků žijících v úzkém kontaktu s lidmi. Konkrétně se projekt zaměří na ochranu a vytváření dalších sídel pro ohrožené druhy, jako je čáp bílý, kavka obecná nebo rorýs obecný, ale i pro běžné druhy, kteří jsou neméně důležitou součástí urbánního prostředí, např. poštolka nebo jiřička.
Na projektu Čapí hnízda dlouhodobě spolupracujeme s distribuční společností EG.D, a.s., členem skupiny E.ON.