Školáci přinesli ptákům v pražské oboře Hvězda nadílku

Čtvrťáci ze Základní školy Petřiny-sever darovali ptákům v oboře Hvězda mikulášskou nadílku. Akci uspořádala Česká společnost ornitologická, která chtěla dětem představit ptáky létající na krmítko a také vysvětlit, který typ přikrmování je pro opeřence vhodný. Akce měla zároveň za cíl představit program občanské vědy sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka, jehož druhý ročník připravují ornitologové na  10.–12. ledna 2020 a do kterého se už nyní může veřejnost přihlásit na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz.

Jablka, slunečnicová semena i lojové koule. Čtvrťáci připravili do krmítka pro ptáky prostřený stůl. Foto: Ludmila Korešová

Kosům jablka, pro brhlíky slunečnicová semena a sýkory mají nejraději vlašské ořechy. To už po dnešku vědí děti ze 4. třídy pražské Základní školy Petřiny-sever. Společně s ornitology se učili pozorovat a určovat ptáky v jejich přirozeném prostředí v oboře Hvězda. „Na akci jsme si potvrdili, že nejlépe se učí v přírodě, kde děti mají možnost ptáky z bezprostřední blízkosti pozorovat a vnímat, jak vypadají, jak se chovají a kterou potravu na krmítku preferují,“ říká koordinátorka programu Ptačí hodinka Dita Hořáková.

Ornitologové zároveň dětem představili různé druhy krmítek a způsobů, jak lze ptáky přikrmovat. Krmítka a potravu společně rozmístili v oboře Hvězda jako mikulášskou nadílku. „V období, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, je pro ptáky náročnější hledat potravu. Můžeme jim významně pomoci, když jim připravíme krmítka. Je ale nutné přikrmovat správně tak, abychom ptákům spíš neublížili. Nevhodné jsou například lojové koule v síťkách, ve kterých ptáci mohou uvíznout drápkem. Často se také stává, že prázdné síťky zůstanou celou zimu, a často až do jara, viset na stromech, mohou spadnout a lákat vůní psy nebo ježky, kteří je sežerou a mají pak problémy. Koule doporučujeme vybalit a umístit do válcových krmítek, které jsou k sehnání například v e-shopu Zelená domácnost,“ říká Hořáková.

Krmítko navštívil i vzácný host strakapoud prostřední

Součástí akce bylo i hodinové sčítání ptáků na krmítkách. „Pozorovali jsme běžnější druhy jako brhlíky, sýkory a strakapoudy velké, ale objevil se také vzácnější druh – strakapoud prostřední,“ komentuje hodinové sčítání v oboře Hvězda Alena Skálová, koordinátorka občanské vědy ČSO.

Čtvrťáci ze Základní školy Petřiny-sever. Foto: Ludmila Korešová

Historicky první ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádali ornitologové letos v lednu. Zapojilo se přes 14 tisíc lidí, kteří pozorovali více než čtvrt milionu ptáků. „Zájemci o informace ke druhému ročníku se mohou přihlásit na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Máme připravené tipy a materiály, jak přikrmovat a poznávat ptáky. Díky našim podkladům si i školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ vysvětluje Hořáková.

Plakát s návštěvníky krmítka od Jana Hoška. Klikněte pro stažení.

Druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách: 10.–12. ledna 2020

Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Prvního ročníku se zúčastnilo přes 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali víc než čtvrt milionu ptáků. Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí. Bližší informace k programu jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz.

 

Za spolupráci děkujeme našim firemním partnerům:

Plastia je česká rodinná firma z Vysočiny, která už přes 25 let vyrábí poctivé samozavlažovací i klasické truhlíky, květináče, vermikompostéry a další zahradnické potřeby pro exteriér i interiér. V sortimentu naleznete i designová krmítka z trvanlivého plastu, která jsou lehká a dobře se udržují.

Logo Zelené domácnostiZelenadomacnost.com – česká rodinná firma, zaměřená na vývoj a prodej výrobků na pomoc ptákům a zvířatům na zahradě, fasádě, balkonu či jen okenním parapetu. V jejich internetovém obchodě najdete nejrůznější druhy krmítek i kvalitních krmiv bez palmového oleje, zato se sušenými bobulemi, hmyzem a dalšími ptačími dobrotami.

Logo ProbioPRO-BIO, obchodní společnost s r. o. je první český výrobce a významný dodavatel širokého sortimentu kvalitních biopotravin. Podporuje a rozvíjí ekologické zemědělství, svou činností přispívá k zachování zdravé planety. Pochutnejte si na jejich výborných produktech, vyrobených šetrně k přírodě.