rychnov

V Rychnově zabezpečili zastávky historickými fotografiemi

V České společnosti ornitologické již několik let vedeme projekt Bezpečné zastávky, ve kterém apelujeme zejména na města a obce, abych jejich představitelé mysleli i na to, že o skleněné stěny přístřešků se často zabíjejí ptáci. Vedení města Rychnov nad Kněžnou zabezpečilo skleněné plochy historickými fotografiemi města. Rádi tento příklad zveřejňujeme.

rychnov
Průhledné sklo nahradil polep s historickými fotografiemi. Díky tomu ptáci vyhodnotí překážku a nenarazí do skla. Foto: MÚ Rychnov nad Kněžnou

V Rychnově nad Kněžnou se běžně prosklené plochy autobusových zastávek polepují siluetami dravců. Pak ale přišli šikovní kolegové z odboru správy nemovitostí Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou s nápadem, polepit skleněné plochy obrazy ze starého Rychnova. K praktickému důvodu se tak přidal i důvod estetický. K tomuto účelu se vytipovaly některé autobusové zastávky poblíž centra města.

V archivu Muzea Orlických hor a ve Státním archivu se hledaly historické fotografie z co nejbližšího okolí dané zastávky. Fotografie byly naskenovány a předány společnosti Reklamy Ptáček Kostelec nad Orlicí, která z nich vytvořila velkoplošné polepy a prosklené plochy zastávek polepila. Cena polepení jedné zastávky je cca 15.000,- Kč včetně DPH. Cenový rozdíl je sice propastný, ale estetický efekt je nesrovnatelný.

V současnosti je devět zastávek hotových a další dvě jsou v přípravě. Reakce občanů na nové zastávky jsou kladné. S vandalismem jsme se doposud nesetkali.

Petr Dušek, MÚ Rychnov nad Kněžnou

Dříve v Rychnově na prosklené stěny zastávek lepili siluety dravce. Jde o nefunkční způsob zabezpečení. Pták se kolem polepu snaží proletět a narazí do skla. Foto: MÚ Rychnov nad Kněžnou

Více informací

Ptáci a skla